CDBurnerXP – vypalovací program zadarmo

0

CDBurnerXP je zkušenějším uživatelům jistě dobře znám jako jeden z nejlepších freewarových vypalovacích programů. Jeho tvůrci řadu let slibovali vydání novější verze, ale od čísla 3 se stále nemohli odpíchnout. Čtvrtá verze je však již několik měsíců na světě, před několika dny bylo uvolněno opravné vydání CDBurnerXP 4.1.1.659.

Instalace a nastavení CDBurnerXP

Instalátor si stáhněte z webových stránek programu (cdburnerxp.se). Postup je klasický – jednotlivé kroky instalace odsouhlaste klepáním na tlačítko Next. Při výběru jazyků můžete zrušit ty, které nepotřebujete a ponechat pouze češtinu. Výrazné úsporu místa na disku tím však nedosáhnete. Nic dalšího není třeba při instalaci měnit, takže po jejím dokončení se můžete vrhnout na první spuštění programu.

CDBurnerXP by měl automaticky rozpoznat jazykovou verzi vašeho systému a pokud jste si nainstalovali češtinu, měl by ji také nabídnout jako výchozí:

Překlad programu není kompletní a občas se objeví některé anglické termíny. Příkladem budiž hned první okno s výběrem typu projektu. CDBurnerXP zde nabízí vytvoření datového disku, hudebního disku, vypalování ISO image, kopírování a mazání přepisovatelných médií. Přestože zde možnost vytváření DVD-Video není uvedena, program zvládne i tuto činnost.

Vypalujeme s CDBurnerXP

Po spuštění programu si tedy vyberte, jaký typ média chcete vypalovat. Příprava datových a audio CD/DVD je téměř shodná. CDBurnerXP vždy zobrazí okno rozdělené na dvě poloviny. V horní najdete náhled na obsah disku počítače, ve spodní si pak přetažením skládáte obsah připravovaného média. Ukazatel zaplnění se aktualizuje automaticky v závislosti na vloženém médiu, můžete jej však nastavit i ručně.

Před tím, než se spustí vypalování (funkce Disk|Vypálit disk) se CDBurnerXP zeptá, zda chcete médium uzavřít nebo jej ponechat otevřené. Poté se pustí do vypalování.

CDBurnerXP a DVD-Video

Pokud jste si připravili složku se soubory potřebnými k vypálení na DVD-Video, pak si CDBurnerXP dovede převzít a disk vypálit v potřebném formátu. V úvodním okně si vyberte vytvoření datového DVD. Jakmile se zobrazí pracovní okno programu, tak použijte funkci Soubor|Struktura Video DVD. Zobrazí se dialog, ve kterém vyberete složku s připravenými daty a CDBurnerXP ji přidá do projektu.

Tisk obalu na CD/DVD

Součástí programu CDBurnerXP je také jednoduchá pomůcka pro přípravu obalu do CD/DVD krabičky. Tento nástroj však nesrovnávejte s pokročilým editorem, jako nabízí Nero Cover Designer, jde skutečně jen o jednoduchou pomůcku, do které načtete obrázek a vytisknete.

Povedený a zadarmo

CDBurnerXP je užitečný program, který s přehledem nahradí vypalovací funkce ve Windows Vista a XP a zároveň je dostatečně srozumitelný k uživatelům. Oceníte české rozhraní a střídmý vzhled ikonek. Vypalovat můžete prakticky veškeré typy CD a DVD, zvolit si můžete mezi souborovými systémy ISO9660, Joilet, UDF a jejich kombinacemi.

Ohodnoťte tento článek!