Cameyo: vaše oblíbené programy stále po ruce

0

Aplikace Cameyo je vcelku prostá co do ovládání, zato však velice užitečná co do schopností. Ať už používáte několik nepřenosných počítačů z důvodů častého přejíždění mezi více bydlišti, spravujete počítačovou síť nebo zkrátka jen čas od času opravujete něco na operačním systému vaší babičky, možnost mít některé aplikace stále při sobě a používat je bez nutnosti instalace vám často ušetří čas i nervy, nehledě na šetrný přístup k pevným diskům, které jsou tím chráněny od dalšího zbytečného „zaplácávání“.

Nejdříve „vyfotit“

Celou operaci vytvoření přenositelných aplikací provedete v několika málo krocích. Cameyo si váš systém nejdříve „ofotí“ – uloží si všechna nastavení do potřebného formátu, který bude nadále využívat. Tento proces začnete kliknutím na volbu Capture Installation v hlavním (a prakticky jediném) okně programu.

Cameyo vám pak oznámí, že začal provádět prvotní snímky (initial snapshots) vašeho systému. To může nějakou dobu trvat, takže buďte trpěliví.

Zvolenou aplikaci je třeba nainstalovat

Když je prvotní otisk systémového nastavení proveden, můžete začít směle instalovat zvolený program, který chcete v budoucnu používat jako přenosný. Cameyo vás o tom informuje dialogovým oknem obsahujícím tlačítka Install done a Cancel.

Šikovné je, že v rámci instalované aplikace jsou zahrnuty i např. pluginy a dodatečná vylepšení. Celý komplet se pak bude nacházet v jednom virtuálním balíku (virtual package). Pokud instalace vyžaduje restartování systému, bez obav ji proveďte. Úspěšnou instalaci potvrďte tlačítken Install done.

Cameyo ještě dokončí „skenování“ změn v systému. V následujícím dialogu zvolíte, kam chcete balík uložit a jak se má jmenovat. Ze seznamu možných spustitelných souborů ještě vyberete soubor, kterým se aplikace skutečně spouští (v seznamu se mohou vyskytnout i soubory typu odinstalátor, nápověda apod.), potvrdíte a za chvíli již můžete hledat vytvořený balík v zadaném umístění.

Jednodušší už to být nemůže

Vzniklý spustitelný soubor zkopírujete např. na externí paměť nebo internetové úložiště, přemístíte na cílový počítač a spustit jej můžete třeba z plochy.

Jakožto součást instalace Cameya máte k dispozici ještě nástroj Package editor, s jehož pomocí můžete upravovat již kompletní balíky aplikací. Na záložkách General, Files a Registry máte možnost hlouběji prozkoumat, jaká nastavení si s sebou konkrétní program nese, jaká data jsou kopírována do systémových složek a jak vypadají potřebné změny v registru.

Po dokončení práce s takto virtualizovanou aplikací po sobě balíček zamete většinu stop (nějaká data zůstanou uložena např. ve složkách osobního nastavení).

Zajímavost: Jak kdosi vtipně poznamenal na fóru autorských stránek, je paradoxní, že samotný Camyeo přenositelný není.

Stáhnout aplikaci můžete například z tohoto umístění.

Ohodnoťte tento článek!