CeBIT 2010: skříně decentní, odvážné i inovativní

0

Cooler Master, Enermax, Gigabyte, Chieftec

Cooler Master

Cooler Master je u nás dobře známý, můžeme se s ním setkat v oblasti zdrojů či samozřejmě počítačových skříní. Na CeBITu nebyl zrovna v ústranní, připravil si jak mid-towery (CM 690 II), tak big-towery (HAF X), přičemž série HAF připomíná spíše armádní obrněný tank než něco, co by se skvostně vyjímalo v herním doupěti (záleží na vkusu, samozřejmě).
Do kanceláře pak míří dvojice Elite II (Elite 430) a Elite II Black Edition, které rozhodně nejsou nikterak prostorově náročné. Designem asi hráče neosloví, Cooler Master vsadil na střízlivé vzezření bez zbytečných designových výstřelků. Řada Elite oslovovala vždy hlavně cenou a od tohoto trendu CM asi neupustí.
Enermax

To tchajwanský Enermax si připravil o poznání veselejší výrobky, zejména co se barevnosti týče. Model Staray nabídne zákazníkům klasický vzhled spolu s modře podsvíceným in-take ventilátorem, Phoenix se zase může pochlubit pěknými bílými křivkami předního panelu a velikým bočním větrákem, taktéž modře podsvíceným. Jako perlička slouží fotografie značného množství červeně podsvícených větráčků, které musely vyrobit pěknou světelnou show.

Ani vyznavači pořádně prostorných skříní nebudou zklamání, Enermax si pro ně připravil model ECA5010, který zaujme nevšedně vykrojenou bočnicí s ventilátorem. Pro milovníky lesku je zde mid-tower s příznačným názvem Luxuray, k vidění byl i Enermax Volcanus, o kterém jsme vás informovali před pár dny.
Gigabyte

Kdo čekal, že honosný výrobce uvede podobné skvosty jako Gigabyte Aurora, bude jistě nadílkou z CeBITu 2010 zklamán. Jako by mu došel dech, odhodlal se pouze k uvedení výrobků s vesměs čistými liniemi a neagresivním návrhem. Potěšující skutečností je, že i skoro nezajímavé mid-towery Luxo M1000/1004 a X140 umožňují montáž zdroje na dno skříně, což jistě prospěje správnému proudění vzduchu uvnitř.


Trochu zajímavěji pak působí Sumo 5112, který má pěkná hliníková dvířka a dva 80mm větráky, které se postarají o chlazení pevných disků. Zaujme také Setto II 142, tlačítko pro zapnutí počítače Gigabyte schoval do lesklého kruhu, celý přední panel tak působí elegantně a čistě. Bratříček Setto II 140 je právě o tento designový prvek ochuzen, čímž se proměnil do takřka nudného výrobku. Perlička na závěr je bezejmenný big-tower s nálepkou Nvidia, který stejně jako všechny ostatní modely působil dosti stroze. Snad bude Gigabyte příští rok více tvůrčí.

Chieftec

Další tchajwanský a v Německu hodně aktivní výrobce se ani nesnažil představovat nadmíru bohaté portfolio novinek, mid-towery předvedl všehovšudy pouze dva. Zajímavěji však působí útlé mini-ITX šasi, které by mohlo zaujmout všechny, kteří se rádi zabývají stavbou HTPC.


Názvy modelů bohužel nemáme k dispozici, vzhledem k nikterak inovativnímu vzhledu nás to však nejspíše příliš trápit nemusí.

Lian Li, Loop, Trendsonic, Thermaltake

Lian Li

Opravdu oku lahodící modely si pro nás přichystala Lian Li, jako vždy se jednalo o spíše high-endové kousky (a notně velké, většina je typu big-tower), určené pro náročné uživatele. Jako první nás zaujalo zajímavě řešené vodní chlazení uvnitř prostorné skříně, které vypadalo opravdu dobře. Druhým dechem je třeba připomenout celočervený model PC-X900R (ono „R“ značí red, dostupné budou i jiné varianty), pro kochání se vnitřnostmi je připravena průhledná bočnice.
Ne každý má naneštěstí dost místa pod stolem na takto vysoké skříně, Lian Li proto nabízí i klasické mid-towery. Série PC-8FU zaujme jednak červeným modelem v nabídce, tak i zajímavě řešeným tvarem průhledné bočnice. Nemohli jsme si nevšimnout krásného big-toweru PC-X2000F, který se svými modře svítícími katodami a povedeným předním panelem působil velmi futuristicky.

Pro ladiče výkonu a náruživé testery je k mání „pultík“ s názvem PC-T60, na obrázku osazen blíže neurčenou deskou Gigabyte, jedná se určitě o lepší řešení než rozmístění komponent po stole. Z dalších produktů zmiňme ještě HTPC skříňky PC-Q06, přídavný box EX-332N na pevné disky do kvarteta 3,5″ pozic s ventilátorem a nakonec další sérii big-towerů, na kterých si podle všeho dává Lian Li hodně záležet.


Loop

Firma Loop je v našich luzích a hájích zcela neznámým pojmem, přesto na CeBITu představila pár zajímavých a inovativných skříní. Jako první zmiňme povedený Loop Ignition, pyšnící se předním panelem ve stylu radiátoru s bohatou sadou výstupů (1× eSATA, 3× USB, audio výstup a mikrofonní vstup). Nezajímavý není ani Proton, což je mini-ITX šasi pro nettopy. Interiér je jednoduchý, počítá s 2,5″ pevným diskem a podstatné je vyvedení napájecího zdroje (adaptéru) mimo skříňku.


Z dalších produktů vypíchněme třeba zajímavě zakulacenou bezejmennou skříň v černém podání (výrobce na CeBITu neměl popisky a zástupce údajně snad skandinávské společnosti s rumunským příjmením nám sdělil, že webové stránky teprve chystají), strohý Loop Noir a další povedené šasi (např. ona černá s lesklým provedením předního panelu a kulatým power tlačítkem mi evokuje inspiraci u Apple iPhone), které vesměs charakterizují zaoblené křivky.

Trendsonic

Dalším z výrobců, o kterém vaše ucho možná ještě nikdy neslyšelo, je nadějně se prezentující Trendsonic. Jím navržené skříně vypadají ryze herně: velké podsvícené ventilátory, ostré agresivní linie a také perforované bočnice (rovněž s ventilátorem). Všechny jsou si vesměs velmi podobné, u některých se nelze ubránit dojmu, že už jste to někde viděli (Thermaltake?). To ale nijak nesnižuje jejich kvality, právě naopak, s osvědčeným konceptem nelze šlápnout vedle.


Skoro jako pro děti pak působí modely Trendsonic Hummer FX, svítící krystaly na vrcholu předního panelu připomínají oči a při troše fantazie vypadají jako roboti Transformers. Z obrázku můžete vidět dostupné barevné kombinace (žlutá, červená, černá), skříň úplně vpravo je pak jistě snem každého hráče FPS. Trendsonicu není cizí ani oblast HTPC, jeho želízko do ohně však vypadalo spíše tuctově.Thermaltake

To nejlepší jsme si nechali samozřejmě na konec, světoznámý a v Česku veleoblíbený Thermaltake se na CeBITu představil v tom nejlepším možném světle. V jeho nově představeném portfoliu se umně střídala prudká inovace spolu s decentním zachováním starších konceptů, výsledkem je příjemně osvěžená nabídka produktů spolu s několika málo extravagantními kousky, které o to více vyčnívají z řady.

Na miniaturách výše se vám představují následující modely: designově vytříbený Armor A90 a V3 Black Edition spolu s V5 Black Edition (ten nese na hřbetu praktický držák, kterým se dá celé šasi dobře přenášet). Pro milovníky grafických karet od Nvidie je zde zeleně vyvedený Element V, který dostal do vínku i manuální regulátor otáček na I/O panelu. Série Element tím pochopitelně nekončí, níže naleznete i Element G v červené variantě.


Opravdovou lahůdkou a futuristickým skvostem je ale až Thermaltake Level 10, skříň, která mezi dnes představenými působí tak trochu jako zjevení. Ačkoliv se jedná o nápad poměrně prostý, na efektnosti mu to neubírá, právě naopak. Tenhle krasavec jistě nebude etalonem co se chlazení komponent týče, estetický dojem má však zcela jedinečný. Takovéto provedení vaši známí jistě ještě nikdy neviděli a vy můžete udělat dobrý dojem. Třeba najdete inspiraci i v modifikaci s plameny.


Průlet počítačovými skříněmi na výstavě CeBIT 2010 bych uzavřel HTPC kouskem Thermaltake DH202, který se bude prodávat s LCD displejem zepředu zařízení. Řada DH200 navazuje na DH100, která konkurovala především ještě dražším skříním SilverStone CW. CeBIT 2010 byl i navzdory neúčasti (či někde v reseller části upozaděné účasti) právě třeba SilverStone, Corsair anebo Akasa co se „kejsů“ týče vcelku zajímavý a i když jsme se dočkali několika zklamání, nadílka je to myslím stále pěkná.

Ohodnoťte tento článek!