Helmy či brýle pro recepci virtuální reality podle všeho chystají velký comeback. Momentálně vlnu očekávání živí zejména Oculus Rift (nedávno byl mimochodem představen jeho nový prototyp), s vlastními projekty se ale přidali i giganti spotřební elektroniky jako SamsungSony. Mezi firmy, které nabídnou vlastní brýle či „headset“ pro virtuální realitu, se ale zařadí také stálice pro změnu z oboru optiky – firma Carl Zeiss. Pravda, VR brýle musí obsahovat čočky nutné ke korekci obrazu z LCD, takže vstup na toto pole je pro firmu vlastně docela logickým krokem.

Headset se bude jmenovat VR One a půjde o něco velmi podobného koncepci brýlí Gear VR od Samsungu. Zařízení tedy nebude mít vlastní displej a místo toho počítá s použitím uživatelova chytrého telefonu. Hardware zabudovaný v mobilu zároveň zastane i roli pohybových senzorů. Zařízení díky tomu může být relativně levné: cena je stanovena na 99 USD, respektive 99 EUR (čili něco přes dva a půl tisíce korun).

VR One má fungovat s různými telefony o velikosti displeje 4,7 až 5,5 palce. Kompatibilita s různě tvarovanými šasi přístrojů je vyřešena pomocí zasouvacího šuplíku, do kterého ten který mobil vložíte. Tyto šuplíky má zatím Carl Zeiss jen pro Samsung Galaxy S5 a Apple iPhone 6, další by snad ještě mohly přibýt později (je ale jasné, že firma se asi zaměří jen na mobily, jejichž prodeje dosáhly poměrně vysokých čísel). Kromě pohybu uživatele by se brýle jinak měly dát ovládat i dotykem na vnějším plášti, kde přesně se ale pro tento účel určené ovládací prvky nacházejí, jsem z dostupných informací bohužel nevyčetl.

VR One, brýle pro virtuální realitu od firmy Carl Zeiss

Koncepce využívající displej běžného mobilu má své slabiny. 3D výkon GPU samozřejmě nebude nijak vysoký a zobrazovací engine také nebude příliš optimalizovaný (takže by mohly nastat velké potíže zejména s veledůležitými latencemi zobrazení). Na druhou stranu je zde ale mnohamilionová základna potenciálních uživatelů, kteří se ke koupi dají zlákat, jelikož už mají příslušný telefon. Také se může komerčně vyplatit, že tyto headsety hned od začátku líčí na rostoucí mobilní trh, zatímco klasické počítače v současnosti spíše stagnují. Mobil lze také snadno upgradovat, aniž by se musela vyhodit stále vyhovující optika a samotná konstrukce.

 

Zatím je ale velkou otázkou, jestli firma získá pro VR One specifickou podporu různých softwarových vývojářů. Firma sama nabízí například aplikaci pro sledování stereoskopického videa na youtube či dalších médií (případně procházení Google StreetView), to ale asi většinu zájemců na moc dlouho nezabaví. Zda si s těmito brýlemi eventuálně zahrajete nějaké hry či zda půjdou použít jako periférie pro PC, není jasné. Pokud se softwarová podpora pro VR One nedostaví, hrozí, že vám po koupi zůstane v rukou něco, co sotva kdy využijete.

Brýle by měly být reálně dostupné do letošních vánoc, už teď si je ale lze předobjednat. Cena činí již zmíněných 99 USD, v čemž je započítán i jeden šuplík na mobil dle vlastního výběru. Další (respektive druhý) lze přikoupit za 10 USD.

Zdroje: Liliputing, Carl Zeiss

Ohodnoťte tento článek!