Calibre: povedená knihovna a správce čtení na cesty

0

Díky vynálezu e-inku zažívají v posledních letech elektronické čtečky značný rozmach, což s sebou přirozeně nese i zvýšení poptávky po knihách poskytovaných v elektronickém formátu. Tyto publikace jsou často levnější, navíc existují milióny knih poskytovaných zcela zdarma.

Ať už používáte některý z přenosných readerů nebo knihy čtete prostřednictvím počítače, časem vyvstane otázka, jakým způsobem je třídit a převádět. Jednou z možností může být aplikace Calibre.

Vaše nová virtuální knihovna

Po rychlé a bezproblémové instalaci, ve které můžete snadno nastavit způsob odesílání dat získaných prostřednictvím RSS, získáte přístup k samotnému rozhraní programu. To je členěno velmi přehledně (v horní části jsou tlačítka důležitých funkcí, část levá pak slouží ke třídění dat) a velmi přispívá k intuitivnímu ovládání.

Abyste mohli začít třídit, je nutné knihy do programu načíst. Hned na úvod naštěstí zapomeňte na vkládání každé knihy zvlášť, stačí vybrat složku a Calibre už si automaticky dohledá všechny e-booky, které zvolená složka obsahuje. U valné většiny dokumentů dokáže program správně přenést i metadata (obsahující název knihy, autora, vydavatele atd.), u některých titulů však bude nutné provést manuální korekce. Ani to ale není velký problém – využijte kontextového menu.

Přečtěte si:
Palmknihy.cz už rozjely prodej e-knih
Rájknih.cz – jak vypadá česko-slovenský obchod s e-knihami à la Amazon?

Jednou z velkých předností Calibre je snadná katalogizace podle příslušných kategorií. Pokud neradi pracujete s velkým objemem dat (ačkoliv díky avizovanému třízení a kvalitnímu vyhledávání toto nečiní sebemenší problém), je možné knihy sdružovat do separátních knihoven. K dispozici tak pak můžete mít např. čtivo pro volný čas a odbornou literaturu.

Samozřejmě, že každou z knih lze číst přímo pomocí programu – interní reader obsahuje všechny obvyklé funkce, jako jsou změna písma, volba formátu zobrazení, záložky atd.

Novinky na cesty

Ačkoliv nové elektronické čtečky knih již mají zpravidla zabudovaný webový prohlížeč a jsou vybaveny Wi-Fi nebo 3G technologií, jejich smysluplné využití je stále ještě v plenkách. Pokud tedy chcete mít při odchodu z domu k dispozici aktuální zpravodajství, je třeba si poradit jinak – třeba prostřednictvím RSS.

V sekci Stáhnout zprávy najdete stovky běžně používaných zpravodajských RSS kanálů členěných dle jazykové mutace. Pokud ten svůj v obsáhlém seznamu nenajdete, pomocí několika málo kliknutí jej můžete přidat manuálně. Program poté zdroj stáhne a jeho obsah kompiluje do výstupu MOBI, se kterým si poradí valná většina elektronických čteček.

Frekvenci stahování a způsob přenosu lze samozřejmě přizpůsobit potřebám uživatele. Ačkoliv je možné data přenést do zařízení prostřednictvím klasického USB kabelu, existuje i elegantnější řešení.

Tip: Již nějakou dobu využívám čtečku Kindle. Při používání Calibre se mi osvědčilo nechat aplikaci shromáždit obsah vybraných RSS a ve zvolený čas si jej odeslat prostřednictvím kindle e-mailu (a následného přenosu prostřednictvím Wi-Fi) přímo do přístroje. Odpadá tak jakákoliv starost o celý proces a aktuální informace na cesty jsou zajištěny.

Převod mezi formáty

Jedním z hlavních problémů současných eBooků je absence unifikovaného formátu, ve kterém by byly knihy poskytovány. To pochopitelně vede k nutnosti čas od času danou knihu konvertovat. Calibre nabízí podporu formátů EPUB, FB2, OEB, LIT, LRF, MOBI, PDB, PML, RB, PDF nebo TXT. Co naopak neumí – poradit si s formáty DOC, DOCX nebo ODT (což lze ale snadno obejít přímo v Office uložením do PDF).

Samotný převod je proveden v několika krocích, je možné editovat metadata, nastavit formátování, přidat obálku a upravit několik málo dalších nastavení. Pro testování jsem programu vytvořil dávku několika desítek dokumentů, které převedl vcelku bezproblémově. Pro častější převody bych ale díky rozsáhlejším možnostem nastavení doporučil spíše program Mobipocket Creator (mobipocket.com).

Závěr

V celkovém pohledu vyznívá program Calibre velmi kladně. Pokud se pro něj uživatel rozhodne, získá kvalitní nástroj pro správu elektronických knih, získávání novinek na cesty a občasný převod mezi jednotlivými formáty. Navíc ho to nebude stát ani korunu.

Ohodnoťte tento článek!