Catalyst 9.4 beta a spotřeba Radeonu HD 4890

0

V rámci nějakých dodatečných testů Radeonu HD 4890 (a přípravy recenze GeForce GTX 275) jsem vyzkoušel i Catalyst 9.4 beta. Jaké bylo moje překvapení, když na wattmetru zcela totožně nakonfigurovaného počítače bylo v idle číslo o dvacet wattů menší…

Přestože Catalyst Control Center hlásí stále Catalyst 9.3, označení 8.60 praví, že se jedná o ovladač nový. Jak už jsem řekl, po uklidnění testovacího stroje s přetaktováným Core i7 klesla spotřeba celého tohoto PC na 161 wattů, což je o 19 W méně, než s Catalyst 9.3 (porovnejte grafy pod tímto odstavcem s grafy v recenzi Radeonu HD 4890).

Radeon HD 4890 se tak spotřebou v idle blíží už efektivitě 65nm GeForce GTX 260/280, 55nm GeForce GTX 2xx jsou na tom přece jen ještě o kus lépe. Měření provádím zásuvkovým wattmetrem a kontrolní měření pak ještě díky monitoringu zdroje Gigabyte Odin GT:

Toto číslo je menší, neboť nezahrnuje asi (ne)účinnost 800wattového zdroje (účinnost je při nízkých číslech viditelně horší). Koneckonců screenshot mám připraven:

Co je zajímavé, že takty se nadále snižují jen na 240/975 MHz a předpokládám, že napětí je dáno BIOSem karty. Pak nechápu, jak snížení pomocí ovladačů AMD dosáhla, ale důležité je, že dosáhla. V recenzi na Xbit-labs se takový výsledek podařil už v rámci první vlny recenzí, možná tedy Catalyst 9.4 jen opravují nějakou chybu.

Stažení Catalyst 9.4 beta (neoficiální):

Krom spotřeby zatím ale z Catalyst 9.4 nadšen nejsem. Pravděpodobně to bude statusem beta, ale pod Windows Vista x64 jsem zaznamenal zhoršení výkonu ve World in Conflict a Trackmania Nations Forever (zejména s anti-aliasingem), výkon v Enemy Territory: Quake Wars zůstal zhruba stejný. Více her jsem ještě nezkoušel, i tyto jsem testoval ani ne tak kvůli Catalystům jako kvůli doměření vlivu různých režimů anti-aliasingu na výkon. Catalyst 9.4 by také měly být prvními, u nichž AMD přejde na tříměsíční cyklus vydávání WHQL vevrze pro starší Radeony (viz tento článek a diskuze pod ním.

Určitě jste si také všimli, že v grafech je s Radeonem HD 4890 už i GeForce GTX 275. Karta od Gainwardu je kompletně otestována a recenzi bych měl stihnout zveřejnit ještě dnes. Kromě toho přijdou drobné opravy duelu GeForce GTS 250 s Radeonem HD 4850, příznivci grafických karet budou dnes doufám spokojeni.

Ohodnoťte tento článek!