CeBIT 2011: na návštěvě u nVidie (video)

0

Na CeBITu jsme společně s Mirkem zavítali do centra Nvidie, kde nám Igor Staněk ukázal několik novinek, o kterých se nesmí mluvit, a několik novinek, o kterých se teď mluví pořád.

Optimus a GeForce má cenu i se Sandy Bridge

Intel i AMD už sice vyštípali Nvidii z čipsetového trhu, ale firma ze Santa Clary znovu ožila díky technologii Optimus. Vypínatelné grafiky GeForce značně povýšily Atomy a starší generaci mobilních procesorů Intelu. Ale s novými Sandy Bridge a HD Graphics 3000 už Intel konečně ukázail ivýkonnou integrovanou grafiku. Dokonce tak, že by levnější dedikované čipy GeForce nebo Radeon ztrácely smysl.

Nvidia si to ale nemyslí a ukázala nám spárovaný Sandy Bridge s GeForce GT 520M. Podle grafů je nárůst výkonu ve hrách dost výrazný, cena přitom má být nepatrně vyšší.

GeForce GT 520M vs. Intel HD Graphics 3000

To zatím nemůžeme potvrdit. Nejsem si v tuto chvíli ani jistý, které notebooky proti sobě stály. V lednu byla uvedena17″ dvojčata MSI FX720 (GeForce) a MSI FR720 (Intel), které se liší pouze v přítomné dedikované grafice. Jejich cenu bohužel ještě neznáme, osobně odhaduji minimálně 50dolarový příplatek, ale reálně tipuji tak 100 USD.

Igor Staněk nám ukázala dvě současně běžící dema ve WebGL, rozdíl v multitaskingu byl skutečně znatelný. Zde ještě video srovnávající demo počítané pouze pomocí CPU a vedle toho GPU.

Angry Birds na velkém televizoru

Oba představované telefony – LG Optimus 2X a Motorola Atrix – disponují konektory HDMI. Ty jsou užitečné pro video v 1080p a multikanálový zvuk, se kterými si Tegra 2 poradí. Ale tím, že se na výstupu zrcadlí veškerý obsah, jsme mohli vyzkoušet takové skopičiny, jako prohlížení webu, přehrávání videa v 1080p a hraní dnes tolik populárních Angry Birds.

Samotný telefon slouží jako konzole i gamepad najednou. Přehrávání, internet a sestřelování animovaných prasat bylo plynulé, to platí i pro samotné procházení systémem. Ale při hraní byly nepříjemné vysoké teploty telefonu. To prý bylo způsobeno připojenou nabíječkou. Čemuž se dá věřit, protože jsme hráli na LG a vedlejší Motorola topila také.

Motorola Xoom na vlastní oči

Oba telefony běží na Androidu, stejný systém používá i tablet Motorola Xoom, se kterým jsme si také několik minut hráli. Ale zůstaňmě ješte u Androidu. V Marketu už můžete najít aplikaci Tegra Zone, což je takový Market v Marketu. Je přehlednější a hlavně sdružuje aplikace, které jsou pro Tegru optimalizované. Samozřejmě fungují i s jinými procesory a aplikace v Tegra Zone najdete i v originálním Marketu, ale takto máte všechny nejlépe připravené hry a programy na jednom místě. V případě placených verzí vás Tegra Zone odkáže na Market.

Motorola Xoom už jsme rozebírali v několika článcích na ExtraNotebooku i Cnews, netřeba blíže představovat. S nadsázkou o něm můžeme mluvit jako o referenčním tabletu s Androidem Honeycomb, ale na CeBITu bylo několik dalších značek s podobnými parametry. Rozměry i cenou útočí na první generaci iPadu, ale čeho jsme si ihned všimli, je horší displej. Má vyšší rozlišení, ale TN matrice dost limituje pozorovací úhly a také barvy byly subjektivně méně živé. Ale poměr stran 16:10 a vysoké rozlišení 1280 × 800 px z něj dělají lepšího společníka pro sledování filmů.

Prostředí Honeycombu vypadá efektně a je krásně plynulé, dokonce se podařilo vyladit dotykové ovládání tak, že na čele nepotřebuje žádná hardwarová tlačítka. Mozek je instinktivně stále hledá, v mém případě to byl například vstup do hlavní nabídky, který jsem stále hledal ve spodní liště. Ta je po většinu času stále viditelná. Stále si však myslím, že tři hlavní tlačítka (správce aplikací, domů a zpět mohly být) trochu jinak provedena. Ty šipky zkrátka vypadají jedna jako druhá.

Na videu můžete vidět českou hru Samurai II Vengeance. Projekt dvou brněnských vývojářů ukázal stylovou grafiku, kterou byste čekali spíše od Japonců. Její kvality posoudit nemůže, ale technické provedení vypadalo perfektně. Ale chodili jsme pouze z místa A do místa B, přitom zabíjeli všechno co se hýbalo nebo vypadalo podezřele. Jestli je to náplní celé hry, to nebylo z našeho krátkého testu jasné.

Pěknou grafiku ukázala naké sportovní Backbreaker a vesmírná akce Galaxy on Fire 2.

  • Pro Honeycomb ještě neexistuje Flash Player. Adobe stále optimalizuje, vzhledem k čerstvosti systému a tomu, že si takový tablet ještě nemáte šanci koupit, to příliš nevadí.

V rychlosti jsme také proletěli nabídku českých magazínů a deníků pro Android. Rytmus života nás pobavil, jen se podívejte.

Tegra 2 na vzestupu

I když jsme z centrály Nvidie odešli, stále jsme její výrobky viděli v různých koutech pavilonu. Grafiky GeForce mají u tradičních výrobců stále silné postavení, i když loni firma ztrácela partnery. Jenže na konci roku a letos si našla nové díky Tegře. Kromě dvou zmíněných telefonů to bylo více než 10 tabletů od Motoroly, LG, Samsungu, Toshiby, Dell, Asusu, Aceru nebo Point of View.

Tegra 2 Tegra 2 Tegra 2

I zde zelení ukázali několik grafů srovnávající vlastní řešení s konkurencí. Grafy sice nejsou úplně férové, protože proti sobě stojí rozdílné generace procesorů, ale Texas Instruments, Qualcomm nebo Samsung ještě žádný srovnatelný model ani neprodávají.

A Nvidia pomalu získává náskok, který zřejmě vyvrcholí podzimním uvedením Kal-Elu, prvního čtyřjádra v tabletech/smartphonech. Ale abych se zbytečně neopakoval, přečtěte si o stavu vícejádrových ARM na ExtraNotebooku.

Ohodnoťte tento článek!