Částečné specifikace Titanu X a skóre v 3DMarku. O 40 % rychlejší než GTX 980?

0

GeForce GTX Titan X by se podle některých optimistických zvěstí mohl na trhu objevit už příští týden. Je-li tomu skutečně tak, pak je asi nejvyšší čas, aby započaly obvyklé úniky specifikací a benchmarků, jak už jsme si na ně za poslední roky zvykli. Část těchto informací včera vskutku zveřejnil web VideoCardz, který navíc získal i testy této karty v 3DMarku.

Co se oněch specifikací týče, bohužel zatím neprosáklo všechno. Počet stream procesorů (podle starších zvěstí 3072) i texturovacích a rasterizačních jednotek (192, 96) zatím ještě není potvrzen. Také TDP, které pravděpodobně bude 250 W, nezná ještě VideoCardz s jistotou. Definitivně už je ale naopak potvrzen takt GPU, který má být v základu 1002 MHz. To je poměrně dost, potvrdí-li se 3072 stream procesorů. Takt boostu zatím znám není, paměť ale má mít efektivní rychlost 7 GHz. Bude tím pádem mít stejnou hrubou teoretickou propustnost (336 GB/s) jako u GeForce GTX 780 Ti a Titanu Black, jelikož sběrnice zůstala 384bitová. Jak už víme, bude mít Titan X 12 GB paměti GDDR5.

Odhalení GeForce GTX Titan X na GDC 15

Kromě toho máme od stejného webu také informaci o ceně. Ta byla u Titanů (těch jednočipových) stanovena na 999 USD, ovšem nedávno se objevily dohady, že v generaci Maxwell bude Nvidia chtít ještě víc. Podle VideoCardz to ale zatím vypadá, že má cena Titanu X má zůstat na stejné sumě 999 USD a karta by tedy byla stále stejně drahá. Pokud tedy odhlédneme od značně zhoršeného kurzu koruny (respektive hlavně eura) k dolaru. Nicméně tento střípek prý zatím není potvrzen na jistotu i od dalších zdrojů, takže zdražení ještě definitivně ze hry není.

 

 

V 3DMarcích má GM200 o 35–45 % vyšší výkon než GM204

VideoCardz také uvádí skóre karty ze syntetického benchmarku 3DMark v různých verzích. Grafy můžete vidět v galerii; Titan X podle nich vede nad GeForce GTX 980 o 35–40 %. Tyto výsledky by už měly být relativně důvěryhodné, neboť je zveřejnil přímo web VideoCardz a nikoliv méně rigorózní zdroje (ChipHell a podobně). Nvidia už karty rozeslala recenzentům, takže pravděpodobnost, že tato čísla nejsou „fake“, je dosti vysoká.

V benchmarcích je zahrnut také Titan X přetočený o zhruba pětinu na 1222 MHz, což spolu s s postrčením RAM na 7450 MHz zdá se zvyšuje výkon o nějakých 15 %. To naznačuje, že GM200 by měl mít i slušný prostor pro přetaktování, pokud se takováto rezerva potvrdí i na sériově prodávaných kartách. VideoCardz také získal skóre pro Quadro M6000 (údajně také založené na čipu GM200), které podle všeho bude mít téměř stejný herní výkon, jako Titan X.

Zdroj: VideoCardz

Ohodnoťte tento článek!