Čekání je u konce. Canonical představil první chytrý telefon s Ubuntu

0

Telefon s Ubuntu se stávají realitou. Nejdříve Canonical zkoušel přesvědčit androidisty, aby na svých Nexusech vyměnili původní systém za Ubuntu. Před rokem a půl pak chtěl rozjet vývoj vlastního supertelefonu Edge, ale jeho vývoj nakonec komunita nezaplatila. A loni na MWC Canonical oznámil dohodu se společnostmi Meizu a BQ, které měly na trh co nejrychleji dostat první smartphony s Ubuntu.

Rychle to nebylo, přestávka trvala přesně rok. Druhá zmiňovaná (a méně známá) španělská firma BQ spolu s Canonicalem začne během příštích týdnů v Evropě prodávat telefon Aquaris E4.5 Ubuntu Edition. Už z názvu je patrné, že jde o starší telefon, kde byl Android nahrazen pomocí Ubuntu.

Aquaris E4.5 není žádný nadupaným strojem, jakým měl být Ubuntu Edge. Obsahuje 4,5″ IPS displej s rozlišením 540 × 960 px. Uvnitř najdeme SoC od Mediateku se čtyřjádrovým procesorem Cortex-A7 (1,3 GHz), 1 GB RAM a 8 GB flashového úložiště rozšiřitelného o microSD kartu.

Síťová výbava je už dnes podprůměrná. Telefon se připojí k 2G a 3G sítím, kamarádí se s Wi-Fi 802.11b/g/n a Bluetooth 4.0. LTE, NFC, Wi-Fi ac ale chybí. Telefono nechybí GPS, ale vzhledem k navigačním obvodům integrovaným v čipech od Mediateku nemůžete čekat ani rychlost ani přesnost.

BQ do telefonu vložil zadní 8Mpx foťák s automatickým zaostřováním, dvojitou ledkou a schopností záznamu videa v rozlišení 1080p. Přední foťák používá 5Mpx snímač. Pochválit můžeme zbytek výbavy. Výrobce nasadil všechny podstatné senzory jako akcelerometr, gyroskop, kompas a snímač pro autoregulaci jasu nebo detekci přiblížení. Nechybí ani notifikační LED, FM rádio nebo druhý mikrofon pro potlačení šumu.

To vše BQ integrovalo do telefonu s rozměry 137 × 67 × 9 mm. Hmotnost včetně 2150mAh akumulátoru činí 123 gramů. Telefon bude k dispozici pouze v černé barvě, a to za 170 eur. Verze s Androidem 4.4 stojí stejně, ale navíc má i bílou variantu.

 

Ubuntu v Aquarisu bude chybět šikovná funkce, která by při připojení k dokovací kolébce udělala z mobilu desktopový počítač. Výrobce se zaměřil jen na mobilní režim a především systém Scopes. To jsou náhrady tradičních ploch a ikon. Jde o jakési tematické obrazovky/huby, které budou na jednom místě sdružovat hudbu, video, zprávy, sociální služby, fotky apod.

Největší otázku vyvolává software. Ubuntu se hodně spoléhá na webové aplikace, ale umí rozjet i nativně psané programy pro Linux. Ty nicméně musí být optimalizované pro malé obrazovky. Na videu a screenshotech prostředí vypadá hezky, ale jak to bude v praxi?

Zdroj: Canonical

Ohodnoťte tento článek!