CeBIT: Desky pro Ivy Bridge a další novinky od Asusu

0

Jak se dalo jistě čekat, Asus přivezl na CeBIT celou řadu nových desek určených pro procesory Intel Ivy Bridge. K vidění byly desky všech standardních rozměrů.

Asus CeBIT základní desky

ATX desky byly zastoupeny modely Maximus V Formula Series, Sabertooth Z77, P8Z77-V Deluxe, P8Z77-V Pro a další. Mezi micro ATX modely nejvíce vynikala deska s názvem Maximus V Gene, která by měla podobné možnosti přetaktování jako její větší bratříček Maximus V Formula.

Asus P8Z77-I Deluxe-1 Asus P8Z77-I Deluxe-2 Asus P8Z77-I Deluxe-3

Asus P8Z77-I Deluxe-4 Asus P8Z77-I Deluxe-5 Asus P8Z77-I Deluxe-6

Jednou z nejzajímavějších desek byl model P8Z77-I Deluxe. Jedná se o malou desku formátu mini-ITX, která se ale svými vlastnostmi od větších kolegů nenechá zahanbit. Ve výbavě nalezneme čtyři SATA porty (dva jsou SATA 6 Gb/s), jeden plnohodnotný slot PCIe ×16, kartu Wi-Fi a Bluetooth. Paměti DDR3 je možné osadit do dvou slotů. To, co tuto desku odlišuje od jiných, je především napájení. Část napájecí kaskády se přesunula na samostatné PCB, které je připojeno kolmo k desce. Díky tomuto kroku se očekává, že deska zvládne i vyšší přetaktování.

Asus HD 7970 DirectCU II Top-1 Asus HD 7970 DirectCU II Top-2 Asus HD 7970 DirectCU II Top-3

Asus HD 7970 DirectCU II Top-4 Asus HD 7970 DirectCU II Top-5 Asus HD 7970 DirectCU II Top-6

Asus samozřejmě nevyrábí jen základní desky. K vidění bylo také spousta grafických karet. Mezi ty nejzajímavější jistě patří model HD 7970 DirectCU II Top. Jak již název napovídá, jedná se o další kartu ze série DirectCU. Tato série nabízí lepší chladič a také upravené PCB. Ani tato karta není výjimkou.

Tříslotový chladič je osazen dvěma ventilátory a podle výrobce by měl být o 20 % účinnější a o 14 dB tišší než referenční chladič. Ve spojení s tímto chladičem a 12fázovým digitálním napájením je karta přímo určena pro přetaktování. Frekvence jádra je z výroby nastavena na 1000 MHz, ale určitě se nejedná o konečnou.

Asus Xonar Phoebus-1 Asus Xonar Phoebus-2 Asus Xonar Phoebus-3

Další novinkou byla zvuková karta Xonar Phoebus. Podle názvu je jasné, že rozšiřuje modelovou řadu Xonar, ve které najdeme zvukové karty pro různé použití. Phoebus má oslovit především hráče. Nabízí totiž technologii, které dokáže redukovat až 50 % okolních zvuků, což se hodí při komunikování ve hře. Ke kartě rovněž dostanete Audio Control Box, které umožňuje zapojení headsetu a také obsahuje ovladač hlasitosti. Karta je určena do PCIe ×1.

Asus PA248Q-1 Asus PA248Q-2 Asus PA248Q-3

Asus také vyrábí počítačové periferie. Nejzajímavější z nich byl nový monitor PA248Q. Ten je určen především pro náročnější uživatele.  Úhlopříčka je 24 palců a rozlišení je 1920 × 1200 pixelů. Panel používá technologii IPS a je z výroby kalibrovaný, aby bylo zobrazení barev co nejvěrnější. Podsvícení je již standardně pomocí W-LED, monitor má zhruba pokrýt standardní gamut (sRGB/Rec. 709)

Monitor je možné připojit k PC pomocí DVI, D-Sub, HDMI a DisplayPortu. To, že je monitor určen pro náročnější uživatele napovídá také použití technologie Pivot. Parametrově je na tom podobně jako HP ZR2440w a Dell U2412M. Nejspíše používá stejný panel od LG Display (e-IPS, 6+2bitové barvy – FRC) a především oproti Dellu by měl mít navrch zaručeným továrním nastavením barev (zřejmě tradiční certifikát o dE < 5). Pokud bude cenově jen kousek nad U2412M, bude to jistě velmi atraktivní volba.

Zdroj: MJ & RB & 

CeBIT: Desky pro Ivy Bridge a další novinky od Asusu

Ohodnoťte tento článek!