CeBIT 2011: Gelid chystá výrobu skříní a výkonný chladič GX-7, vystavoval prototypy

0

Gelid si u nás udělal rychle dobré jméno díky vydařenému procesorovému chladiči Tranquillo, který nabízí v kvalitním provedení výborný poměr výkon/cena. I od nás díky tomu dostal ocenění Smart Buy.

Podle všeho teď zvažuje i zahájení výroby kvalitnějších skříní. Na CeBITu vystavoval vývojový prototyp nové skříně a sbíral názory návštěvníků.

CeBIT 2011 - Gelid GX-7 cooler a nová case 0

Panel s předními konektory a tlačítky je umístěný vepředu nahoře. Najdete na něm velké tlačítko Power, Reset, čtyři konektory USB 2.0, dva audio konektory a trochu nelogicky jeden USB 3.0.

CeBIT 2011 - Gelid GX-7 cooler a nová case 1

Proč nelogicky? Kabel k tomuto konektoru je uvnitř skříně zakončený interním konektorem USB 3.0. Zapojovat by se tedy neměl do zadních konektorů, jak je to dnes běžné, ale přímo do interního konektoru základní desky. V interním USB 3.0 by měly být podobně jako u USB 2.0 vyvedené dva konektory, takže tím, že do něj zapojíte kabel s jedním vývodem, vlastně jeden stále ještě luxusní rychlý port odstavíte.

Vystavený prototyp má moderní rozvržení se zdrojem dole. Uvnitř mi připomíná druhou generaci skříní Cooler Master 690, možná proto, že používá i shodné zámky pro 5,25″ mechaniky. Nebo poznáváte v šasi nějakou jinou skříň? Nebylo by to nic neobvyklého, výrobci skříní používají často stejný základ, který je jen zvenčí opatřený jinými plastovými díly.

CeBIT 2011 - Gelid GX-7 cooler a nová case 2
CeBIT 2011 - Gelid GX-7 cooler a nová case 3

Skříň by měla být schopná pojmout desky formátu eATX. Či chcete-li jinak – vzadu je osm záslepek pro rozšiřující karty namísto tradičních sedmi u skříní ATX. Šest interních 3,5″ pozic pro disky je otočených o 90 °. V plechu pro základní desku je v místě pod paticí je otvor pro snazší montáž chladičů se zadní výztuhou. Po obvodu celé desky jsou otvory s gumovou průchodkou.

CeBIT 2011 - Gelid GX-7 cooler a nová case 4
CeBIT 2011 - Gelid GX-7 cooler a nová case 5
CeBIT 2011 - Gelid GX-7 cooler a nová case 6

Nezvyklá je dvojice rozdvojek pro přídavné ventilátory a perforace po celé délce dna skříně. Bočnice je z větší části rovněž perforovaná.

Celá skříň je ve fázi raného prototypu, takže můžeme počítat s tím, že se ještě dočkáme změn, nebo že se vůbec neobjeví, ale byla by to celkem škoda – podobných skříní, do kterých lze i do spodního slotu na desce osadit dvouslotovou kartu, zatím moc není.

Kromě skříně Gelid vystavoval také prototyp připravovaného výkonnějšího chladiče GX-7, který už je ale ve vývoji podstatně dál.

CeBIT 2011 - Gelid GX-7 cooler a nová case 9

K dokonalosti už mu schází jen plastový kryt, konečnou podobu chladiče můžete vidět na renderu z reklamního panelu.

CeBIT 2011 - Gelid GX-7 cooler a nová case 12

Modelové označení GX-7 dostal nejspíš kvůli svým sedmi heatpipe. Vyfotografovaný je s dvojicí ventilátorů Gelid Wing 12 (12 V, 0,22 A, 3pin, 1500 ot./min, 64 CFM, magnetická ložiska Nanoflux). S chladičem bude výrobce dodávat ale jen jeden.

CeBIT 2011 - Gelid GX-7 cooler a nová case 8 CeBIT 2011 - Gelid GX-7 cooler a nová case 10

Chladič má být kompatibilní se všemi v současnosti používanými platformami – LGA 775/1155/1156/1366 a AMD AM2/AM2+/AM3.

CeBIT 2011 - Gelid GX-7 cooler a nová case 7 CeBIT 2011 - Gelid GX-7 cooler a nová case 11

Předpokládaná cena se má (nečekaně) pohybovat mezi Gelidem Tranquillo a Noctuou DH14. Já jen doufám, že to bude spíše blíže k tomu Tranquillu, protože s Noctuou dostanete kromě kvalitní stodvacítky i ještě výkonnější 140mm ventilátor, který se samostatně prodává za bezmála pět stovek.

Ohodnoťte tento článek!