Čech prodával nelegální software, dostal za to 20 měsíců nepodmíněně

0

Úspěchy nezaznamenává jen filmová protipirátská unie ČPU, ale také její softwarová obdoba BSA. Jan Hlaváč, zástupce aliance, nám dnes sdělil, že soud poslal muže z Mostecka do vězení na 20 měsíců nepodmíněně. Ve webových bazarech a aukcích prodával software z druhé ruky, který však byl nelegální.

Muž za výhodnou cenu nabízel především kopie softwaru od Microsoftu a Adobe. Podvedené obral o minimálně 89 000 Kč, softwarovým společnostem přitom způsobil škodu přesahující půl milionu korun. Pirát prodával kopie, které ale nebyly k obchodování určené, padělal také identifikační COA štítky. Svým jednáním dostal do problémů také poškozené uživatele, kteří si od něj v dobré víře software koupili. Platba za nelegální software jej totiž nezlegalizuje.

Kromě trestu odnětí svobody byla muži kvůli podvodu zabavena počítačová výbava a navíc bude muset poškozeným společnostem uhradit vzniklou škodu.

 

BSA tvrdí, že v Česku je až 35 % softwaru nelegálního a že celková škoda činí až 3,8 miliardy korun. Průměrná náhrada škod je 300 000 Kč, někdy přesahuje i milion. Letos kvůli tomu BSA spustila kontroverzní udavačský program, v rámci kterého nabídne lovcům odměn až 10 % z vysouzené náhrady škod.

Zdroj: TZ

Ohodnoťte tento článek!