Catalysty přestanou podporovat Radeony HD 4000 a starší

0

Se zajímavou zprávou přišel server Phoronix. AMD prý už letos v létě, „okolo Catalystů 12.7,“ ukončí podporu starších Radeonů generací HD 2000 až HD 4000 a nadále budou vyvíjeny jen ovladače pro řadu HD 5000 a novější, tedy pouze pro karty s podporou DirectX 11. Ačkoliv AMD zatím nic takového oficiálně nedalo najevo, Phoronixu prý několik zdrojů nezávisle na sobě potvrdilo, že takové oznámení v dohledné době přijde.

Phoronix se specializuje na Linux, takže hořekuje hlavně nad tím, že bez podpory nových verzí X.Org Serveru a linuxového kernelu budou uživatelé zanedlouho odkázáni na open-source ovladače, které podávají ve 3D několikanásobně nižší výkon. Uživatelé Windows takové obavy mít nemusí a koneckonců není jisté, že podpora starších karet bude ukončena i na systémech Microsoftu. Je ale pravděpodobné, že velká část zdrojového kódu je společná. Bude-li podpora zachována, bude to možná pouze ve vybraných verzích a kromě kritických záplat už se ovladače nijak vylepšovat nebudou.

Vzpomínáte? Radeon HD 3850 byl oblíbenou volbou šetřivých hráčů na sklonku roku 2007

Ukončení podpory by nemělo být zas až tak překvapivé, podobný krok naposledy AMD učinilo v roce 2009, krátce po vydání Radeonů HD 5800. Tehdy přestaly být podporovány Radeony podporující DirectX 9, tedy řady 9000 (R3xx) až X1000 (R5xx). Nyní přichází řada na tři generace karet s podporou DirectX 10 a 10.1, to jest chronologicky od Radeonu HD 2900 XT (R600) po Radeon HD 4770 (RV740), který je zároveň poslední kartou vydanou pod značkou ATI. Nejstaršími podporovanými produkty zůstanou Radeony řady HD 5000, kterým v létě bude zbývat jen pár měsíců do tří let od vydání. Podobně na podzim 2009 uplynulo necelých dva a půl roku od vydání Radeonů HD 2900 XT.

Paradoxní ale je, že ačkoliv jsou Radeony téměř čtyři roky staré karty, stále jsou běžně k dostání; Phoronix hlásí, že sehnat lze i Radeony z řad HD 3000 a dokonce i HD 2900. Dnes by se důvod ke koupi takové karty hledal asi těžko, ale kolik z vás (nás) má ještě ve svých počítačích karty těchto generací, zejména ve své době velice populárních Radeonů HD 4800? A kolik z vás na nich pravidelně hraje? V diskuzi pod novinkou z roku 2009 se příliš mnoho majitelů „odstřižených“ karet neozvalo. Budou letos slyšet davy rozčarovaných majitelů skoro-veteránů, nebo za tři roky staré hardware nikomu slza neukápne?

Zdroj: Phoronix

Ohodnoťte tento článek!