CeBIT 2008: Foxconn si jde pro overclockery

0

Od Green power po Destroyer aneb základní desky

Foxconn mě na CeBITu opravdu příjemně překvapil. Už loni bylo vidět, že to s doháněním Asusu, Gigabyte a MSI myslí vážně, letos mě definitivně přesvědčil, že se svými ohromnými výrobními možnostmi nezůstane po boku menších výrobců jakým je třeba Biostar či DFI, ale nejspíše doplní silnou trojku na čtyřku.

Předem se omlouvám za některé fotografie, stánek Foxconnu byl vše možné jen ne fotograficky přívětivý, se spoustou světel, plexiskly a místy i tlačenicí si při ne neomezeném množství času nešlo lépe poradit.

Virtuální prohlídku stánku a v podstatě i novinek na nejbližší období začneme u chlouby společnosti Foxconn – základní desky série Quantum Force. Deska s čipsetem Intel X48 patřící do této série se jmenuje BlackOps a je kromě tří slotů pro grafiky vybavena zejména masivním chlazením s vývody pro vodní chlazení: 

Layout této desky i bratrského Dreadnought s Nvidia nForce 790i SLI považuji za hodně povedený:

Destroyer potěší příznivce procesorů AMD, deska s nForce 780a sice nepočítá, chlazení zřejmě ale svou funkcí plní dostatečně, rozložení opět velmi dobré i přes čtyři PCIe ×16 konektory pro grafiky (780a podporuje 3-way SLI):

Dno nabídky Quantum Force momentálně tvoří deska, kterou to všechno začalo a se kterou si Foxconn začal u overclockerů dělat jméno – povedený Mars s Intel P35:

A tady už je jedna z parádiček: Foxconn měl v listopadu jako první desku s SB700, není jako první ukazuje hotové desky s SB750 (A79A-S je vybavena čipsetem AMD 790FX):

Intel ještě svůj P45 pořádně neuvedl, ale to neznamená, že by na CeBITu nemohlo být několik desek s tímto čipsetem. Zvlášť, když jsme u Foxconnu. Vyšší střední třídu představuje P45A-S se čtyřmi sloty pro DDR2-1066 a dvěma PCIe ×16 Gen2 sloty pro grafiky a podporou CrossFire:

 

G45 je variantou pro menší počítače, integrovaná grafika GMA X4500 HD umí DirectX 10, osazení diskrétní do PCIe ×16 Gen2 slotu vám nikdo bránit také nebude:

G43 osloví hlavně při stavbě levného kancelářského PC, grafika X4500 by dle názvu měla být ochuzena asi o akceleraci HD videa:

Desky s G45 až G31 Foxconn označuje v rámci módního trendu jako Green, tedy ekologicky přátelské, integrovaná grafika je prostě energeticky úsporná:

Jedno z želízek Nvidie v ohni AMD: čipová sada GeForce 8200 (MCP78), jež by se měla rvát o své místo na slunci s AMD 780G:

Soupeř hned následuje (vpravo), čipové sadě AMD 780G jsme věnovali vlastní článek, AMD 770 (vlevo) bez integrované grafiky snad bude i v ČR konečně dostupnější:

Překvapením byla prezentace hotových desek s čipovou sadou AMD 740G

Highendem jsme začali, highendem desky i skončíme. Deska Foxconn F1 má používat čipset Intel P45 a nabídnout celkem čtyři PCIe ×8 Gen2 sloty pro grafiky i podporu CrossFireX, čipovou sadu vytíženou provozem na PCI Express sběrnici ochladíte vodním chlazením:

Osm monitorů s Foxconn F1 a tekutý dusík

Foxconn ale v oblasti počítačových komponent nedělá zdaleka jen základní desky. Na jeho stánku byly k vidění i chladiče, skříně, koncepty výkonných nebo naopak ekologických PC, grafické karty či pokusy o světové rekordy v přetaktování.

První dva obrázky vás snad nalákají na detaily níže, působivé hráčské skříně jsou naplněny špičkovými deskami Foxconn, v té s červenými katodami je F1 (Intel P45) a grafiky v ní osazené zajišťují obraz osmi monitorům:

V chladičích Foxconn (zatím?) nepatří mezi špičku v účinnosti/hlučnosti, ale zato v objemech určitě ano. Dodává například některé z Box chladičů k procesorům Intel, na CeBITu ukázal i tři novější heatpipeové chladiče různých výkonnostních tříd:

Přes chladiče se dostáváme ke stěně slávy a grafickým kartám. Na velikém prostoru se Foxconn pochlubil už více než 80 získanými oceněními v různých periodicích, hned vedle pak úžasnou kvalitou svých grafik série 8600 a 8800, jež používají prý jedině kvalitní japonské kondenzátory s 2,5 až 6× vyšší životností, jsou vybaveny dvojitými filtry vstupního proudu a ThermalSafe IC hardwarovým monitoringem.

Mezi grafikami jsem viděl buď jen staré známé, nebo karty referenčního designu, novinkou byla jen přetaktovaná GeForce 9600 GT, u níž bych se bál sice efektivního, ale hlučnějšího chlazení:

Foxconn ve spolupráci s Cooler Masterem na CeBITu zkoušel rekordy v přetaktování, taktovalo se na základní desce Foxconn, použitými grafikami byly na 3DMark ideální Radeony HD 3870 X2 (v tomto případě od PowerColoru). Dusík tekl proudem, zásoba byla slušná a novináři mohli jít i dostatečně blízko:

   

U taktování jsem stál asi dvacet minut, za tu dobu se ale bohužel hlavní guru nedostal přes restarty a nastavování BIOSu, takže jsem bez výsledku pokračoval ke slíbeným výkonným PC a osmi monitorům:

 

Skříně jsou sice neprakticky veliké, avšak velice efektní, hlavně zvětšovací bublina v bočnici, grafiky ve Foxconn F1 střídaly na osmi monitorech Flight Simulator a videa, vše vypadalo opravdu působivě.

Další počítače se věnovaly demonstraci funkcionalit desek Foxconn, první ukazoval 3-way SLI v akci na Foxconn Destroyer, další pouze možnosti chlazení a nový čipsetový chladič na jiné desce:

Zelená je v módě a tak Foxconn kromě desek s integrovanými grafikami ukázal i koncept svých zelených (nebo spíš hnědých) počítačů G1:

Foxconn nakonec poodhalil i kousek ze svého OEM původu, sice už tu nebyla expozice plná konektorů, ale různých desek pro systémové integrátory jste mohli vidět opravdu nepřeberně:

CeBIT sice již skončil, ale několik zajímavostí pro vás stále máme připraveno, a tak doufám, že vás tento článek jen navnadil pro čtení dalších. Na CeBITu bylo prostě vidět snad vše, co měly výrobci do prvního kvartálu roku připraveno.

Ohodnoťte tento článek!