CeBIT 2010 očima ExtraHardware.cz (+ hostesky)

0

CeBIT a jeho duše

Za posledních několik jsen chyběl jen na jediném CeBITu a ačkoli rozdíly mezi jednotlivými ročníky nejsou markantní, když však srovnám dění na hannoverském výstavišti třeba ze začátku března 2006 s březnem roku 2010, smrksnutí se celé výstavy je více než patrné. K lepšímu šla snad jen doprava: z Brna není už do Hannoveru ani těch osm hodin s pauzami a bez porušování předpisů.

Nejezdí se už také přes nechvalně známé Dubí a Cínovec, ale profičíte pěkně po dálnici kolem Ústí nad Labem, tunelem v Krušných horách a zanedlouho míjíte Drážďany. Pak Halle, Magdeburg a houstnoucí provoz už vám signalizuje blízkost Hannoveru. Dokonce i na dálnicích bylo ale už vidět, že to s návštěvností nebude tak horké jako dříve, zácpa nás zdržela pár desítek minut.

Novinář poctivě sbírající informační letáky si běží ještě večer před zahájením CeBITu zabrat skříňku do press centra, zlenivělí a protřelí čeští žurnalisté si ty nejvíce vehementně vnucované produktové specifikace nafotí. Press centrum nabízí nejen slušnou i když ne zrovna levnou restauraci, ale také množství notebooků s internetem a samozřejmě velmi rychlým internetem. Jelikož jsme letos krom fotoaparátu po výstavišti vláčeli jen netbooky s procesorem Atom, bylo dokonce rychlejší poslat kolegům domů do ČR fotografie v plném rozlišení než je na hlemýždím CPU dávkově zmenšovat před uploadem.

Jediná jistota CeBITu je nevlídné počasí. Letos bylo v prvních dnech sice povětšinou slunečno, občas i za sluníčka přišla ale sněhodešťová prudká přeháňka, zato opravdu zima. Na rybníčku u pavilonu 16 bývávají kachny, letos by si museli prosekat díry do ledu. Kombinace s vytopenými pavilony je pro zdraví skutečně výborná, ještěže letos se hardwarový CeBIT odehrál v podstatě v hale 17, případně připojených halách 16 a velmi částečně 15 a 14.

Rozložení sil na CeBITu vám zdokumentuje nejen toto schéma, ale také následující mapka. Fandové hardwaru měli šanci něco očekávat právě jen ve žlutě vyznačených halách, některé naše čtenáře by možná zaujal pavilon Intel Extreme Masters, u něhož se v článku ještě zastavíme.

Výstaviště nebylo oproti minulým ročníkům využito ani celé. Obrovská vstupní hala 1 nebo nedávno dostavěné pavilony jako třeba 26, viz fotografie pod odstavcem) zely prázdnotou.

Hannoverské výstaviště z jednoho z východů z novinářského centra. Fotografie byla samozřejmě pořízena v režimu Eyefinity, v němž se na EHW budou povinně objevovat i všechny případné screenshoty z her a benchmarků.

Jednou ze stálic CeBITu a vůbec veletrhů v Hannoveru je Muenchener Hall, kde v bavorských krojích oděné podsadité Němky roznáší tupláky chutného piva po deseti a můžete se buď nacpat půlkou kuřete, kachny, uzeným kolenem, nebo utratit ještě o něco více za na Němce malý steak. K jídlu a pivu hraje výborná kapela hrající hity od všemožných kapel a zpěváků od Kiss, přes Queen až po Lady Gaga. K mnichovskému pavilonu-restauraci se váže i jeden easter egg umístěný do článku CeBIT 2010:
Fermi na každém kroku, jenže v mlze
.

Ještě jedna Eyefinity-fotografie typických řadových domků v Hannoveru, jejichž obyvatelé si po celý rok přilepšují pronajímáním patra jako ubytování pro návštěvníky veletrhů. Okolí Hannoveru je k uzoufání rovinaté, stejně jako celý Hannover. Letos byla tužší zima a Němci neustále mluví asi o pěti výmolech na celý Hannover. Možná kdyby svoje Volkswageny, BMW, Audi a Mercedesy nechali provětrat na českých silnicích teď v březnu…

Zajímavosti a kuriozity I. (o chladičích a skříních především)

Full HD, 1080p, to byly termíny, jež se na vás valily zhruba ob jeden stánek. Ion next-gen, Patriot Box Office, všude různé nettopy. Neukázali jsme vám zatím třeba A.C. Ryan. Výrobce svítivých větráčků a dalších legrací pro tuning PC se vrhl do výroby (či jen označkování) vlastního přehrávače videa také. Mohlo by vás to zajímat i proto, že tato firma se začala na českém trhu dost angažovat.

Asus měl společně s MSI nejbohatší stánek a už jsme si jej také pěkně prošli. Trošku mimo se chystala akce s kapalným dusíkem a chlazení čtyř Radeonů HD 5870 vyřešili pozvaní overclockeři opravdu velmi efektně (a zřejmě i efektivně). Kapalný dusík lijí jen do jedné nádoby a dostane se do všech potů ke čtyřem jádrům Cypress.

Lian Li se na CeBITu ukázala v dobrém světle, tchajwanská šlechtična mezi společnostmi zabývajícími se počítačovými skříněmi miluje především broušený hliník (dělá dokonce i celé pracovní stoly z hliníku), na CeBITu se odhodlala ke konceptu pavoučí skříně nebo oku lahodícím podsvíceným počítačům.

Xin Dong Li je typický objev CeBITu. Nabízí celou řadu zdrojů a především skříní. U druhé jmenované komodity nechybí nápaditost, uvidíme zda se prosadí.

Hned naproti jsme se zřejmě prvně setkali s podobným výrobcem, prodávající skříně se značkou TrendSonic. Model Hummer připomínal spíše Transformers, ale nezajímavé skříně to rozhodně nebyly.

 

CoolIT (vlevo pod odstavcem) chladí vodou i servery, EnzoTech zase ukázal, jak může být vodní chlazení krásné.

Gigabyte se ve srovnání s Asusem a MSI musel za svůj stánek trochu stydět, divize starající se o grafické karty a základní deska předvedla jedinou desku s AMD 890GX a nové Radeony HD 5800 v provedení Ultra Durable 3. Radeon HD 5830 v tomto provedení máme u Gigabyte dlouho objednán na recenzi, do ČR však vzorek stále ještě nedorazil. Expozice skříní a zdrojů už byla i Gigabyte podstatně lepší, produkty jako řada zdrojů Odin jsou bezesporu kvalitní, ani zde však nedošlo na výrazné inovace. Nakonec se Gigabyte na CeBITu nejvíce proslavil krabicí GeForce GTX 480.

Inno3D se přes grafické karty a jejich originální chlazení dostala k výrobě chladičů procesoru a vodních bloků. Věřme, že se necpou na ještě více přeplněný trh.

Zajímavosti a kuriozity II. (Hraní s Intelem, Keysonic, MSI, multi-monitory a Scythe)

V Intel Extreme Masters se hrály nejen osvědčené tituly jako Counter-Strike, ale hlavně zcela nové hry (StarCraft II, Napoleon: Total War, Assassin’s Creed 2) nebo hry nedávno vydané (Colin McRae DiRT 2). Pozoruhodné přitom bylo, že většina konfigurací obsahovala GeForce 8800 GT, tedy vyšší střední třídu podzimu a zimy roku 2007. Komentovaným multi-player herním kláním jsme nějak nepřišli na chuť a hardwarově pavilon 23 zajímavý tedy nebyl.

To stánek Keysonicu musel nadchnout všechny majitele HTPC. Doufám, že se všechny budou prodávat také u nás, aby člověk nemusel pro bezdrátovou klávesnici s trackballem nebo touchpadem zkoušet štěstí na DealExtreme nebo eBay.

Stánek MSI byl takovým velkým živým srdcem hardwarové haly 17. Cebitovu expozici MSI jsme vám představili už také velmi podrobně, zastavím se znovu jen u některých špeků. Kromě Optimu měla MSI notebooky s ATI Switchable Graphics. AMD/ATI je v tomto ohledu zhruba o generaci za Nvidií, musíte tedy přepínat grafiku ručně a přepnutí chvilinku trvá.

Patnáctifázový Radeon HD 5870 Lightning, Hi-c caps, Proalizer efektivnější než pevné kondenzátory, SSC, … MSI se hodně zaměřuje na kvalitu návrhu PCB, napájení a použitých součástek. Jestli to bude strategie úspěšná, nebo jen strategie o něco dražší, to ukáží následující roky.

 

OC Genie umožňuje třeba procesory Clarkdale jedním stisknutím přetaktovat až o gigahertz, Radek svou ruku k magickému tlačítku dostal i do plexi demo skříně. Samotný čip starající se o OC Genie jste opravdu nemohli přehlédnout.

Přestože jsme se těšili na ukázky Eyefinity-6, multimonitory v Hannoveru opět ovládl král tohoto oboru: Matrox. Bezel correction na dvanácti displejích fungovala zkrátka bezvadně. Kéž by se Matrox ještě nekdy vzedmul k dobytí trůnu nejvykonnější 3D grafiky (G400 Max), v lékařství a profi segmentu s multi-monitory bude ale asi schůdnější cesta k výdělku.

Radeony HD 5870 Eyefinity-6 přivezla jak PowerColor, tak Sapphire, obě společnosti se ještě v úterý potýkaly s určitým problémy. U Sapphire nenainstalovali Catalyst 10.3 s bezel correction, což s použitými monitory ústilo v nehezký výsledek.

Scythe si nás podmanil Zuzanou. Stejně jako před časem Orochi, i tento obr (nebo obryně) se nemontuje k základní desce, ale základní deska k němu. Zajímavým zdrojem byl Chouriki: takovouto úpravu kabeláže jsem viděl poprvé (něco trochu podobného mají Corsairy HX520 a 620).

SSD na postupu, SandForce kam se podíváš

Na SSD se vrhl asi už úplně každý, kdo dělal paměťové karty nebo pevné disky. Kuriozně až na CeBITu jsme se dozvěděli, že Pretec je už delší čas přímo zastoupen v ČR (a právě i v oblasti SSD). Zástupci Pretecu nám prozradili, že kauza JMicron JMF602 (SSD stuttering) jim na půl roku zcela pokazila obchody, větší výběr kvalitnějších řadičů proto hodně uvítali.

Velkou expozici měla značka Asax SSD od poeticky nazvaného výrobce Hugetech Electronic Technology Co., Ltd. O Asaxu ještě asi dost uslyšíme, stejně jako třeba RunCore totiž nabízí už teď celou škálu parametrů se slušnými produkty a Čína je dnes zemí neomezených možností. Tato kdysi kolébka inteligence a vynálezů dnes bohužel ani nedokáže správně pojmenovat geparda (cheetah), který má symbolizovat rychlost jejích produktů. Řada SSD se tak jmenuje Leopard-Hunt II a Golden-Leopard I, no alespoň si Seagate nestěžuje na kolizi se svými enterprise disky s vysokými otáčkami.

Nerad bych ale překryl skutečnost, že Leopard-Hunt II zřejmě používá Indilinx Barefoot a poskytuje v kombinaci se slušně rychlými Samsung MLC NAND flash a že si vyberou i ti, kdo potřebují 1,8″ SSD nebo připojení skrze ATA.

Jestli serverový SSD s kapacitou zřejmě 125 GB obsahuje některý z čipů SandForce, o tom se zatím dá jen spekulovat. Výkony by tomu nasvědčovaly.

Stejně jako Patriot, OCZ a další i Hugetech pod značkou Asax představil alespoň jeden SSD pro PCI Express.

Velkým hráčem na poli SSD a statečným soupěřem Intelu je OCZ. Po rychlém opuštění JMicronu JMF602 začala OCZ sázet na Indilinx Barefoot, nyní už kompletní portfolio přechází na SandForce SF-1500 a SF-1200.

Mezi tradičně na výstavách hodně viditelné výrobce patří i Teamgroup. U nás bohužel tato značka nijak nefrčí a je to možná škoda. Kromě SSD přivezli Tchajwanci jednu z nejrychlejší CompactFlash…

…4GB kit DDR3 modulů s taktem 2400 MHz efektivně při napětí 1,6 V a osmivrstvým PCB.

A mezi SSD nechyběly samozřejmě ty nejrychlejší nebo alespoň z nejrychlejších. Xtreem SSD G1 patří k nejrychlejším SSD s Barefootem, výrobce na svých stránkách na rozdíl od některých dalších poskytuje i nástroj Wiper. Xtreem SSD S1 má stejné kapacity jako G1 (60, 120 a 250 GB), ale sází tentokrát už na SandForce. Teoretické přenosové rychlosti tak dosahují 270/260 MB/s (čtení/zápis).

Svůj SSD se SandForce SF-1200 a ne úplně pravdivým titulem nejrychlejší SSD světa ukázala na CeBITu i A-Data a mám pocit, že i po tomto vzpomenutí jsem někoho vynechal. Zkrátka rok 2010 má být rokem SSD, tak uvidíme, jak rychle budou pronikat tato počítače a především notebooky oživující zařízení mezi běžné uživatele.

Zajímavosti a kuriozity III. (Taiwan Excellence, rozšířená realita u XFX, USB a kafe 2.0)

Část pavilonu 17 byla vyhrazena pro expozici Taiwan Excellence. To je ocenění pro produkty z ostrova Formosa s podobným systémem jako třeba Klasa pro české potraviny. Nevím, zda třeba z grafických karet a základních desek je na Tchaj-wanu ocenována zásadně a jen MSI, ale v cebitové expozici to tak vypadalo. Z pamětí zde byly nejčastěji Elixir od Nanya Tech., od Gigabyte deska žádná a jen myš, kromě webkamerek, volantu Genius a další věcí zaujaly třeba 1cm větráčky od Sunonu.

U Thermaltake jsme se také už zastavili. Výrobce sice přivezl nějaké nové zdroje a třeba svou skříň ze série Element převlékl do slušivého kabátku v barvách Nvidie, důležitý je však pro něj start TTesports. Programovatelné klávesnice i s ventilátorem, herní myši, headsety, to všechno teď bude zkoušet Thermaltake prodávat.

Opravdu exoticky byl pojat stánek XFX. Čtyři nápadně oděné dívčiny se snažily prezentovat Radeony od XFX na obrazovce s využitím rozšířené (augmented) reality. V tom jim pomáhal program Linceo VR, s nímž však slečny nepříliš úspěně bojovaly.

 

Polovina pavilonu 6 a 7 byla věnována Connected Worlds a Webciety. Toto téma s ExtraHardware příliš nesouvisí, přesto bych se o pár kuriozit podělil. Překvapil velký iránský pavilo, zařazení ČR mezi řekněme nepolárně rozvojové země i použití označení 2.0 pro snad úplně všechno.

Své StreetView auto přivezl ukázat i Google, vy si můžete na fotografiích prohlédnout 360stupňovou kameru v detailech.

Novinář je zvíře škodolibé, a tak fotoaparátem zachycuje nejraději to, co se tak úplně nepovedlo. Název společnosti Marasst zní nehezky asi jen našincům, Good Way, Hugetech anebo Megamacro jsou jen příklady asijské nápaditosti.

Na CeBITu jsme potkali také jeden z druhů šafránu: paměti s inzerovanou podporou Black Edition Memory Profiles. Tento pokus se příliš neuchytil a AMD bude asi muset sama co nejdříve a co nejvíce rozšířit podporu v OverDrive, aby B.E.M.P. nezůstala v prachu.

Thortech si dělá z certifikace 80Plus.org dobrý den, doufejme, že to bude alespoň na nějakou pokutu.

A-Data si vystavila Smart Buy získané kdysi pamětmi A-Data Vitesta DDR2-800 EE a později pak SSD S592. Známé logo člověka u vitríny v Hannoveru potěší.

USB ptákovinek je na každém CeBITu (i Computexu) přehršel, tentokrát kromě autíček-myší, jež jste viděli na ExtraNotebooku, zaujaly třeba USB huby a čtečky v podobě želviček, iPodů Nano (u GhiUSB) anebo USB flash disk zabudovaný v dámské botě (u Pretecu).

Početné české zastoupení u MSI bylo lehce nešťastné ze zkomolení názvu našeho státu.

Krásné ženy a auta

Pevně doufám, že jste nepřeskočili rovnou na tuto kapitolu. Krásných dívek nebylo na CeBITu mnoho, to si můžeme dovolit tvrdit bez ohledu na vkus. Ono totiž celkově nebylo dívek začátkem března na hannoverském messe zrovna nepočítaně. Jak se říká, stačili by prsty válečného veterána, nepamětníci si mohou na EHW vyhledat předchozí ročníky a jeden ročník computexový. Snad nám Marga Zanders, vysoce postavená manažerka v MSI (Mystar Computer) své zařazení mezi hostesky odpustí. Koneckonců třeba slečny u Inteli.cz zřejmě asi také nebyly hosteskami.



Domácí redaktoři PC Games Hardware byli na CeBITu více dní a v početnější skupince,
jejich článek Booth Babes tedy čítá i námi nezachycené ženy

Ke krásným ženám neodmyslitelně patří krásná auta (nebo je to naopak), ani zde však přiřčení zmíněného přívlastku není vždy tak jednoznačné. Abychom se tu alespoň otřeli o jedno z témate CeBITu (Green IT), zařazujeme i jiná přibližovadla.

To nejlepší z hardwarového CeBITu na EHW

Jako tečku za pokrytím největšího IT veletrhu přinášíme přehled našeho pokrytí, pokud jste
některý článek minuli, můžete se na něj snadno prokliknout. Už teď řešíme účast na
tchajwanském Computexu, který by se měl pro změnu rozrůst, další vlna novinek přímo z místa
dění by vás tak z první ruky neměla minout začátkem června.

 

CeBIT 2010: Fermi na každém kroku, jenže v mlze

GeForce GTX 480 a 470 budou uvedeny na konci března. Ačkoli Nvidia splnila očekávání a na
hannoverském výstavišti jsme se s GF100 setkávali opravdu takřka na každém kroku, ani
všechny střípky dohromady nedávají ucelený obraz. Zelení skřeti pozvali EHW nejen na pivo,
ale i do svého cebitového zázemí.

 

CeBIT 2010 a MSI: Hydra
pro AMD a 15 fází na Radeonu

Stánek MSI byl pro hráče a milovníky výkonu na veletrhu možná nejzajímavějším. K vidění
byly Radeony na tisíc způsobů a desky Big Bang s nejkvalitnějšími komponentami. Fusion
ukázal sílu spojení Radeonů a GeForce, objevila se Hydra pro AMD, Optimus bez problémů
přepínal IGP a dGPU a 3D Vision zamířil i do notebooků.

 

CeBIT 2010: Asus pod vedením boha
Area

Asus má tradičně obrovský stánek plný novinek a zajímavostí. Byly k vidění nové desky
série RoG – Crosshair IV Extreme nebo Maximus III Formula, nettopy a all-in-one
systémy Eee s novými Atomy a Ionem. Taktovalo se pomocí Bluetooth a smartphone, ve
spolupráci se Sennheiserem byla představena nová zvuková karta Xonar Xense.

 

CeBIT 2010:
Netradiční vodní chlazení

Kromě nepřeberného množství výrobců klasických vzduchových chladičů se na CeBITu našlo i
pár stánků, kde byla k vidění vodní chlazení. Mezi nejzájímavější patřily expozice firem
Enzotech a CoolIT, které patří mezi etalony mezi výrobci vodního chlazení.

 

CeBIT 2010:
Trojnásobek zlata a odemykání jader CPU

Nemají to lehké, dokáží ale zaujmout drobnostmi, které se u jiných nevidí. ASRock má možná
nejlépe vyřešenou podporu nového SATA a USB. Biostar některým deskám jednoduše zvýší výkon
až o 60 %. ECS přidal na kontakty v paticích třikrát silnější vrstvu zlata pro lepší
vopost a třeba Jetway má v nabídce desky pro mobilní trh.

 

CeBIT 2010:
skříně decentní, odvážné i inovativní

Počítačová skříň už dávno není pouze nudnou krabicí na rozličné komponenty, důraz na
estetičnost a designovou efektnost je v posledních letech silně patrný. Na CeBITu bylo
ke spatření velké množství skříní všech možných zaměřeních, od decentních po
extravagantní, máte se rozhodně na co těšit.

 

Zapomeňte na
Asus, Gigabyte nebo MSI. Je tu Axle

Tímto článkem pokračujeme v představování novinek z letošního CeBITu, kde jsme navštívili
mimo jiné i skromný stánek výrobce základních desek, grafických karet a zdrojů – Axle.
Tento dříve výhradní výrobce grafik Nvidia se nyní vrhnul i na Radeony a své základní
desky opatřil nejednou zajímavou funkcí.

 

CeBIT 2010: zdroje
vyvážené zlatem

Na loňském veletrhu se počítačové zdroje s certifikací 80Plus Gold pomalu rozjížděly.
Letošní ročník už je zcela ve znamení této úsporné kategorie a zdroje s vysokou
účinností už ukázali téměř všichni významní výrobci. Nezapomnělo se však ani na cenově
dostupnější Silver nebo Bronze.

 

CeBIT 2010: notebooky, zajímavosti a
kuriozity (ExtraNotebook.cz)



Letošní ročník světového veletrhu informačních technologií CeBIT, který se již po
čtyřiadvacáté konal v německém Hannoveru, byl i přes své patrné zmenšení stále plný
nejrůznějších novinek, které na návštěvníky útočily ze všech stran.

 

CeBIT 2010: A-Data a smršť
disků

Nejen SSD představila tchaj-wanská firma, je tu i pár luxusních externích disků.

 

CeBIT 2010:
Nástup pumy mezi účinné zdroje

Cougar je značka u nás neznámá, na CeBITu se prezentovala ale velmi agresivně.

 

CeBIT 2010:
PowerColor Eyefinity-5

TuL oslnil množstvím nových Radeonů: 5770 Eyefinity-5, 5870 Eyefinity-6, 5970 LCS či
5830.

 

CeBIT 2010:
Benchmarky na Gulftownu

ASRock se na NDA vykašlal a na šestijádrovém Intel Core i7 X980 ukazoval benchmarky.

 

Thuban aneb
šestijádro AMD v akci

Redaktoři Golem.de natočili první video Phenomu II X6, dostupné už je i první foto.

 

HTPC
klávesnice s touchpady a trackbally

Modely KeySonicu s bluetooth dokážou nahradit myš, přitom stojí polovinu ceny
konkurence.

 

CeBIT
2010: klíčenka s rychlostí 300 MB/s
 

Super Talent má USB klíčenku s RAID polem uvnitř nebo také ještě čtyřnásobně
rychlejší PCIe verzi.

 

CeBIT
2010: Shuttle s Radeonem v USB
 

Kromě minipočítačů Barebone ukázali i PCIe/USB 3.0 převodník se zapojeným
Radeonem HD 4650.

 

G.Skill SSD se
SandForce a 2400MHz DDR3
 

Kromě rychlých SSD s Indilinxem se objevil i Phoenix se SandForce a rekordy trhaly
paměti „?“.

 

RunCore SSD
pro každou příležitost
 

Číňani na CeBIT přivezli několik SSD pro SATA/PATA rozhraní i v 2,5″ nebo 1,8″
provedení.

 

CeBIT
2010: Matrox Eyefinity navzdory
 

Kdeže Eyefinity, odborníkem na vícemonitorová zapojení je odjakživa Matrox.

 

Luxa2: ty
nejlepší skříně pro HTPC

Dokonalý design, 5mm stěny z broušeného hliníku, 7″ dotykový displej a cena 18
500 Kč.

 

Thermaltake: kompletní
hráčská výbava
 

Kromě klasických komponent nabízí i chlazenou klávesnici, herní myš a headset.

 

UFO V51:
nejpnější chladič CeBITu
 

GlacialTech ukázal univerzální procesorový chladič UFO V51 ve tvaru létajícího talíře.

 

CeBIT 2010: Zotac
celý v zeleném
 

Nebylo moc vystavovatelů, kteří ukázali pouze GeForce, Iony. Zotac ale umí i
parádní Mini-ITX desky.

 

Scythe
Susano: chladič přes celou desku
 

Scythe aktualizoval celou nabídku chladičů, na CeBIT přivezl i nové zdroje a
skříň Fenris Wolf.

 

CeBIT 2010:
Sapphire na šesti obrazovkách

Po zuby ozbrojená hosteska ukázala nejen desky, miniprojektor či Eyefinity.

 

CeBIT 2010:
RaidSonic to umí s USB 3.0

Rámečky SATA-USB 3.0, převodníky nebo i USB řadič do PCIe slotu…

 

GeIL a Sirtec:
dozlatova upečené zdroje

I menší firmy dokážou překvapit kvalitními zdroji s certifikací 80Plus Gold nebo
modulární kabeláží.

Ohodnoťte tento článek!