Caterpillar CAT B15: Ideální smartphone do betonu (recenze)

0

Dobře si pamatuji na staré mobilní telefony jako Nokia 5110, který měl natolik bytelnou konstrukci, že bez problému přežíval pády na tvrdou zem, mohl zmoknout a nic mu neudělaly ani nenechavé dětské ruce. Když mám ale v rukou nejnovější smartphony s hliníkovou konstrukcí a kovovým lemem, jako například iPhone 5, nejraději bych jej oblékl do gumového oblečku. Stačí pád z malé výšky a telefon má nevyléčitelné vady na kráse. A majitelé iPhonu 4 dobře pamatují na prasklá skleněná záda (kolega jeden takový telefon má). Samsungům zase rády praskají displeje – znám hned dva majitele Galaxy Note s obrovským pavoukem od kraje ke kraji.

Caterpillar Cat B15
Caterpillar Cat B15

Především do terénu

Pokud máte náročné zaměstnání a často pracujete v terénu, takový telefon pro vás zkrátka není. Caterpillar si toho je vědom a po modelu B10 uvádí vylepšenou verzi B15. Ta má větší displej, rozlišení a také zvýšenou odolnost. A také dvě karty SIM, což se hodí pro soukromé a pracovní volání. Telefon je (na to, že má čtyřpalcový displej) velmi velký a těžký, okolo displeje je tlustý lem. V ruce se drží skoro jako pětipalcový model. Máte však pocit velmi bytelné konstrukce, což umocňuje gumový lem v horní a dolní části či pogumovaná záda. A tam, kde se telefony snaží schovat šroubky, vydává je CAT na odiv. Zkrátka ideální doplněk k vaší nové vrtačce.

CAT B15
CAT B15

CAT B15  Caterpillar Cat B15

V zádech telefonu je hluboko zapuštěná čočka fotoaparátu, takže se při pádu nemá šanci poškodit. Trochu zapuštěný je i displej překrytý minerálním sklem se zvýšenou odolností. Oba konektory – sluchátka a microUSB mají gumovou krytku s velkým zapuštěním, aby nikam nepronikla voda. Záda telefonu mají celou řadu caplíků, kterými drží na svém místě, a ještě pojistku proti náhodnému vyražení při pádu. Mikrofon i reproduktor jsou vodě odolné – telefon by měl bez problému vydržet v metrové hloubce přes půl hodiny.

 

Zvykněte si na TN

Samotný telefon byl oproti modelu B10 pořádně vylepšen. Displej narostl z 3,2 na 4″, má rozlišení 480 × 800 místo 320 × 480, procesor už není slabé jedno jádro, ale celkem svižné dvoujádro na 1 GHz, Android povýšil na 4.1. Při běžném používání má telefon dobrou odezvu, i jednoduchá hra není problém – bez problému jsem smažil Need for Speed: Most Wanted. Největší slabinou mobilu je ale pouze TN displej ještě přetažený speciální ochrannou vrstvou. Pozorovací úhly jsou mizerné, barvy vybledlé a na sledování filmů to rozhodně není, neustále se měnící barevnost rozčiluje. Pro normální používání ale displej dostačuje, má i slušný jas na denním slunci (i když na současnou špičku nemá).

Caterpillar Cat B15
Caterpillar Cat B15

Paměť má pouhé 4 GB, slot pro karty microSD to ale řeší. Telefonu nechybí Wi-Fi, 3G data (na první SIM) a GPS. V odolňáku najdete 2 000mAh baterii, s níž zvládne telefon tři dny v pohotovosti, při běžném používání ale budete dobíjet každý druhý den. Odolný telefon, u něhož se předpokládá, že jeho majitel často tráví čas v terénu, si ale zaslouží výdrž delší.

Vydrží pády i vodu

Odolnost telefonu jsem vyzkoušel hned několikrát. Přežil pád po betonových schodech z prvního patra do přízemí, byl vyprána v pračce (na 40 °C), topil se ve dřezu s nádobím, do displeje jsem řezal nožem a bouchal špicí křížového šroubováku, vše bez poskvrnky, jen na displeji zůstal nepatrný, takřka neviditelný škrábanec (kolega ho našel, až jsem mu řekl, kde je). Čili výdrž mobilu je excelentní a do náročného exteriéru ho mohu jen doporučit.

Caterpillar Cat B15
Caterpillar Cat B15

Ceny telefonu odpovídá jeho vlastnostem a možnostem. Za 7 500 korun si sice můžete koupit telefon s velkým displejem, tenkým tělem a čtyřjádrem, ten však může skončit v náročných podmínkách už po první koupeli nebo přejetí autem. CAT si ale nechá líbit úplně všechno a ještě se u toho bude smát. V takových chvílích budete rádi, že jste si za odolné provedení připlatili.

Parametry:

  • displej: 4″, 480 × 800 px
  • procesor: Cortex-A9 (2× 1 GHz)
  • operační paměť: 1 GB RAM
  • interní pamět: 8 GB
  • konektivita: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n
  • konektory: 3,5mm audio, microUSB, microSD
  • fotoaparát: 5 Mpx, AF
  • rozměry: 125 × 69,5 × 14,95 mm
  • hmotnost: 170 g
Ohodnoťte tento článek!