CeBIT 2010: Sapphire na šesti obrazovkách

0

Modrá Sapphire na CeBITu samozřejmě nemohla chybět, po zuby ozbrojená hosteska ukázala, že společnost není jen dvorním výrobcem Radeonů. To ovšem neznamená, že Radeony nepoutaly největší pozornost. Pro začátek Sapphire předvedla a návštěvníkům dala k vyzkoušení technologii Eyefinity se šesti monitory.

Jak je vidět, použité ovladače byly Catalyst 10.2, bez korekce rámečku monitoru. Ta funguje až na Catalystech 10.3 a připočítává rámečky do rozměru obrazu, tedy nevykresluje obraz, co je schován za rámečky.

Která že grafika to rozjela Dirt 2 v rozlišení 5760 × 2400? Samozřejmě Radeon HD 5870 Six, vybavený šesti konektory miniDisplayPort a četnými redukcemi. Na kartu již brzy končí NDA, můžete se těšit na podrobné informace.

Další zajímavostí nebyla grafika, nýbrž projektor. A ne ledajaký, rovnou kapesní. V brašně s notebookem tak můžete nosit tuto malinkou hračku, která vám v případě potřeby na stěně vykreslí 3,5″ – 65″ obraz, bohužel jen s VGA rozlišením.

LED projektor je na baterie, na vestavěnou Li-Ion o kapacitě 1200 mAh prý vydrží promítat až 140 minut. Připojit jej můžete prý i k leckerému telefonu, otázkou je použitý port.

Nebyla by to Sapphire, kdyby na stánku chyběly grafické karty. Ukázán byl nízkoprofilový Radeon HD 5570 (pozor, jde o jádro Redwood se 400 SP !), jeho silnější kolega HD 5670 s tichým chlazením od Arctic-Coolingu…

…stejně jako už známé Radeony HD 5850 a 5870 v edicích Vapor-X. Více o nich se dočtete zde a zde.

Sapphire vyrábí nejen Radeony, ale i desky s čipsety od AMD. Na prvním obrázku můžete vidět Sapphire Pure 785G, překvapivě s čipovou sadou AMD 785G + SB710, socketem AM3, sloty pro paměti DDR3 a integrovaným Radeonem HD 4200 se 128MB sideportem, to vše ve formátu microATX.

Plnotučná ATX deska je Pure CrossFireX 790GX, z názvu hned uhodnete čipset 790GX + SB750 se socketem AM3 a sloty DIMM-DDR3, dále je evidentní přítomnost dvou PEG slotů pro CrossFireX, a dokonce i Hybrid CrossFireX (zapojení s integrovaným Radeonem HD 3300). Z tlačítek Power a Reset a stavového LED displeje na desce či z mohutného chlazení s heatpipe lze vyčíst, že zde už můžete pořádně taktovat.

To možná nejzajímavější nakonec, Sapphire ukazovala i Pure desku s čipsetem 785G + SB710 na mini-ITX formátu. Na 17 × 17 cm najdete socket AM3 pro procesory s TDP do 65 W, tedy lze osadit i úsporný čtyřjádrový Phenom II X4 9x0e, dva sloty pro paměti DDR3, integrovaný Radeon HD 4200 posílá signál přes D-Sub i HDMI a není problém do PEG slotu zapojit i Radeon HD 5870 do režimu Hybrid CrossFireX, i když poté se bude deska podobat spíše praktickému nástavci na kartu. Potěší velký počet USB, zklame možná „jen“ šestikanálový zvukový kodek.

Do herního HTPC se jedná o ideální desku, která na mini-ITX formátu dovede zkoncentrovat i opravdu highendový hardware.

Dále Sapphire ukazovala například počítač s vodním chlazením, zdroje (viz článek zde), netbook na Atomu N450 (více brzy na Extranotebook.cz) a další, celkově bych expozici hodnotil jako velice zajímavou.

Ohodnoťte tento článek!