Canon Legria Mini X: kamera pro Vlogy i na koncert (recenze)

0

Jiné než GoPro, zaměření hlavně na zvuk

Canon při vývoji této kamery, která je již druhou generací, přistoupil k celému zařízení zcela odlišným přístupem. Vsadil především na maximálně kvalitní záznam zvuku, bohaté možnosti uchopení i uchycení na nejrůznější povrchy i všestranně použitelný náhledový displej. Ale vezměme si vše popořadě.

 

Tělo kamery se od všech ostatních liší tak hodně, jak je to jen možné. Tam, kde ostatní sází na kvádříky po vzoru kamer GoPro, tam jde Canon vlastní cestou. Tělo kamery je podlouhlé a jeho tvar můžeme tvarem i rozměry přirovnat k balíčku karet. Ruku v ruce s tím jde i rozdílný úchop celé kamery, kdy ji držíte vodorovně v dlani.

   

Může se to na první pohled zdát nezvyklé, praktické zkušenosti ale ukazují, že nejde vůbec o špatný systém. Nejpohodlnější je tento úchop v případě, že natáčíte přímo sami sebe, protože vaše paže i ruka je držena zcela přirozeně. Stejně, jako Hamlet držel lebku, budete vy držet tuto kameru. Také proto je ideální pro osobní vlogy natáčené přímo z ruky. Klasický foťák nebo akční kamera à la GoPro se drží daleko hůře. Tento způsob držení je stabilní i pohodlný a dává prstům pohotový přístup k základním ovládacím prvkům.

 

Ty jsou umístěny po stranách zařízení v přední části, konkrétně jde o tlačítko ovládající záznam v pravé části a mechanický ovladač krytky snímací čočky v části levé. Mimo něj na těle najdeme ještě výstup na sluchátka i samostatný mikrofonní vstup, proprietární konektor pro nabíjení i otočný ovladač zisku mikrofonů.

 

Zvukový král

Pokud vás informace o ovládání mikrofonu zaujalo, pak jste ideálními adepty na pořízení právě tohoto produktu. Canon se totiž rozhodl odlišit se od ostatních přenosných kamer nejen sázkou na jiný vzhled, ale především na zvukové schopnosti.

Zvuk samotný je totiž ukládá v nekomprimované podobě přímo ve formátu PCM s lineární modulací. Navíc můžete mixovat zvuky jak z mikrofonů vestavěných, tak externích a výsledný zvukový záznam lze směle přirovnat k CD kvalitě. Otočné kolečku na boku je pak ideální pro úpravu úrovní v prostředí s neustále se měnící intenzitou okolního zvuku. K přesné nastavení té správné hladiny vám pomáhají grafické ukazatele úrovně pro oba kanály, které jsou zobrazeny přímo na displeji.

   

Pokud by vám nevyhovovala velmi dobře fungující automatika, můžete sáhnout do rejstříku několika předpřipravených zvukových scén.

Je to právě zvuk, čím Legria Mini X poráží většinu svých myslitelných konkurentů. Přímo vestavěné mikrofony jsou velmi kvalitní a díky jejich vzájemnému odstupu se mohou pochlubit také velmi slušným stereoefektem. Mikrofony jsou velmi dobře odolné také větru, s čímž dokáže kamera ještě pomoci také softwarový eleminátor tohoto nepříjemného efektu.

Obraz, displej a hodnocení

Obrazový transformer

Samostatnou část si zaslouží také displej a mechanika jeho vyklápění. Díky němu je možné displej vyklápět tak, aby byl viditelný ze zadní i přední strany. Natáčenou scénu tak můžete kontrolovat jak při běžném natáčení scény před sebou, tak i při natáčení sebe samých.

   

Barevná TFT obrazovka má úhlopříčku 2,7 palce a uměl bych si představit i vyšší rozlišení. Nicméně pro okamžitý náhled natáčené scény postačuje tak, jak je. Navíc je kryta dotykovou vrstvou, která usnadňuje ovládání kamera a jejích funkcí.

 

Naklápění displeje je možné provádět libovolně v celém rozsahu, výrobce nepoužil žádné představené pozice, kterých byste se museli držet. Díky tomu dokážete snad za všech situací nastavit displej tak, abyste jej měli v ideálním pozorovacím úhlu.

 

A to se hodí při použití další mechanické vychytávky, kterou tato kamera nabízí. Hovořím o výklopném stojánku, který se skrývá ve spodní části. Díky jeho vyklopení můžete snadno kameru položit na kus nábytku nebo desku pracovního stolu, upravit úhel záznamu a natáčet pohodlně. To, co s kvádříkem GoPro bez přídavného příslušenství nedokážete, to tady zvládnete velmi snadno. Ve středu spodní části je pak možné najít další vychytávku, a sice klasický stativový závit.

 

Obraz postačí

Obrazové možnosti určuje použitý obrazový procesor Digic DV 4 a snímač 1/2,3″ typu CMOS. Ty nepatří mezi absolutní technologickou špičku, což omezuje především technické parametry záznamu. K dispozici totiž máte dva režimy záznamu (formáty AVCHD nebo MP4), v nichž jste limitování nejvyšší kvalitou 1080P při padesáti prokládaných snímcích (AVCHD, nejvýše 24 Mb/s), případně 1080p při 25 snímcích za sekundu (MPEG4, nejvýše 24 Mb/s). Na čistých padesát nebo šedesát snímků za sekundu, které jsou dnes již poměrně běžné, tak budete muset zapomenout.

Tyto parametry trochu diskriminují kameru pro natáčení sportovních scén, ve kterých je filmová snímková frekvence pětadvaceti snímků za sekundu spíše nedostatečná. Nicméně na druhou stranu si musíme přiznat, že kamera do těchto podmínek nemíří a v oblastech, ve kterých se díky svým kvalitním mikrofonům cítí dobře, nejde o velký handicap.

V režimu záznamu do formátu MPEG4 můžete používat také další funkce, jako je záznam zrcadlového obrazu, vícesměrové převrácení obrazu i režim záznamu zpomaleného či zrychleného obrazu.

Záznam samotný můžete přepínat ve dvou režimech. Ten nativní zaznamenává celé zorné pole objektivu (160 stupňů v režimu MPEG4, 150 stupňů v režimu AVCHD),  avšak bez jakékoli stabilizace obrazu. Nicméně je možné se přepnout do druhého režimu, ve kterém se snímaný prostor zúží na 64 stupňů v režimu MPEG4 (v režimu AVCHD pak počítejte s úhlem 51 stupňů).

Obraz tak působí přirozeněji (efekt rybího oka patrný při nativním režimu je zcela eliminován) a navíc nastoupí digitální stabilizace obrazu, která odvádí dobrou práci. Nicméně nemůžu nezmínit mírně zhoršenou kvalitu obrazu při přepnutí do tohoto režimu, konkrétně o drobnou ztrátu detailů. V nativním režimu je však záznam velmi kvalitní a především v nočních scénách překonává v kvalitě obrazu stejně drahou kameru GoPro 4 Silver.

Požehnání pro vlogery

V nastavení kamery je možné zapnout také vestavěný Wi-Fi modul, jehož prostřednictvím je možné s kamerou pracovat také vzdáleně prostřednictví mobilního telefonu nebo tabletu. Bezdrátové připojení dokáže kameru také proměnit v bezpečnostní kameru, jejíž obraz můžete sledovat odkudkoli na světě prostřednictvím internetu. Aplikace CameraAccess Plus je k dispozici zdarma jak pro iOS, tak i pro Android.

 

Média jsou zaznamenávány na paměťovou kartu typu SD/SDXC klasických rozměrů, což se dnes již příliš nevidí. A není to vůbec špatně, osobně se mi s velkými SD kartami manipuluje o poznání lépe, než s jejich micro kolegyněmi. Nejvyšší podporovaná kapacitě těchto karet je 64 GB.

 

Kamera Legria Mini X je i přes své stáří výbornou volbou pro všechny, který jde nejen o kvalitní záznam obrazu, ale i zvuku. V této oblasti hravě překonává všechny své konkurenty i klasické fotoaparáty. Z našeho pohledu je ideální také pro natáčení nyní tolik populárních Vlogů, které budou mít technicky téměř dokonalou kvalitu.

V podstatě mi na kameře při testování výrazně vadila pouze věc: použití proprietárního nabíjecího konektoru, vinou čeho je třeba s sebou brát na cesty dodávaný napájecí adaptér. Použití univerzálního microUSB (nebo moderního USB-C) rozhraní by bylo výrazně pohodlnější.

Canon Legria Mini X: kamera pro Vlogy i na koncert (recenze)

Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas/ů