Pirátských filmů natáčených kamerou v kině ubývá

5
Pirát
Ilustrační foto (zdroj: sik-life / Pixabay)

Americká filmová asociace MPAA spočítala, že se loni na internet dostalo 447 nelegálních záznamů natočených v kinosále, tzv. camů nebo camripů. Oproti roku 2016 s 503 pirátskými kopiemi jde o 11% pokles. (Započítány jsou jen snímky studií, které jsou členy asociace.)

Že by neplatící diváci zpovykali a požadují vyšší kvalitu obrazu a zvuku, takže se jim přizpůsobuje i nabídka? Spíš ne. MPAA naznačuje, že za poklesem stojí hlavně boj se sdíleči nelegálních kopií a prevence proti pirátství. Dnes prý lze díky jedinečným vodoznakům v obrazu i zvuku u většiny filmů vystopovat, ve kterém kině byly natočeny. Provozovatelé kin tak vědí, která místa hlídat, a případné piráty dopadnout.

Zajímavé je, že v Rusku platí opačný trend. Kevin Rosenbaum z aliance IIPA sdružující americké filmové, televizní, nahrávací a nakladatelské skupiny tvrdí, že zatímco v roce 2015 z Ruska vzešlo jen 26 camripů, loni to bude již 78. Tamní antipirátská organizace loni chytila přes 10 lidí natáčejících v kině, čtyři případy jsou již u soudu.

Camripy jsou populární i v roce 2018
Camripy jsou populární i v roce 2018
Ohodnoťte tento článek!

5 KOMENTÁŘE

    • Tak jasné! Víš co po světě běhá vohnoutů co musí čučet na film ideálně ještě dřív než ho natočí? 😀 Čemu se divíš, furt čteš jak si lidi „rádi“ zaplatí za „službu“ kde můžou poslouchat empéétrojky v bizarních bitrate na svých telefonech a sluchátkách k nim „přidělených“, tak co by nečuměli na kinoripy 😀 Konzum a spotřebka, to je to co dneska populaci zajímá … a mít hlavně všechno první …

      • Nejlepší na tom je, že ti Vohnouti jsou největší filmofilové, ale platit se jim nechce…
        Jinak domnívám se, že tato věta platí: „neplatící diváci zpohodlněli a počkají si na vyšší kvalitu obrazu a zvuku, takže tím automaticky třídí nabídku.“ Kec o proti pirátství přehlížím, kdyby opravdu bojovali, tak zabojují cenou…