Caviar Green Power: Terabajt zelených dat

0

5400, nebo 7200 ot./min? Jak to vlastně je?

Zelená energie. To je určitě heslo tohoto a vlastně už i konce minulého roku. Western Digital se pustil do zelených disků a přestože pevné disky nejsou tím, co by nás svou spotřebou v počítači trápilo nejvíce, jistě najde se svou snahou sympatie. Spotřeba nového Caviaru Green Power ve srovnání s dalšími disky Western Digital se dá ilustrovat zhruba tímto grafem:

Spotřeba Green Poweru se dá tedy srovnávat s moderním jednoplotnovým diskem o malé kapacitě (Caviar SE 160 GB), ale je potřeba si všimnout, že už Caviar SE16 750 GB (WD7500AAKS) na tom byl v tomto ohledu dobře. Starší řady, které dožívají v laciných discích řady Caviar spotřebují při kapacitě 160 GB klidně tolik energie jako dva Caviary GP o celkové kapacitě 2 TB. Kdybyste nevěřili číslům WD, můžete nahlédnout do měření serverů TechReport nebo SilentPCreview, jež to v podstatě potvrzují.

Přestože se nejedná o závratnou úsporu, u 4 hodiny denně puštěného počítače při průměrné úspoře 5 W to za rok máte nějakých 7300 Wh k dobru. Přepočítáno na koruny u EONu mi to vychází jako 35 Kč. Pokud ale jedním 1TB diskem nahradíte třeba tři starší 160GB, ze kterých už filmy beztak přetékají, bude to hned 100 Kč. 

Jestliže ale disk běží v počítači neustále (platí hlavně pro enterprise disky), tedy 24/7, může i rozdíl na jediném disku ročně dělat klidně 200 Kč. A pevný disk nemusí být ani v menší firmě zdaleka jediný. To už možná některé zajímat bude, otázkou je, jak relativně velký disk se čtyřmi plotnami nízké spotřeby energie dosáhl? Tím se rovnou dostáváme k onomu malému tajemství, jež způsobilo už nemálo zmatků.

Western Digital nejprve oznámil, že nová řada Caviar Green Power bude využívat 5400 až 7200 ot./min. Tím v podstatě WD zadělal na fámu o tom, že GP si bude otáčky regulovat dle potřeby a dokáže je tedy za běhu měnit. To by bylo sice bezva, ale tak daleko zatím ani WD není. Následně se u popisu technologie IntelliPower objevil údaj o tom, že WD Caviar GP má vždy otáčky nastaveny mezi 5400 a 7200 ot./min a to jsou rychlosti, jež budou i budoucí Green Powery používat. Všichni si tedy mysleli, že Green Power má pevně nastavené otáčky někde v tomto intervalu a že snad záleží na konkrétním modelu či revizi. Podle všeho se ale pravda zdá mnohem prostší: všechny současné Green Powery zřejmě mají 5400 ot./min a společně s velkými plotnami jim to dává možnost mít takto nízkou spotřebu.

S nižší rychlostí otáček nejde ruku v ruce jen nižší spotřeba, ale celkem logicky i nižší hlučnost, kterou si alespoň subjektivně v závěru také ověříme. Green Powery se vyrábějí v kapacitách 500, 750 a 1000 GB, přičemž vždy by měla platit hustota dat 250 GB na plotnu a tyto modely by se tedy měly lišit jen počtem ploten (dvě až čtyři). 500GB model pak nemá technologii StableTrac (viz níže), zato u něj WD udává ještě nižší spotřebu: 6 W při čtení/zápisu a 3,3 W v idle. U disku se dvěma plotnami se dají čekat také nižší teploty.

Green Powery se kvůli nižší přenosové rychlosti a hlavně vyšší přístupové době (8,9 ms čas vystavení + 5,56 ms rotační zpoždění; to bývá u běžných 7200otáčkových disků kolem 4 ms) nehodí pro nasazení s prioritou výkonu, přesto mají uplatnění i v enterprise sféře jako velkokapacitní a přitom tiché, nezahřívající se a úsporné úložiště.

Disky se jmenují RE2-GP (RE jako Raid Edition) a opět jsou dostupné v kapacitách 500, 750 a 1000 GB. Nesou označení WD5000ABPS, WD7500AYPS a WD1000FYPS. Desktopové modely jsou pod kódy WD5000AACS, WD7500AACS a WD10EACS. Enterprise disky RE jsou určeny pro běh 24/7 a také mají speciální funkci, která je dělá vhodnějším do RAID osazení: ta zamezuje selhání v důsledku samoopravných algoritmů běžných u desktopových disků.

Testovaný disk: technologie a foto

 • název: Western Digital Caviar GP
 • modelové označení: WD10EACS
 • kapacita: 1 TB, formátovaná: 953 GB
 • 4 plotny, 250 GB na plotnu, kolmý zápis
 • 5400 ot./min, 16 MB cache
 • rozhraní: SATA, 300 MB/s, NCQ
 • přístupová doba: 8,9 ms (+ rotační zpoždění 5,56 ms)
 • hmotnost: 730 g

Technologie se od recenze WD7500AAKS u Western Digitalu nepřejmenovávaly, tak jsem si odtud půjčil i následující obrázek. V něm by mělo platit kromě síly ploten a počtu filtrů pro cirkulaci s jistotou i pro Caviar Green Power 1 TB.

WD7500KS

Zdroj: Western Digital.

Tento obrázek je klíčový – odhaluje všechny přednosti disku. Co dělají nové technologie přejaté z enterprise disků:

 • SecurePark – hlavička se pohybuje nad plotnou v opravdu mikroskopické vzdálenosti (srovnání s tloušťkou lidského vlasu), a proto především při jakékoli manipulaci s diskem může dojít k poškození plotny hlavičkou. Se SecurePark je při nečinnosti nebo zapínání a vypínání disku hlavička „zaparkována“ ve speciálním místě.
 • StableTrac – běžně má pevný disk plotny uchyceny pouze zespodu, WD přidalo ještě druhý šroub shora, a uchycení je tak pevnější a stabilnější. Výsledkem je opět nižší šance poškození a také nižší vibrace (hluk).

Disky Western Digital se u náš prodávají typicky jen v antistatickém sáčku, zda je to lepší nebo horší než plastová krabička, jakou známe z dřívějších modelů Seagate a ze současných Samsungů, nechám na vás. V amerických shopech můžete narazit i na tuto krabičku:

U nás se klidně i terabajtové disky za 5000 Kč prodávají ve skladoúsporném sáčku.

 

Syntetické testy, testovací sestava

Testovací sestava

Procesor AMD Athlon 64 X2 @ 2,25 GHz
Základní deska Asus A8R32-MVP Deluxe
Čipová sada ATI CrossFire Express 3200 + Uli M1575
Paměť 2× 1 GB Corsair DDR450, 2-3-2-5, 1T
Zdroj Corsair HX620w

V grafech je zelenou barvou zvýrazněn testovaný WD Caviar Green Power a fialovou pak kapacitou, kapacitou na plotnu a počtem ploten podobná Barracuda 7200.11. Ostatní disky jsou v odstínech modré, jejich výsledky jsou zde pouze jako širší reference.

Syntetické testy

U testů přístupové doby platí: nižší je lepší. U testu přístupové doby při čtení v programu SiSoftware Sandra XII jsem se nesekl, benchmark opravdu u Green Power naměřil podezřele dobrých 11 ms.

 

V následujících testech přenosových rychlostí vždy platí: vyšší je lepší.

     
  WD10EACS * Seagate 7200.11 * WD1600AAJS * WD7500AAKS

   
Samsung HD403LJ * Samsung HD501LJ * Seagate 7200.10

 

Aplikační testy

V praktických testech z benchmarku PCMark05 vždy platí: vyšší je lepší.

Teplota, hlučnost

Teplota ve stupních Celsia, platí samozřejmě: nižší je lepší.

Teplota byla odečtena po 10 minutách defragmentace, u některých disků pak po 20 minutách kopírování a současného prohledávání, teplota okolí byla 20 stupňů Celsia. Disky byli při svém běhu pasivně chlazeny přímým kontaktem se šasi skříně Cooler Master Centurion 5.

Hodnotil jsem slovně, protože jednak jsem hlukoměr neměl k dispozici a jednak dBA v případě různorodých zvuků linoucích se z disku nejsou všeříkající:

 • Caviar GP – velmi tiché otáčení ploten, slabě slyšitelný seek, bez vibrací, seek slyšitelnější jen při současném kopírování a prohledávání souborů, po zapnutí AAM takřka neslyšitelný i zblízka
 • Samsung HD403LJ – otáčení ploten slyšitelné (ale ne příliš), pohyb hlaviček tlumený, zřetelné vibrace (pro lepší skříň nic strašného)
 • Samsung HD501LJ – otáčení ploten středně slyšitelné, pohyb hlaviček střední až mírně hlučnější, zřetelné vibrace (pro lepší skříň nic strašného)
 • Barracuda 7200.10, 500 GB – hlučnější otáčení ploten, velmi hlučný pohyb hlaviček, bez vibrací
 • WD1600AAJS – hlučné otáčení plotny (překvapivě mnohem zřetělnější než u WD7500AAKS), silné šumění, jemný zvuk seeku, minimální (takřka nulové) vibrace
 • Barracuda 7200.11, 1 TB – tlumený seek, citelné vibrace, silné šumění (otáčení ploten)
 • WD7500AAKS – tlumený seek, minimální vibrace, slyšitelné otáčení ploten
 • WD1500AHFD – vysoce hlučný seek, velmi slyšitelné otáčení ploten
 • WD5000YS – středně hlučný seek, malé vibrace, slyšitelné otáčení ploten
 • WD2500KS v antivibračním kitu – velmi tlumený seek, bez vibrací, otáčení ploten neslyšné

Cena za 1 GB, verdikt

V závěrečné kapitole recenze pevné disku vás tradičně čeká kromě zhodnocení i cenová úvaha. Prohledal jsem eshopy a našel takovéto současné ceny pevných disků:

Od minule brutálně zlevnily především disky Seagate, u 7200.10 500 GB musí jít snad o nějaký doprodej a uvolnění místa 7200.11, cena 3,3 Kč je pro lídra celosvětového trhu s pevnými disky až netypická. Příjemně zlevnily i Samsungy a 750GB WD7500AAKS, s cenou 160GB WDAAJS už zřejmě není možné jít o moc níže. WD Caviar GP se prodává o něco dráže než Barracuda 7200.11 o stejné kapacitě, při běhu 24/7 by se rozdíl zhruba za rok vrátil na elektřině.

150GB Raptora jsem z grafu tentokrát vynechal (trošku moc srovnal ostatní disky někde blízko nule), ale pro vaši informaci se dostal už pod 30 Kč/1 GB (29,50 Kč přesněji). Nejvýhodnější disky jsou dnes v kapacitách 400 až 750 GB.

Verdikt

Cena za gigabajt však není jediným kritériem výběru či hodnocení pevného disku. Dalším je určitě rychlost. V té určitě Caviar GP vysoké ambice nemá, ukázal však, že díky plotnám s vysokou hustotou zápisu může už být i 5400otáčkový použitelně rychlý. V podstatě platí, že 5400otáčkový moderní Green Power je stejně rychlý jako 7200otáčkové disky starší koncepce s menší kapacitou na plotnu.

Jako systémový disk vašeho výkonného PC však Caviar GP není určen. Skvěle poslouží jako velký datový disk anebo disk do PC, ve kterém je požadavkem především ticho, nízké zahřívání i spotřeba a přitom vysoká kapacita. Caviar GP tak bude výborným srdcem HTPC, stejně tak se bude skvěle hodit jako „výplň“ externích disků (USB/eSATA/FireWire).

Myslím, že Western Digitalu se podařilo skvěle najít mezeru na trhu a na jejich tichou a zelenou aktivitu bude dost uživatelů slyšet. Když nic, tak být energetický úsporný je v ČR hodně trendy.

 

Western Digital Caviar GP, WD10EACS

+ velmi tichý, po zapnutí AAM takřka neslyšný
+ nižší spotřeba
+ nízké zahřívání

+ překvapivě solidní aplikační výkon
– cena za gigabajt
– nižší rychlost ve srovnání s moderní konkurencí

Ohodnoťte tento článek!