C.H.I.P.: Jednodeskový počítač s Wi-Fi, 512 MB RAM a 4 GB flash za 9 dolarů

0

Před pár lety se v hardwarovém mainstreamu objevilo Raspberry Pi a v podstatě otevřelo segment laciných jednodeskových počítačů na hraní, experimenty nebo i improvizovaná embedded zařízení. S cenou 25 a 35 dolarů za různé verze také zůstalo nejdostupnějším z těchto zařízení, momentálně má ale firma s názvem Next Thing Co. v záměru poskytnout podobné zařízení za cenu začínající na devíti dolarech. Projekt jednodeskového minipočítače C.H.I.P. za 9 USD Rozjela na Kickstarteru a financování se už podařilo získat, takže první zásadní překážka k realizaci už byla překonána.

Aby se počítač dostal na tuto minimální cenu, musí být ještě o něco jednodušší a menší než Raspberry Pi, a zároveň se komponenty musí objednat ve velmi velkém objemu (tvůrci hovoří o sérii v řádu deseti tisíců). V tomto ohledu má pomoci zejména údajně úzká spolupráce s firmou Allwinner, od níž bude hlavní SoC – procesor R8 s jedním jádrem Cortex-A8 na 1 GHz a grafikou Mali-400. Tento čip by měl být kompatibilní s poměrně rozšířeným Allwinnerem A13.

Jednodeskový počítač C.H.I.P. (Kickstarter)
Jednodeskový počítač C.H.I.P. za 9 USD (Kickstarter)

Na drobném PCB o rozměru 60 × 40 mm má ale zároveň být 512 MB RAM a 4 GB paměti NAND jako úložiště (možná bez řadiče, takže bude nutný speciální souborový systém pro holou paměť flash), což znamená, že ceny za jednotlivé čipy musely být skutečně miniaturní. Do rozpočtu se navíc musel vejít ještě integrovaný bezdrátový adaptér (WiFi 802.11n plus Bluetooth 4.0), který desce C.H.I.P. umožňuje připojení k síti; Ethernet naopak osazen není.

Základní verez má jen kompozitní analogový výstup
Základní verze má jen kompozitní analogový výstup

výstup VGA nebo HDMI je řešen přídavným adaptérem, který není v ceně
Výstup VGA nebo HDMI je řešen přídavným adaptérem, který není v ceně

Možnosti připojení jsou poměrně omezené – jedno USB 2.0 plné velikosti, jedno Micro USB OTG, které slouží k napájení a pak už jen analogový kompozitní výstup videa (připravte se tedy na crosstalk a šum v obraze), kterým by se měla dát připojit televize nebo monitor, který kompozitní vstup má. Tento jack by měl být také kombinován se zvukovým vstupem a výstupem. Na PCB jsou ale také konektory pro rozšiřující moduly, pomocí nichž lze vyvést i D-Sub nebo HDMI – tyto adaptéry ale stojí dalších 10, respektive 15 USD.

 

Konektory na PCB umožňují vyvést ještě 8 pinů digitálního GPIO, PWM, SPI, I2C, UART, MIPI-CSI, a také vývody pro LCD a dotykovou vrstvu a další USB. Deska také podporuje připojení baterie Li-Pol, kterou umí i nabíjet (osazen je PMIC X-Powers AXP209). Tuto možnost má využívat zařízení PocketC.H.I.P. na desce založené, které z ní dělá přenosný počítač s baterií, displejem a malou klávesnicí.

 C.H.I.P. je připraven pro napájení z baterie Li-Pol, kterou umí nabíjet
C.H.I.P. je připraven pro napájení z baterie Li-Pol, kterou umí nabíjet

Podle tvůrců má být C.H.I.P. plně otevřeným zařízením používajícím otevřený software (jako OS bude samozřejmě použit Linux), nevím ale, zda se tento cíl podaří úplně naplnit. Allwinner má totiž jednak licenční problémy ve svých vlastních ovladačích (v multimediální podpoře koliduje licence FFmpegu s proprietárním IP, které prý firma nesmí otevřít a vše je ještě prý komplikováno nepřehledným kódem), hlavně je ale použito GPU Mali, ke kterému ARM neposkytuje otevřený ovladač. Ke všemu hardwaru, plánům a specifikacím má být otevřený přístup, opět ale nevím, zda se toto podaří splnit v případech, kdy bude žábou na prameni výrobce některého z komponent, a ne tvůrci C.H.I.P.u samého.

Pocket C.H.I.P.  Pocket C.H.I.P.
PocketC.H.I.P.

Základní cena počítače C.H.I.P. samotného je v kampani na Kickstarteru oněch 9 USD. Tato nabídka je ale omezená jen na 5000 objednávek a až „místa“ dojdou, budou další verze s adaptéry nebo jiným příslušenstvím dražší (v tuto chvíli je ale ještě nějaká třetina volná). Cenovou dostupnost ale poněkud kazí poštovné. Pro spojené státy se jedná o dalších pět dolarů, což ještě není tak hrozné. Poštovné do zbylých částí světa je ale 20 USD, což znamená, že nakonec zaplatíte stejně jako za Raspberry Pi, které už dnes mají v nabídce normální tuzemské obchody. Za adaptéry, případně za baterii Li-Pol, nebo PocketC.H.I.P. pochopitelně zacvakáte víc. V případě zájmu naleznete všechny možnosti k „objednání“ (ale mějte na paměti, že jde o crowdfunding, nikoliv o klasický prodej s nějakými zárukami) přímo na stránce projektu.

V případě úspěšného završení projektu mají být hotové C.H.I.P.y dodány v prosinci tohoto roku – tedy v případě holých desek. S adaptéry nebo baterií je termín horší, tyto sady mají být hotové až za rok (v květnu 2016). Jedinou výjimkou je speciální nabídka pro „hackery“, kteří si mohou objednat nefinální prototypy určené k ladění podpory pod Linuxem. Ty by měly být dostupné již letos v září, jenže v takovém případě zaplatíte 150 USD (za jeden prototyp, později dostanete ještě několik sériových výrobků).

Mimochodem: možná jsem špatně četl, ale vysvětlení toho, čeho mají být písmena v názvu zkratkou, jsem nenašel.

Zdroje: Kickstarter, CNX Software

C.H.I.P.: Jednodeskový počítač s Wi-Fi, 512 MB RAM a 4 GB flash za 9 dolarů
Ohodnoťte tento článek!