Catalyst 9.5: ve víru inovací

0

Původně byly nové ovladače naplánovány na minulý pátek, potvrdil to i tvůrce Catalyst na Twitter kanálu. TechPowerUp krátkodobé zveřejnění ovladačů zachytil a lidé tak mohli stahovat ještě tentýž den. Oficiálně se ale Catalyst 9.5 objevují až dnes.

Víkend však stačil na to, aby v zahraničí Catalyst 9.5 otestovali. Bez vydaného release notes nebylo jisté, k jakým zlepšením má dojít. Srovnání 9.4 a 9.5 si můžete projít např. na TweakTown, ATI-forum.de nebo ComputerBase. Zajímavý je právě test TweakTown, ve kterém naměřili ve všech hrách výrazný pokles výkonu s HD 4850, mírný pak s HD 4870 X2 a zhruba stejné výsledky s HD 4890. TweakTown je ale třeba brát s rezervou, nechlubí se zrovna špičkovou metodikou.

Na ATI foru měřili pouze HD 4890 a Catalyst 9.5 naopak dopadl ve všech hrách s mírně lepšími výsledky. ComputerBase testoval s Radeonem HD 4870 ale výraznější výkyvy nebyly naměřeny. Nápadnější jsou jen větší propady u Rainbow Six Vegas a Stalker: Clear Sky. Průměrně jim vyšel výkon Catalyst 9.5 o zhruba jedno procento hůře než 9.4.

Ani dnes po vydání ovladačů neznáme kompletní Release notes (web zatím odkazuje na starší verzi), jen střípky a hlavní inovace.

Navýšení výkonu
Unigine Tropics DX9 – 11% nárůst pro jednočipové karty a CrossFireX se zapnutým anti-aliasingem
Company of Heroes – 10% nárůst pro jednočipové karty a CrossFireX
BattleForge – 10% nárůst v CrossFireX

Nové funkce a opravy
– sjednocený WHQL certifikovaný ovladač pro Windows Vista i Windows 7
– plná podpora rozhraní WDDM 1.1 ve Windows 7
– vyřešení mnoha problémů s ATI Avivo Video Converterem včetně verzí pro Windows Vista 32/64bit (hurá, na webu je ale stále coming soon)

Stahujte zde:
Windows Vista/7 32b (mirror TechPowerUp)
Windows Vista/7 64b (mirror TechPowerUp)
Windows XP 32b (mirror TechPowerUp)
Windows XP 64b (mirror TechPowerUp)

Mimochodem, příští Catalyst 9.6 by měly znovu zahrnout podporu i pro Radeon X1000 a starší.

Catalyst 9.5: ve víru inovací
Ohodnoťte tento článek!