CeBIT 2011: Miniaturní klávesnice Aisonic

0

Každý rok je na CeBITu celá řada menších čínských, korejských a tchajwanských vystavovatelů organizovaných do sektorů právě podle své země. Mezi nimi najdete řadu specializovaných na skříně, další spoustu na všechno možné do USB a také těch, co dělají myši a klávesnice je velká spousta. Nebýt toho, že jsem si před časem jednu klávesnici koupil na DealExtreme, určitě bych kolem Aisonicu zase jen prošel. Jenže tenhle výrobce není tuctový.

Aisonic se specializuje na miniaturní klávesnice a přídavné numerické bloky. U obojího je vidět, že se při návrhu přemýšlí o tom, co by kdo mohl opravdu potřebovat. Zmíněnou zkušenost mám s podle mě vůbec nejzajímavějším modelem z Wireless Keyboard Series – 2392M-BRF. Prcek se 78 zmenšenými klávesami opravdu není určen pro nějaké pohodlné psaní, ale spíše jako propracované dálkové ovládání počítače připojeného k velkému zobrazovadlu (typicky LCD TV, plazmě či projektoru).

  

 

V PC si přijímač vezme jeden USB slot, přenos se děje v pásmu 2,4 GHz. Rozměry jsou 26 × 11 × necelých 2,5 cm. Klávesy mají nízký zdvih, kvůli menším rozměrům (znáte z některých netbooků) si s nimi poradí spíše ženské či dětské prsty. Nejlepším nápadem ale není dalších dvacet zkratkových kláves pro ovládání zvuku, prohlížeče, přehrávače či spouštění pošty, ale trackball. Tedy hlavně jeho tlačítka – levé tlačítko = levý horní roh klávesnice, pravé tlačítko = pravý horní roh klávesnice. Palcem pravé ruky tedy ovládáte kuličku trackballu a ukazováčky celkem pohodlně klikáte.

Klávesnice se dá pod různými značkami koupit do 50 USD, tužkové baterie v ní i díky dost aktivnímu vypínání trackballu a jeho podsvícení vydrží poměrně dlouho. Jedinou vážnější výtku bych měl právě k dílenskému zpracování trackballu – je vidět, že Aisonic dělá hlavně klávesnice. Kulička má dost velkou vůli a polohování s ní není přesné.
 

Velký výběr numerických bloků (keypadů) ponechám jen na výmluvným fotografiích, stejně jako celou řadu opravdu maličkých klávesnic pro UMPC, tablety či smartphony. Pro lepší představu: třeba model 008-ABT má 56 kláves na rozměrech 16,98 × 7,38 × 2,01 cm. Většina klávesnic je vyráběna v černé i bílé variantě, některé mají USB kabel, jiné počítají s Bluetooth.

 

Hongkongský Aisonic však klávesnice neprodává pod svou značku. Specializuje se na OEM a ODM a na jeho produkty si značku může nechat razit třeba distributor. Nebo je na eBay či zmíněném DealExtreme (a obdobách) koupíte jako bezejmenné. Zástupkyně Aisonicu na CeBITu mi vyjmenovala asi pět značek, pod kterými je Aisonic jen v Německu.

Ohodnoťte tento článek!