Catalysty odhalily krycí jména nových Radeonů

0

Nahlédnutí do souborů ovladačů Catalyst několik měsíců před vydáním nové generace je tradičně způsobem, jak zjistit třeba alespoň kódová označení nových grafických čipů a karet. AMD tedy u generace Evergreen (Radeon HD 5000) upustilo od číselného značení čipů, které prozrazovalo jejich cílový segment, a zavedlo pouze nicneříkající slovní názvy.

Ze souboru atiicdxx.dat pochází výpis modelů, které ovladače Catalyst 10.8 nově podporují; v surové podobě jej najdete na TechConnect Magazine; X-bit labs sestavil kódová jména karet a čipů do přehlednější tabulky:


Jak vidíte, je zde zaneseno celkem sedm čipů. To je na jednu generaci až podezřele mnoho a tak X-bit labs poukazuje na to, že Blackcomb, Seymour a Whistler jsou sídla v Kanadě a nikoliv ostrovy. A že nová generace mobilních grafických akcelerátorů od AMD má nést kódové označení Vancouver. Všechny čipy v tabulce jsou nicméně v původním výpisu označeny zkratkou „NI“ jako Northern Islands. V tomhle se asi zpráva původem ze serveru DigiTimes sekla. K mobilním GPU sedí i označení LP pro extrémně úsporné varianty, co ale znamená „Gemini“, nemáme nejmenší tušení.

Trojice čipů Barts, Caicos a Cayman nahradí současné Cypress (HD 5800), Juniper (HD 5700) a Redwood (HD 5600/5500), ne nutně ve vyřčeném pořadí. Vzhledem k tomu, že výrobní postup zůstává 40nm u TSMC, miniaturní Cedar není potřeba nahrazovat.

Vysvětleme ještě zkratku „GL“, která se u označení některých karet vyskytuje. Nejsou to verze s čipy vyráběnými u GLobalfoundries namísto TSMC (Globalfoundries 40nm bulk postup nenabízí), ale profesionální varianty (dnes FirePro, kdysi FireGL).

Barts: pinově kompatibilní náhrada Cypressu?

Následující odstavec berte s rezervou, přeci jen zatím nic není potvrzené. Jádro Barts bude prý disponovat 1280 stream procesory a 256bitovou sběrnicí a bude kompatibilní s tištěnými spoji pro Radeony HD 5800, což naznačuje podobnou spotřebu.

Není 1280 stream procesorů poněkud málo? Není. Cypress obsahuje 320 pětisložkových superskalárních jednotek, které ATI zavedla už u Radeonů HD 2000, nová generace má ale stavět na jednotkách čtyřsložkových a těch by hypotetický Barts s 1280 SP měl taktéž 320. Od této změny si inženýři AMD pravděpodobně slibují lepší vytížení shaderů.

Cayman: nová vlajková loď

Na čipu Cayman má být postavena i karta s názvem „Antilles“, o níž se spekuluje jako o duální verzi. Cayman by mohl mít 480 4D jednotek, tedy 1920 stream procesorů.


Caicos:
nižší střední třída

Na Caicos zbyla role nejlevnějšího ze tří nových čipů. Karty na něm založené budou existovat pouze v jedné variantě („Pro“), stejný čip ale nese i karta pojmenovaná Caspian. Jak se bude lišit, opět vůbec netušíme. Vypnutá významná část funkčních jednotek, sběrnice, …? Pro Caicos se nabízí číslo 480 stream procesorů, přesně tolik má totiž mít i integrované grafické jádro ve Fusion procesoru Llano.

Turks: kanárek v uhelném dole

Pro jádro pojmenované Turks máme poměrně zajímavou teorii. X-bit labs jej označuje spojením „pipe cleaner“ neboli vymetač trubek. Tohle prý bude první čip, který AMD zkusí vyrobit 28nm technologií u Globalfoundries, podobně jako smyslem existence RV740 bylo v první řadě otestovat schůdnost výroby 40nm postupem. Zkušenosti z této pilotní výroby se pak využijí při vývoji GPU nové generace, které už budou všechny vyráběny 28nm procesem.

Zdroj: X-bit labs

Ohodnoťte tento článek!