CeBIT 2011: Asus inovuje desky a ukazuje kvalitní LCD

0

Rampage III Black Edition, Maximus IV Extreme, P8H61 a P8Z68

Asus snad jako takový poslední mohykán chtěl na CeBIT prezentovat i nějaké extrémní přetaktování, ale nakonec kolemjdoucí povětšinou viděli jen nějaké chystání, dohadování alespoň mně neznámých tváří a jeden opodál stojící odhadem asi 150litrový zásobník na kapalný dusík. Prezentované sestavy chlazené povětšinou vodním chlazením jsou k vidění třeba v galerii zúčastněného výrobce pamětí Exceleram (FB).

Přesto nebylo rezignováno na základní desky určené právě pro overclockery, kteří jak jinak než se honí za výkonem kvůli náročným PC hrám. ROG tedy není zkratkou pro Republic of Overclocking-friendly Gamers, ale jen Republic of Gamers. Hned na začátku prohlídky vás tak uvítala Rampage III Black Edition.

Opravdu nevím, co teď Gigabyte a Asus mají s tím převlíkáním desek do pokud možno co nejvíce černé i na konektorech, každopádně je to jedna z vyzdvihovaných vlastností faceliftované Rampage III. Dalším lákadlem je ThunderBolt. Nikoli ale nové rychlé rozhraní, nýbrž kombo karta obsahující zvukovku Xonar a síťovku Killer 2100 od Bigfoot Networks.

 

ThunderBolt si můžete prohlédnout i na samostatné fotografii, poskytované výstupy jsou snad zřetelné i na fotce z velmi špatných světelných podmínek. Asus uvádí, že odstup signálu od šumu má činit 116 dB. 4,5× čistší kvalita zvuku je pak číslem bez vztažné soustavy. Asus na Rampage III Black Edition s ThunderBoltem a dvěma grafikami s chlazením DirectCu II postavil i demosestavu.

Žhavějším zbožím je však určitě Maximus IV Extreme. Ta je určena pro procesory LGA 1155 (Sandy Bridge) a sází na čipset Intel P67. Na CeBITu byla k vidění samozřejmě už deska s opravenou revizí Cougar Point (B3). U Maxima Asus vyzdvihuje možnost přetaktovat desku vším možným – iPhonem, iPadem, notebookem či dalším zařízením přes Bluetooth.

 

Desek s čipsety pro Sandy Bridge v revizi B3 vůbec Asus přivezl a vystavil spoustu. Řadu P8P67 už důvěrně znáte např. z našeho srovnání tří desek s P67, čipset H61 byl však uveden až 22. února. I proto si něco řekneme právě o P8H61. Verze Pro je na první pohled něco jako taková „lepší kancelář“, po bližším ohledání si však asi také tipnete raději na podvozek v domácím počítači. Musí vám stačit dva DIMM, s grafikou se pro změnu počítá v její diskrétní podobně do slotu PCIe ×16 a o to více překvapí ponechání funkcí jako Auto Tuning (automatické přetaktování) nebo TurboV.

Až na pár slotů PCI nabízí to samé i micro ATX varianta P8H61-M Pro, navíc s ní můžete využít Intel HD Graphics v Sandy Bridge. P8P67 LE je pak užší, hůře rozloženou a trochu méně vybavenou sestrou námi testované P8P67 Pro. Tu jsem schválně vyfotil, abyste si mohli ověřit nula vnějších změn v opravené (B3) revizi.

O jediné skutečně žhavé novince i co se týče osazeného čipsetu jsem vás informoval už v aktualitě přímo z Hannoveru. Ať to ale máme pěkně pohromadě: Důležité informace a detaily základní desky byste měli vidět po klepnutí na náhledové fotografie a jejich zobrazení ve vysokém rozlišení, já jsem využil příležitosti a zcela evidentně dobře informovaného zaměstnance Asusu se vyptal na dostupnost a přetaktování.

Deska bude do prodeje uvedena současně s tchajwanským Computexem. Začátkem června tedy můžeme čekat uvedení desek se Z68 Express od více výrobců, dostupnost pak zřejmě během tohoto měsíce. Ohledně přetaktování BCLK budete asi odpovědí zklamání: podle Asusu vše zůstává stejné jako u P67, na více jak 106 MHz BCLK tedy nemá moc cenu myslet. Ke zlepšení ale dojde u procesorů s K v názvu, Z68 bude vhodnější pro vysoké násobiče (potřebné hlavně pro extrémní overclocking).

ROG GTX580 Matrix Platinum, DirectCu II, GPU Tweak a důraz na kvalitní součástky

Na chvíli přeskočíme ke grafikám. Asus sice Radeon HD 6990 či GeForce GTX 590 nevystavil, zato ukázal některé svoje modifikace highendu mezi GeForce i Radeony. Nejvýkonnější jednočipová grafika současnosti, GeForce GTX 580, se dočkala varianty Matrix. V této edici bývá zvykem Asusu kartu opravdu pořádně přepracovat, osadit vlastní správou napájení, přidat rozsáhlé možnosti regulace větráků, napětí nebo třeba různobarevné podsvícení podle zátěže karty.

ROG Matrix GTX580 Platinum má přímo na sobě tlačítka pro změnu napětí za běhu a ještě záchranou brzdu v podobě tlačítka, jež okamžitě nastaví otáčky větráku na maximum. Na zadním panelu umístěné tlačítko Safe jsme už viděli dříve a v případě GTX 580 kartě dodává to, co mají Radeony HD 6950 a 6970 (Cayman) v referenčním designu. Asus ale tlačítko vhodněji umístil, takže nemusíte při nezdařených pokusech odnímat bočnici skříně.

  

Chladičem karty je nový DirectCu II, napájení Asus rozšířil na 16fázové. Jelikož cena karty bude určitě hodně prémiová, mohl už se výrobce osmělit a osadit ji 3 GB videopaměti.

Hlavní novinka v oblasti grafických karet ale netkví v hardwaru, nýbrž v softwaru. Asus zřejmě svůj SmartDoctor pošle do věčných lovišť a přichází GPU Tweak. Stejně jako už EVGA, MSI a nedávno Sapphire se i Asus rozhodl (soudě dle toho, co jsem viděl) vsadit na kvality RivaTuneru od Alexeje Nikolajčuka. GPU Tweak vypadá jen jako jiný skin Afterburneru. Zatímco u Afterburneru je ideální sledovat fórum Guru3D a stahovat si Beta verze, Asus zařadil přímo do rozhraní poloautomatickou aktualizaci.

 

Na fotkách můžete vidět GTX 580 nejen v edici Matrix, ale také v „obyčejné“  verzi DirectCu II.

Velký prostor tchajwanský gigant věnoval také kvalitnějším součástkám, jež začal osazovat na základní desky a grafické karty. V tomto ohledu byl Asus trochu pozadu za Gigabytem (Ultra Durable) a MSI (Military Class), takže probuzení se v tomto směru je potřeba světu dát pořádně vědět.

 

Mezi fotkami jsem škodolibě nechal i pár s Eyefinity na šest monitorů. V Asusu evidentně totiž neslyšeli o možnost zapnutí si kompenzace tloušťky rámečků (bezel) monitorů a formule vypadaly dost směšně.

Mezi prezentacemi déle vydrživších a efektivnějších součástek byla i jedna i DirectCu. Jednak můžete vidět schéma typického chladiče DirectCu II, jehož hlavní nevýhodou je asi výška, ale také to, na které modely Asus už druhou generaci DirectCu nasazuje a se kterými (byť novými kartami jako třeba 550 Ti) nadále počítá se starším, slabším, ale ne tak prostorově náročným chlazením tohoto druhu z první generace. Na některé modely potom přijde pasivní varianta DirectCu.

Monitory: p-IPS PA246Q, IPS LED PA238Q, ML229Q a ML239Q, MVA LED ML249Q + deska Sabertooth P67

Jestli se do něčeho vcelku nově na CeBITu Asus opravdu opřel, jsou to podle mě monitory. Zatímco dříve měl LCD monitory buď laciné, nebo stylové (ale stále s lacinou matricí TN), nyní uvádí hned dvě série, které uspokojí i náročnější uživatele. ProArt je zaměřena přímo na grafiky, Designo ML pak na ty, kdo chtějí domů či třeba do kanceláře stylovku s širokými pozorovacími úhly. Série VS jsou pak TNka s podsvícením LED.

 

ML229H je tenoučký monitor s jemným rozlišením 1920 × 1080 px na 21,5“ obrazovce, matrice je IPS (zřejmě e-IPS). Podsvícení pomocí LED dosahuje jasu 250 cd/m2 a nebýt toho, že u e-IPS čekám automaticky statický kontrast 1000:1, chtělo by se mi Asus vraždit za trapné uvádění pouze dynamického kontrastu 50 000 000:1. Mimochodem, věděli jste, že kdybychom to „správně“ posčítali, máme čtenost 19 000 000 návštěvníků a 78 000 000 zobrazených stránek? Možná bychom taková čísla měli prezentovat všem firmám, s nimiž spolupracujeme a které uvádějí nesmysl jako je dynamický kontrast.

Vystavené monitory jsem vyzkoušel, a tak můžete mj. obdivovat nabídku OSD – nejdříve právě u modelu ML229H. Místo tlačítek máte dotykové body, ale ovládání je docela pohodlné, nabídka pak vrstvená celkem logicky. ML239H se pak liší pouze úhlopříčkou, všechny ostatní parametry jsou totožné.

Z řady vybočuje 24palcový model ML249H. Rozlišení zůstává stále 1920 × 1080 px, ale IPS byl nahrazen zatím blíže nespecifikovaným MVA. Jelikož 24“ 1080p VA LED je například v BenQ VW2420H či BL2400PT, mohlo by jít o stejný A-MVA5 od AU Optronics.

O prvním a velmi dlouho očekávaném zástupci série ProArt – modelu Asus PA246Q – jsem vás podrobně informoval už před časem a existence monitorů této značky s p-IPS, pivotem a dalšími vychytávkami by vás tedy neměla překvapit. Tento velice slibný monitor už těsně před CeBITem dorazil také na test do redakce.

O něco překvapivější bylo představení 23palcového PA238Q. Ten nejspíše bude používat matrici e-IPS (pokrytí sRGB) a svým rozlišením a ergonomií konkurovat třeba Dellu U2311H. Nejvíce je ale podobný monitoru NEC MultiSync EA232WMi, tedy dalšímu e-IPS s LED. Pro jeho recenzi mám vše naměřeno a přečtete si ji na EHW velmi záhy. PA238Q jde mezi připravenou konkurenci a budeme zvědavi, zda se Asus dokáže držet s cenou nízko. PA238Q stejně jako PA246Q podporuje virtuální měřítko QuickFit. Na pár stisků v OSD si vyberete zobrazení různých tiskových formátů na monitoru třeba přes obrázek.

 

Kousek od monitorů byla druhá expozice základních desek, kde jsem měl možnost vyfotit Rampage III Black Edition s jiným osvětlením a především si osahat Sabertooth P67 – zřejmě vizuálně nejodlišnější desku za poslední roky. Asus ji celou oblékl do tzv. TUF Thermal Armor, které má jednak zajistit optimální chlazení a také bránit ohřívání součástek na desce například od žhavých grafických karet. TUF je pak zkratka pro kvalitnější součástky a tedy obdoba označení Military Class u MSI a Ultra Durable u Gigabyte.

 

U Sabertooth P67 zakončíme virtuální prohlídku stánku Asusu, o vystavených netboocích na platformě AMD Brazos jste si mohli počíst už na ExtraNotebooku. Právě Sabertooth P67 můžeme s vaší pomocí vyhrát jako součást soutěžní sestavy Enermaxu – budete-li mít chuť, můžete nás podpořit.  

Fotosoutěž: pojďme porazit zbytek světa
Vyfotili jsme dvě kočky na CeBITu a váš hlas nám pomůže vyhrát PC sestavu za 1000 eur.

CeBIT 2011: Asus inovuje desky a ukazuje kvalitní LCD

Ohodnoťte tento článek!