CeBIT 2011: robotický brankář Intelu nás porazil 3:0 (video)

0

Na CeBITu byly k vidění stovky počítačů, které nám mají ulehčit život. Některé z nich slouží pouze k zábavě, vypadají trochu jako lidé – říkejme jim třeba humanoidní roboti. V současné době ještě nedokáží nahradit člověka v tom, co dělají, ale kdo ví, kam je vývoj zanese třeba zítra.

Fotbalová hvězda Nao

Jako první jsem u německého stánku viděl robota jménem Nao. Měří asi půl metru, stojí 12 000 eur a trochu to umí s balónem. Jedná se o stejný model, který se zúčastnil třeba loňského robotického mistrovství světa v kopané. Na CeBITu byl pouze jeden šutér a ještě k tomu připojený kabelem, takže na velkém hřišti s více hráči by se po pár chvílích zauzlovali.

Ale německým inženýrům ani přihlížejícím to nevadilo. Vždyť, kolikrát člověk něco podobného uvidí. Robot je autonomní, kamerový systém stále sleduje barevný míček. Nesmělými krůčky a kopy se pak míč snaží dostat do branky.

Nakonec jej tam po dlouhé trápení dočutal. Párkrát u toho spadl (jednou i úmyslným faulem), ale rychlým chvatem se postavil zpět na nohy. Tato schopnost se nakonec ukázala efektnější (a reálnější) než samotná kopaná.

Více o robotech Nao najdete zde.

RoboThespian, herec

RoboThespian hraje též, ale na prknech, která znamenají svět. Ne, že by fotbal nebyl uměním, ale inženýrský um se lépe projeví na jemných pohybech herce. RT3 (poslední model Thespianu) zatím nemá dokonalou umělou inteligenci. Co jej nenaučí programátor, to nezvládne.

Má tři hlavní funkce: umí podávat ruku, zdravit příchozí a hrát. Herecký part se musí připravit předem, nebo jej řídit v reálném čase. Inženýři sice měli na CeBITu robota řízeného v reálném čase Kinectem, ale v době naší návštěvy chyběl.

Takže jen smutně koukal (ty jeho displeje s očima jsou v reálu fakt děsivé) na ty spousty lidi, kteří se na sebe mačkali, aby ho mohli vidět.

O RoboThespianovi se více dočtete zde. Na originálním videu tvůrců pak najdete, co se v něm opravdu skrývá (počkejte do 0:20). Arnold hrál robota, jednou takový robot zahraje Arnolda. Ale nejdříve se musí naučit chodit, RT3 má zatím pevný podstavec.

Ping-pong pro samotáře

Než byste se pustili do boje s čínskými mistry, budete muset spoustu hodin trénovat. Pokud nemáte s kým, můžete použít speciální stůl. Ten vystřeluje míčky v různých směrech různou rychlostí a vy jen musíte vybrat jeho servis. Returnované míčky se zachytávají do sítě a jsou znovu vystřelovány.


Není to tedy opravdový robot a ani samotná hra se nevyrovná reálného protivníkovi, přesto bylo u stolu stále plno. A ano, mrzí mě, že jsem se k němu nedostal :-).

Fotbal proti Intelu = debakl lidské rasy

Fotbalový brankář Intelu také není robotem v tom pravém smyslu. Je to spíš monitorovací systém, který sleduje míč a podle toho nakloní rameno/brankáře. Přesto mu chytání jde vskutku dobře. První den jsem jej sledoval asi 20 minut, ve kterých dostal pouze dva góly. Jeden čistě do šibenice, kde fakt neměl šanci, a u druhého vůbec nereagoval, i když letěl těsně vedle něho. Bohužel na videu není zachycen ani jeden z nich.

Druhý den jsem s sebou vzal Mirka a nabuzen neúspěchy mých kolegů jsem Intel prověřil také. Neúspěšně, prohrál jsem trapně 3:0.

Ale abych se alespoň trochu ospravedlnil, tak:

  • Po dvoudenním chození výstavištěm už člověka trochu bolí nohy.
  • Kožené vycházkové polobotky fakt nejsou na fotbal ideální.
  • Když vás sleduje a točí tolik lidí, dost vás to rozhodí.

No a asi proto jsem se dal na psaní místo hraní :-).

Ohodnoťte tento článek!