CeBIT: Alpenföhn přivezl nové high-endové chladiče

0

Německá společnost Alpenföhn se na domácím veletrhu CeBIT opravdu vytáhla. Představila hned několik novotou vonících vzduchových chladičů procesorů.

Začneme rovnou u nové vlajkové lodi společnosti. Model s označením Everest střídá na tomto postu dosud vládnoucí model K2, který jsme před nedávnem testovali (Test chladičů: Zalman CNPS12X a Alpenföhn K2).

Alpenföhn Everest

Už na první pohled je vidět, že se jedná o něco extra. Z měděné základny vychází celkem osm heatpipe s průměrem 6 mm, které odvádějí teplo do tří samostatných pasivů. Mezi těmito třemi pasivy je prostor pro ventilátory. Ty jsou na chladiči celkem čtyři a mají průměr 140 mm. Je otázkou, jestli jsou všechny potřebné. Podle mého názoru nejsou jednotlivé pasivní část natolik silné, aby z každé jejich strany musel být jeden ventilátor. Možná by tedy stačily pouze dva ventilátory mezi pasivy a krajní by mohlo výrobce vynechat.

Alpenföhn Everest 1

Chladič je zatím ve stádiu konceptu, nicméně se očekává, že se brzy dostane do sériové výroby. Ocení jej hlavně uživatelé, kteří touží po vysokém přetaktování při zachování rozumné hladiny hluku. Rozměry ani hmotnost zatím nejsou známy, ale bude se jednat určitě o vysoká čísla.

Asus HD 7970 DirectCU II Top-1

Další zajímavé chladiče, které Alpenföhn předvedl, byly modely Matterhorn Shamrock a Matterhorn True. Oba používají stejný pasiv, do kterého vede celkem šest heatpipe ze základny chladiče. Vyšší verze Shamrock má celý pasiv nalakovaný do černa. Na jeho ochlazování jsou použity dva 120mm ventilátory. Nižší verze True používá pouze jeden ventilátor.

Alpenföhn Brocken 2

Poslední novinkou je model Brocken 2. Ten je velice podobný staršímu modelu Brocken, který pro odvod tepla ze základny do pasivu používá čtyři zdvojené heatpipe s průměrem 8 mm. Ty se přímo dotýkají procesoru. Nový model sází na zdvojené heatpipe s menším průměrem 6 mm, jejich počet byl ale navýšen na rovných šest kusů. Pasivní část chladiče není umístěna symetricky nad základnou, ale je posunuta k jedné straně. Toto řešení by mělo zabránit kolizi s vysokými chladiči pamětí RAM.

Chladiče Alpenföhn je možné sehnat i v ČR. Kdy se na trh dostanou tyto novinky, není jasné.

Zdroje: Vortez, Alpenföhn

CeBIT: Alpenföhn přivezl nové high-endové chladiče

Ohodnoťte tento článek!