Canyon CNF-NB03O: recenze batůžku pro minimalisty

0

Nejprodávanějšími notebooky u nás jsou dlouhodobě levné patnáctipalcové modely. Momentálně nejprodávanější batoh na jednom z největších českých internetových obchodů je ovšem překvapivě výrazně menší a patnáctku, ba ani třináctku do něj nenacpete. Přesto má čím zaujmout a hodit se bude především studentům, kteří do něj pohodlně vloží netbook či jedenáctipalcový notebook a nebudou s sebou nosit poloprázdné, zbytečně velké zavazadlo.

Batoh Canyon CNF-NB03O
Batoh Canyon CNF-NB03O

Canyon CNF-NB03O jsme si půjčili v oranžové variantě; k dispozici je ještě červená a zelená – poslední písmeno v názvu označuje právě barvu, takže zelená končí písmenem G a červená R. Vzhledově jde o celkem běžný “sportovněji” laděný batůžek, podobných je na trhu spousta v různých velikostech a Canyon nijak zvlášť nevybočuje. Kromě barevných variant modelu NB03 existuje ještě sourozenec s označením NB04; zatímco námi testovaná “trojka” pojme notebooky či tablety do úhlopříčky 12″ (vnitřní rozměry 300 × 200 × 38 mm), model NB04 je výrazně větší a pojme i běžný notebook s úhlopříčkou do 15,6″ (vnitřní rozměry 380 × 280 × 45 mm). Při výběru si na to dejte pozor, na produktových fotkách vypadají oba typy víceméně stejně.

Výrobce Canyon se u těchto batohů chlubí zařazením do “zelené řady” (Green Series), ale nejsem si úplně jistý, co to znamená – podle recyklačního symbolu na štítku zřejmě použití recyklovaných materiálů. Někomu to třeba pomůže v rozhodování.

Jen na to nejnutnější

O rozvržení kapes se zmíním jen krátce, protože prostě není příliš co popisovat. Kapsy jsou na dvanáctipalcové verzi přítomny pouze dvě: hlavní oddíl, který je dále rozdělen na polstrovanou přihrádku pro samotný notebook a na druhou, klasickou část, kam vložíte třeba zdroj od notebooku a případně nějakou tu knížku nebo pár papírů – a to je v podstatě vše. Na přední straně je ještě tak trochu skrytá kapsička uzavíratelná suchým zipem, ale ta je velmi malá a tenká a vložíte do ní maximálně doklady – tedy pokud se nebojíte, že vám je někdo vykrade. Suchý zip je tady nicméně natolik hlasitý, že bych se toho ani nebál, a navíc uzavírá skutečně celou šířku vstupu do kapsy, takže do ní ani není vidět.

Jednoduše rozdělený vnitřek
Jednoduše rozdělený vnitřek

Polstrování kapsy pro notebook je o něco slabší, než jsem zvyklý z jiných brašen a notebooků, ale to se dá od celkově menšího batohu čekat.

Zcela minimalistické zpracování má svoje výhody a nevýhody. Mně osobně by batoh na nošení do školy vyhovoval (pokud bych měl malý notebook); dalších věcí jsem s sebou vždy nosil jen minimálně a mám stejně ve zvyku vše naházet do hlavní kapsy, přihrádky nevyužívám. Pokud ale máte rádi svoje věci pěkně zorganizované, případně pokud s sebou do školy kromě notebooku nosíte ještě i třeba sadu skript a knížek, tomuto batohu se určitě vyhněte.

Navíc je tady jedna řekl bych univerzálně platná nevýhoda: pokud se přes den mění teploty, do batohu si jen těžko odložíte třeba mikinu, ve které jste ráno vyšli z domu a na kterou je odpoledne příliš teplo, a budete ji muset nést v ruce. Stejně tak láhev s pitím, i půllitrová, se do batohu s notebookem bude skládat jen těžko. Naopak univerzální výhodou je extrémně nízká hmotnost batohu – když je prázdný, sotva jej na zádech vůbec cítím.

Zpracování poplatné ceně

Mezi použitými materiály se žádné překvapení nenajde, celý batoh je z umělých vláken v různé gramáži. Vnitřek je z velmi jemně tkaného nylonu, což je mi osobně na omak trochu nepříjemné, ale je to jen moje úchylka. Zpracování celkově odpovídá docela nízké ceně: není vysloveně špatné, ale použité materiály i kvalita šití nejsou dokonalé, zvlášť mezi oranžovými a černými díly na pár místech visely volné nitě. Naopak oranžové (na fotkách spíš žluté, protože mi nějak ujely barvy) prošití na šedém předním dílu je překvapivě kvalitní.

 Nepříliš kvalitní D-kroužkyPolstrování zad Batoh Canyon CNF-NB03O Logo výrobce a kompresní popruh Kompresní popruhy

Nejviditelnějším příkladem “levného” zpracování jsou nepochybně D-kroužky na popruzích, na kterých je vidět, že jsou odlité z nějakého odpadního plastu – nemají rovnoměrné zabarvení a navíc jsou na nich patrné drobné otřepy a nepřesnosti. Jejich pevností si skutečně nejsem jistý; na druhou stranu jsem ale snad ještě nikoho neviděl tyto kroužky nějak využívat.

Mezi ramenními popruhy je spojovací prsní popruh, který mi ale u takto malého batohu připadá víceméně zbytečný – takový popruh se hodí, pokud máte v batohu něco těžkého, ale to je v těchto rozměrech dost nepravděpodobné.

Na bocích jsou ještě čtyři kompresní popruhy, umožňující stažení batohu na opravdu minimální rozměry. Pokud máte notebook, který využije celou šířku batohu (což bude asi jakákoliv jedenáctka), budete tyto popruhy při vyndavání notebooku rozepínat, což není úplně šikovné – mohly by být o kousek níž, pak by tato starost odpadla. Kvalita spon je tady výrazně lepší, jsou sice malé, ale působí kvalitně.

Časem bych se obával poškození síťek na přední straně (dole vepředu a na bocích). Batoh navíc asi nebude nijak zvlášť voděodolný, horním zipem nejspíše začne protékat voda při chůzi v dešti celkem rychle, takže na to pozor.

Slušné popruhy

Polstrování zad je tvořeno dvěma pásy širokými asi 2,5 cm, zasahujícími téměř na celou výšku batohu. Není to ideální a v létě se vám možná budou trochu potit záda. Vyztužení zad nečekejte, tedy alespoň ne integrované – tuhle funkci dostatečně zastane právě vložený notebook, další výztuha by zbytečně zvyšovala hmotnost batohu.

Popruhy stavitelné ve velkém rozsahu
Popruhy stavitelné ve velkém rozsahu

Popruhy jsou docela povedené, když pominu výše zmínený zbytečně prsní popruh a nepovedené D-kroužky. Mají překvapivě velkou stavitelnost, neměl jsem je vytažené na maximum a batoh mi dobře seděl, takže se bude hodit i pro vyšší nebo větší postavy, než je moje (víceméně průměrná). Polstrování popruhů je minimalistické, ale vzhledem k malé hmotnosti přenášených zařízení dostatečné.

Verdikt

Canyon CNF-NB03O je batoh za svoji cenu (450 Kč s daní) povedený a vzhledem k ceně se mu dá pár přešlapů u zpracování odpustit. Není ale pro každého. Velká stavitelnost popruhů mu dává využitelnost i pro větší jedince, ale hodit se bude jen těm z vás, kteří cestují opravdu extrémně na lehko a nepotřebují více kapes. Na chození po městě s jedenáctipalcovým notebookem, netbookem či tabletem a ničím dalším se hodí perfektně a pak oceníte jeho lehkost, ale v případě, že potřebujete nést cokoliv dalšího a většího než pár papírů narazíte na problém – další věci už prostě nebude kam dát.

Plusy / mínusy
Malé rozměry Jen jedna kapsa
(plus jedna mini)
Nízká hmotnost Velikost notebooku jen do 12″
Slušná cena Sem tam visící nitě,
zpracování některých plastových částí

Alza.cz
Za zapůjčení batohu za účelem otestování děkujeme společnosti Alza.cz a.s.

Ohodnoťte tento článek!