Bulldozer v syntetických testech

0

Občas data někdo vypustí záměrně, jindy se to stane omylem – tentokrát se jedná o druhý případ. Na webu společnosti SiSoft byly vyvěšeny a posléze opět stáhnuty výsledky procesoru AMD FX-8100 v celé řadě syntetických testů. Momentálně lze stránku ještě najít v Google cache. Model FX-8100, u kterého SiSoft uvádí základní takt 2,8 GHz a frekvenci s Turbem až 3,8 GHz, byl porovnáván proti blíže nespecifikovanému Core i7 architektury Sandy Bridge na 3 GHz s možností automatického přetaktování až na 3,6 GHz.

Natípané tabulky s výsledky si můžete prohlédnout v galerii:

AMD FX-8100 ve většině testů výkonu zaostává zpravidla v rozsahu 10–40 %, průměrně asi o třetinu. Zvítězit dokázal Bulldozer pouze ve dvou měřeních z kategorie kryptografických testů, z čehož jednou s použitím knihovny OpenCL (kterou vyvíjí AMD) a jednou v testu bez použití instrukcí AVX a AES-NI. Po jejich aktivaci je procesor se zeleným šípem naopak o 44 % pomalejší.

Výsledky jsou na první pohled doslova katastrofální. Ovšem nezapomeňme, že Bulldozer půjde do prodeje s vyššími takty, než jaké nabízí Intel u Sandy Bridge; jistou roli pro desktopového zákazníka může hrát i skutečnost, že Core i5/i7 vyjma hrstky odemčených modelů nelze přetaktovat, zatímco Bulldozer ano. Jak podotýká server Bright Side of News, testovaný model AMD FX je nejpomalejší desktopové osmijádro, zatímco srovnávané Core i7 – kdyby varianta s takovými takty existovala – by bylo výrazně dražší.

A konečně AMD oficiálně prohlašuje, že veškeré benchmarky, které nejsou provedeny s finálním procesorem s finálním mikrokódem, nelze brát za vypovídající. Ostatně i některá měření SiSoftu odhalila slabiny, které pravděpodobně lze odstranit opravou v BIOSu (a předpokládáme, že se tak i stane). Ale dost omlouvání. Je myslím již docela zřejmé, že Bulldozer nebude produktem, který konkurenci nekompromisně převálcuje. Jeho osud je plně v rukou Intelu – pokud se gigant rozhodne vydat rychlejší verze Sandy Bridge (čipy zcela jistě rezervu mají), AMD, které jde na hranice možností hned ze začátku, nebude mít čím odpovědět. Tedy, kromě klasické nízké ceny.

Zdroj: Bright Side of News

Ohodnoťte tento článek!