Callisto: zachránit, co se dá!

0

Zvolání v nadpise se netýká ani tak zanedbané dvoujádrové nabídky AMD, jako spíše okolnostmi vzniku nového procesoru kódově pojmenovaného Callisto. To totiž bude, stejně jako Athlony X2 označené jako Kuma, ve skutečnosti zmetkovitý čtyřjádrový čip (v tomto případě 45nm Deneb) se dvěma deaktivovanými jádry. Cache třetí úrovně ale bude zachována v plné velikosti šesti megabajtů. Přičteme-li 512 kB L2 cache každého jádra, takový objem paměti přímo v procesoru nemá ani Core 2 Duo s jádrem Wolfdale.

Stojí ovšem za zmínku, že v roadmapě AMD figuruje nativní dvoujádrový čip (určený primárně do notebooků) a Callisto tedy pravděpodobně nebude masovým produktem. Pro uspokojení poptávky na koncovém (retail) trhu ale zřejmě bude „zmetků“ dostatek. Hlavní zbraní AMD proti oblíbeným dvoujádrům Intelu však nadále zůstávají tříjádra, která ukazují sílu ve hrách optimalizovaných pro vícejádrové procesory.

Intel k vypínání jader ve svém monolitickém quad-core čipu Bloomfield nepřistoupil (zatím?), nedávno se ale nechal slyšet, že u budoucích serverových Xeonů s osmi jádry bude pro zvýšení výtěžnosti vypínat výpočetní jednotky i části velké cache a výsledkem budou i procesory s lichým počtem funkčních jader.

Zdroj: Fudzilla

Callisto: zachránit, co se dá!
Ohodnoťte tento článek!