CeBIT 2008: MSI má stále co nabídnout

0

Základní desky – čipsety na tisíc způsobů

I když se mohlo v posledním roce zdát, že tradiční výrobce počítačových komponent toto odvětví trochu zanedbává a začíná se věnovat více notebookům, letošní CeBIT nás přesvědčil o opaku. Je sice pravda, že na komponentech nejsou takové marže jako u notebooků, přesto MSI v této bitvě zbraně rozhodně neskládá a přichází na trh s nejednou inovací.

Základní desky – čipsety na tisíc způsobů

Stejně jako u ostatních výrobců, byl i u MSI patrný návrat k AMD. Nové čipové sady od AMD i Nvidie vlily živou vodu do žil této platformě, od které se již zákazníci pomalu začaly odklánět. Nových základních desek je ale nyní více než dost, takže si můžeme některé z nich ukázat.

S čipovou sadou Nvidia MCP78 přicházejí hned dvě desky – K9N2GM V2 a K9N2 Neo. První z nich je microATX formátu, kvůli čemuž má trochu omezené možnosti rozšíření. To se týká jak paměti (jen dva sloty), tak PCI slotů. Snížen je i počet SATA portů z šesti na čtyři. Obě desky podporují technologii Hybrid SLI a obsahují tedy i integrovanou grafickou kartu GeForce 8200.

S čipovou sadou nForce 780a pak můžete pořídit základní K9N2 Diamond. Deska by měla mít, jak už se na Diamond verzi sluší, maximální výbavu a podporuje 3-way SLI. Počet rozšiřujících slotů tak není největší. Osobně se u této desky trochu obávám o hlučnost, protože malý větráček na čipsetu se může časem vychodit.

MSI nezapomnělo ani na poslední čipovou sadu od AMD – RS780. S ní si můžete pořídit základní desku K9A2GM. Deska obsahuje D-Sub i DVI výstup, chybí však HDMI. To by mělo být dostupné přes rozšiřující kartu.

Nabídka základních desek pro Intel je také velmi pestrá. U MSI tak nemohou chybět desky na nových čipsetech Intelu i Nvidie. V případě Intelu představovaly hlavní tahák základní desky s čipsetem Intel P45, konkrétně pak modely P45 Platinum a nejvybavenější P45 Diamond. Desky se od sebe liší jak výbavou, tak počtem rozšiřujících slotů. P45 Diamond bude podporovat pouze paměti DDR3, oficiálně na frekvenci 1333 MHz. Bez povšimnutí by také nemělo zůstat 13 SATA konektorů.

Kdo netouží po maximální výbavě, může sáhnout po deskách P45 Neo nebo P45 Neo3. Druhá deska je již vybavena chlazením pomocí heatpipe a i její výbava není úplně špatná. Pokud nebudete potřebovat dva sloty pro grafické karty, mohlo by se jednat o zajímavou a hlavně cenově přístupnou desku.

Na již prodávané čipové sadě je založena deska P35 Neo3/Efinity. Deska podporuje paměti DDR2 a šest SATA konektorů. Je určena spíše méně náročným uživatelům.

Své zastoupení mezi základními deskami pro Intel měla i Nvidia. Tu zde zastupovaly čipové sady nForce 750i SLI, 780i SLI a končně i 790i. První z nich najdete na desce P7N SLI Platinum, která je vybavena na první pohled exotickým systémem chlazení Circupipe. I když má deska celkem tři dlouhé PCIe sloty, do SLI zapojíte grafiky jen dvě.

S čipovou sadou nForce 780i SLI přichází deska P7N Diamond. Tu již můžete použít pro 3-way SLI, tedy tři grafické karty ve SLI. Poslední žlutý slot pak pojede v režimu PCIe ×1. Systém chlazení CircuPipe se zabydlel i zde.

Velmi podobně řešená je i nejnovější deska – P7N2 Diamond, která obsahuje čipovou sadu nForce 790i. Ta podporuje FSB i paměti na frekvenci 1333 MHz a stejně jak předchozí verze i zapojení až čtyř grafických karet.

Vybrané základní desky v provozu:

Ukázkou stability základních desek MSI bylo pak pečení jedoucí sestavy v troubě při sedmdesáti stupních.

 

Grafické karty (i pod NDA)

Grafické karty (i pod NDA)

U grafických karet se vše točilo kolem posledních modelů GPU obou výrobců. U Nvidie to byla GeForce 9600 GT, v případě AMD pak Radeony 3850 a hlavně nedávno uvedené 3650 a 3450.       

Na stánku MSI byla jako u jednoho z mála vystavovatelů k vidění i ještě neuvedená dvoučipová grafika GeForce 9800 GX2. O této grafice jsme vás informovali již nesčetněkrát, naposledy poměrně důkladně v tomto článku.

Když už je zde řeč o dvoučipových grafikách, tak nesmíme zapomenout ani na Radeno 3870 X2 i jeho jednočipová varianta.

Nedávno uvedené Radeony 3450 a 3650 jsou připraveny na CrossFire X, podporují novou technologii Hybrid CrossFire, která umožňuje kombinovat integrovanou a dedikovanou grafickou kartu a nezapomnělo se u nich ani na DirectX 10.1. Radeon 3450 je v případě karty R3450-TD256H taktován na 600/1000 MHz a obsahuje 256 MB paměti GDDR2. Radeon 3650 v případě karty RX3650-MD512-OC tiká na 750 MHz a paměti pak na 1000 MHz. Osazeno je 512 MB paměti GDDR2. Oproti nižšímu modelu má již tato karta osazen plnohodnotný HDMI výstup. Karta s názvem R3650-T2D512Z s pasivním chlazením již měla takty GPU a pamětí na 725/1600 MHz. Paměti v tomto případě představovaly čipy GDDR3 Qimonda.

Mimo těchto nových Radeonů jsme viděli i přetaktované Radeony 3850 s 256 nebo 512 MB paměti GDDR3, které běžely na 690/1656 MHz. Tyto karty na sobě nesly nové chladiče.

Největší zájem u grafických karet s čipy Nvidia budily hned po dvoučipové kartě 9800 GX2 nejrůznější klony velmi populární GeForce 9600 GT. Ty byly v případě MSI osazeny nejrůznějšími chladiči a velikostí pamětí (až 2 GB v případě karty N9600GT-MTD2G s chladičem Zalman). U pasivně chlazené 9600 GT pak MSI pro jistotu zapomnělo uvést takty jádra i pamětí.

Stejný chladič od Zalmanu jako na 2GB kartě najdete i na odhlučněné verzi 8800 GT (NX8800GT Zilent).

O trochu zajímavěji pak ještě působí grafická karta NX8800GT Hybrid Freezer, jejíž větrák by se měl roztáčet pouze v 3D režimu. To je jistě zajímavý počin, kterého by se mohli chytnout i další výrobci. Karty by si tak mohly odpustit minimálně mocné odfouknutí při spuštění počítače.

 

Televizní tunery, paměti a ostatní zajímavosti

Televizní tunery, paměti a ostatní zajímavosti

Dlouhou tradici má MSI i ve výrobě televizních tunerů. Zde nás zaujaly čtyři modely. Ten úplně nejjednodušší představuje klasické TV @nywhere Pro do slotu PCI. Jedná se o klasický analogový tuner a rádiem.

 

Podstatně sofistikovanější je již TV @nywhere E-Duo, který obsahuje dva DVB-T tunery. Tuner je kompatibilní s Windows Vista a nainstalujete jej do slotu PCIe ×1.

O přízeň majitelů satelitní paraboly se pak bude ucházet TV @nywhere Satellite. Jedná se o jednoduchý DVB-S tuner s možností příjmu HD vysílání.

Rozšířené možnosti pak nabízí TV @nywhere Satellite II+CI. Ten již podporuje standard DVB-S2 a hlavně obsahuje slot pro CI kartu. Příjem zvládá až do rozlišení 1080p.

Jestliže televizní tunery již nějakou dobu vídáme i u nás, tak naprostou novinkou jsou v podání MSI paměťové moduly. MSI se zatím soustředí pouze na základní modely, kterými jsou 1GB moduly DDR2-800. Prodávat se budou samostatně nebo v 2GB kitech.

U MSI byl také v reálu k vidění první „pasivně-aktivní“ chladič čipové sady. Tento chladič, o kterém jsme vás již podrobněji informovali zde, využívá k roztáčení své malé vrtulky pouze energii získanou ze zahřívání čipsetu, na kterém trůní. Čím více totiž čipset hřeje, tím rychleji se vrtulka točí. MSI jej vyvinula ve spolupráci s tchajwanskou firmou Polo-Tech. Zatímco v ukázkovém videu se chladič točil o sto šest, v reálném provozu se ani nehnul. Že by nové čipsety Nvidia přestaly topit?

 

Jak již bylo řečeno na začátku, MSI dnes nejsou jen komponenty, ale hlavně notebooky. Těch se zde sešla celá řada. My si ale ukážeme pouze jeden z nich, a to PR-620. Na první pohled se ničím neliší od ostatních, na druhý zjistíte, že notebook do ovzduší vypouští kromě teplého vzduchu i přátelské ionty. Činnost je to jistě záslužná, ale u notebooku by ji asi čekal málokdo.

Poslední novinkou, kterou si zde ukážeme, je Crystal 19“ Touch panel LCD PC. Pod tímto trochu krkolomným názvem se schovává kompletní počítač v 19“ LCD panelu s dotykovou obrazovkou. Osadit do něj můžete procesor Core 2 Duo/Quad, až 4 GB paměti, jeden 3,5“ disk a optickou slim mechaniku. O grafiku se stará integrovaná Intel GMA 3100. Rozlišení displeje je standardních 1280 × 1024 px.

Ohodnoťte tento článek!