Čekání končí, AMD Ryzen je v prodeji. Přehled procesorů a dosud neznámých detailů

Na dobu, kdy AMD po pěti a půl letech s architekturou Bulldozer uvede zbrusu nová CPU, se dlouho čekalo. Nyní ten okamžik konečně přichází a čipy jménem Ryzen se začínají prodávat. V posledních dnech jsme je řešili prakticky non-stop, mnoho toho tedy už víte. Dnes vypršelo informační embargo na vše ostatní, a tak se dnes podíváme na to, co doposud nebylo známo či definitivně potvrzeno, s trochou nezbytné rekapitulace.

46

Ryzen je nová generace nativně osmijádrových procesorů s novou architekturou Zen (podrobně jsme se jí věnovali v létě), která po vzoru Intelu používá jádra s vysokým IPC a se schopností zpracovávat dvě vlákna v jednom jádru. Ta se označuje Simultaneous Multi-Threading (SMT) a zvyšuje celkový vícevláknový výkon. Procesory jsou vyráběné 14nm procesem GlobalFoundries s 3D tranzistory typu FinFET – i zde se tedy AMD přiblížilo Intelu.

Ryzen používá nový socket AM4, jenž přináší jednotnou platformu pro APU i velké procesory, bude tedy odstraněna stávající fragmentace. Nová platforma má pokrýt vše od lowendu až po highend a mít také relativně dlouhodobou životnost. AMD očekává, že do něj budou pasovat i příští generace (což ale neberte jako železnou jistotu, historie platformy FM1/FM2/FM2+ ukázala, že takovéto záměry ne vždy vyjdou). Socket AM4 používá dvoukanálové paměti a počítá v CPU s řadičem PCI Express 3.0 ×16 pro grafickou kartu. Váhovou kategorií tedy odpovídá patici LGA 1151 (nebo 1150 a tak dále) u Intelu. Ovšem bude v tomto rámci nabízet čipy s až osmi jádry, takže co do výkonu CPU nabídne to, co má Intel jen v highendové platformě LGA 2011. A to za podstatně menší peníze.

amd-ryzen-vizualizace

Parametry

Dnešním dnem začíná AMD prodávat trojici osmijader s cenami od 9800 do 15 000 korun: Ryzen 1800X, Ryzen 1700X a úsproný model Ryzen 7 1700 (ten bude jako jediný prodáván s chladičem). K nim někdy mezi dubnem a červnem přibudou i levnější šestijádra a čtyřjádra, zatím ale ještě nejsou. AMD však aspoň poslalo parametry dvou modelů, které vyjdou v druhém kvartále, takže můžete vidět, s čím se dá počítat. Parametry modelů rámcově známe už od papírového odhalení minulý týden, nicméně teď máme podrobnější údaje o taktech turba a funkce XFR.

Ryzen 7 (Summit Ridge, AM4)
Ryzen 7 Jádra
L3
Takt
Turbo
Max. XFR
Turbo 8 jader TDP Cena
1800X 8 (16 v.) 16 MB 3,6 GHz 4,0 GHz 4,1 GHz 3,7 GHz 95 W 14 990 Kč
1700X 8 (16 v.) 16 MB 3,4 GHz 3,8 GHz 3,9 GHz 3,5 GHz 95 W 11 990 Kč
1700 8 (16 v.) 16 MB 3,0 GHz 3,7 GHz 3,75 GHz 3,1 GHz 65 W 9790 Kč
Ryzen 5
Jádra
L3
Takt
Turbo
Max. XFR
Turbo 6/4 jader TDP Cena
1600X 6 (12 v.) ? 3,6 GHz 4,0 GHz ? ? 95 W vydání Q2
1500X 4 (8 v.) ? 3,5 GHz 3,7 GHz ? ? 65 W vydání Q2

 

Jak funguje XFR a turbo?

Technologie XFR (Extended Frequency Range) v čipech Ryzen vzbuzovala od prosince, kdy ji AMD oznámilo, značné otázky. Tehdejší popis nebyl úplně jasný a implikoval nějakou formu automatického přetaktování. Tak tomu není, XFR je spíše druhou, separátně nastavenou maximální frekvencí, na kterou se CPU může vyšplhat místo běžného maxima, které má ve specifikacích. Toto sekundární maximum je součástí běžného fungování, nejde o přetaktování, podmínkou ale je výkonné chlazení (nemusí být nutně vodní, projevit by se měl i silný vzduchový chladič). Čip používá své zabudované senzory k zjištění, zda má jeho chlazení dostatečnou rezervu a pokud ano, pustí CPU o něco výš než běžně.

Toto „o něco výš“ se týká maximální frekvence turba, tedy hlavně jednovláknových zátěží. U modelů označených písmenem X je bonus z XFR 100 MHz, Ryzen 7 1800X tedy může jít na 4,1 GHz a Ryzen 7 1700X na 3,9 GHz. Vzdor očekávání mají funkci XFR také 65W procesory Ryzen 1700, ale v zredukované formě. Modely bez písmenka X mohou získat navíc jen 50 MHz, tedy v tomto případě frekvenci 3,75 GHz.

Turbo (oficiálně Precision Boost) plynule řídí frekvenci dle čidel sledujících aktuální stav napájení, teploty a spotřeby. XFR umožňuje o 50 až 100 MHz předkonat maximální turbo, pokud je chlazení dostatečně kvalitní
Turbo (oficiálně Precision Boost) plynule řídí frekvenci dle čidel sledujících aktuální stav napájení, teploty a spotřeby. XFR umožňuje o 50 až 100 MHz překonat maximální turbo, pokud je chlazení dostatečně kvalitní

Podobně nejsou ve specifikacích uváděné přesnější hodnoty pro chování boostu neboli turba. Nicméně definované jsou a můžete je vidět výše. Maximální takt (mimo XFR), který má CPU v popisu, například 4,0 GHz u Ryzenu 7 1800X, je dosažitelný jen s jedním nebo dvěma aktivními jádry. Nevylučuje se však s použitím SMT na těchto dvou jádrech. Pokud má procesor zatížených všech osm jader, může boost jít jen na nižší hodnotu, která se opět běžně neuvádí. Tento „All core boost“ je u všech aktuálních modelů Ryzenu na úrovni 100 MHz nad základní frekvencí.

Pokud je aktivní počet jader někde mezi těmito extrémy, může se turbo pohybovat po 25MHz krocích někde mezi, k tomu už ale přesné informace nejsou. Frekvence se řídí aktuálními podmínkami (teplota, napětí, spotřeba) pomocí sítě čidel v celé jeho ploše.

Pájkovaný kryt místo pasty

Když byla řeč o kvalitě chlazení, je třeba zmínit ještě jeden detail. AMD se tím přímo nechlubí, ale procesory Ryzen (a zdá se že i některá APU) pro socket AM4 mají rozvaděč přiletovaný k čipu pájkou. To znamená efektivnější přenos tepla a zejména přetaktovaná CPU by se měla mnohem lépe chladit než procesory Intelu, která používají jen často kritizovanou pastu. Respektive, pastu má Intel v čipech pro socket LGA 1151, kdežto ty pro LGA 2011 jsou letované také.

Ryzen po odstranění rozvaděče tepla. Vidět je zřejmě indiová pájka, jíž je kryt přiletován (Zdroj: der8auer)
Ryzen po odstranění rozvaděče tepla. Vidět je zřejmě indiová pájka, jíž je kryt přiletován

Rychlost pamětí

S velkým napětím bylo sledováno téma paměťového řadiče. Ten je třeba u APU CarrizoBristol Ridge poměrně slabý a neschopný běžet nad 2400 MHz, takže panovaly obavy, zda zde Ryzen nebude mít slabé místo. Skylake a Kaby Lake totiž podporuje docela vysoké frekvence DDR4 (byť neoficiálně) a herní výkon s nimi roste. Situace nakonec bude o něco lepší, než se čekalo, i když za Kaby Lake zde AMD trošku zaostane. Neoficiálně bude takt moci být i poměrně vysoký, ale to se asi bude týkat hlavně hodně drahých desek a výběrových modulů. AMD demonstrovalo dokonce běh Ryzenu 7 1700 s pamětmi na 3400 MHz, častěji dosažitelných by asi mohlo být 3200 MHz. Oficiálně jsou však garantovány rychlosti nižší.

Rychlosti pamětí DDR4, které Ryezn oficiálně podporuje. Výš jít lze, ale jde už o přetaktování
Rychlosti pamětí DDR4, které Ryzen oficiálně podporuje. Výš jít lze, ale jde už o přetaktování

Pro provoz s dvěma moduly podporuje Ryzen oficiálně rychlost DDR4 2666 MHz. Pokud byste ale osadili čtyři sloty, je oficiálně podporována frekvence jen 2133 MHz. Pro maximální výkon pamětí je tedy vhodné mít jen dva moduly s vyšší kapacitou místo čtyř s nižší. Tyto rychlosti by měly být kompatibilní dle standardu JEDEC, vyšší takty tak budou záležitostí přetaktování a profilů XMP či AMP. Ještě je třeba říci, že 2666 a 2133 MHz platí pro moduly typu „single-rank“. To jsou typicky takové, které mají osm čipů, kdežto oboustranné moduly s 16 čipy bývají „dual-rank“ (někdy značeno 2xR). S dual-rank moduly budete mít garantovaný takt pamětí ještě o stupínek nižší: 2400 MHz pro dva moduly a 1866 MHz pro čtyři. Nicméně část ztracené propustnosti by možná mohl nahnat zpět rank-interleaving, alespoň u současných APU tomu tak je.

Značení Ryzenu

Poměrně šikovný slajd, který můžete níže vidět, vysvětluje logiku značení nových CPU. Označení Ryzen 3/5/7 odlišuje mainstream (3) od segmentu „high performance“ (5) a Enthusiast/Prosumer (7). První číslice v označení znamená generaci – dnes uvedená CPU jsou přirozeně tou první. Druhá číslice pak opět odlišuje výkonnostní segment. Třetí a čtvrtá číslice pak mohou odlišit nový model se zvýšenou frekvencí nebo jinými změnami (v budoucnu by tak mohl vyjít třeba Ryzen 7 1720). Konečně písmenko na konci odlišuje třídu procesoru.

Význam jednotlivých částí značení Ryzenů. Podle písmenka na konci poznáte úsporné či výkonné typy a také APU
Význam jednotlivých částí značení Ryzenů. Podle písmenka na konci poznáte úsporné či výkonné typy a také APU

Běžná desktopová CPU žádné písmenko nemají. Písmenko X, které mají dvě dnes uvedená osmijádra, znamená „vysoký výkon“. Tato CPU mají vyšší výchozí frekvence a tím vyšší výkon. AMD k nim doporučuje desky s čipsetem X370. Písmenko neznamená přítomnost technologie XFR, tu mají i jiná CPU. Znamená ale, že XFR má proti „neikskovým“ CPU větší rozsah. U modelů označených X může zvýšit takt o dvojnásobek toho, co u běžných CPU.

V budoucnu přijdou ještě písmenka T ( desktop CPU, snížená spotřeba), G (označení desktopových APU majících integrovanou grafiku), S (také destkop APU, ale se sníženou spotřebou). APU pro notebooky pak budou značená H (výkonné modely), U (standardní modely) a M (ultramobilní se sníženou spotřebou). Jak tedy vidíte, pro přehlednost AMD používá do značné míry stejné značení, jaké má Intel, tak se to snad bude dát zapamatovat.

amd-ryzen-logo

Čipsety

Čipové sady už zde asi nemusíme podrobně řešit, AMD o nich valnou většinu vypustilo již dříve: v létě o B350 a A320, v lednu i o highendové sadě X370. Připomenu, že přetaktování je možné jen na deskách s čipsetem B350, X370 a X300, nikoliv na A320 a A300 pro lowend. To je údajně proto, že desky s nimi obvykle nebudou příliš robustní kvůli úsporám a na taktování by asi neměly rezervy zejména v napájení. Samotná CPU jsou však odemčená všechna.

Přehled čipsetů pro platformu AM4
Přehled čipsetů pro platformu AM4

Co teď víme o čipsetech nového? Zajímavá novinka je, že budou umožňovat přesměrování dvou linek PCI Express 3.0 z procesoru, určených pro NVMe moduly M.2. Pokud takové SSD nebude osazeno, budou tyto dvě linky volné pro jiné periférie či sloty. Druhá zajímavost je, že čipové sady X300 a A300 pro Mini-ITX desky jsou nakonec skutečně samostatné čipy, nejde tedy toliko o označení pro funkce čipsetu zabudovaného v CPU či APU. Jde o speciální čipy, které přímo nedodávají další I/O konektivitu (ta je skutečně všechna poskytnuta z procesoru). Jejich úkolem je zajistit jiné úlohy, které PC potřebuje, týkající se například Secure Bootu, funkcí TPM (patrně je tedy jeho součástí i legacy IO) a podobných odtažitých detailů. Mělo by jít o velmi malý „šváb“, který by zřejmě neměl příliš zvyšovat spotřebu nebo komplexitu desky, ani zabírat na PCB mnoho místa.

Výkon, aneb Broadwell-E za poloviční peníze

Ode dneška se začnou pro Ryzen oficiálně objevovat recenze, kde bude výkon analyzován nezávisle. Nebude pro vás ale asi úplně bez zajímavosti, jak ho (doteď pod NDA) charakterizovalo AMD. V prezentaci, z níž můžete níže vidět slajdy, srovnává výkon Ryzenů 7 1700X a 1800X s Core i7-6800K a i7-6900K ve vybraných hrách, Pov-Ray, Handbrake a SPECviewperf 12. Ryzen 7 1700 má pak jako protivníka Core i7-7700K, proti němuž je o něco levnější. Toto srovnání je v pořádku pro aplikační vícevláknový výkon, ale pro hry asi Ryzen 7 1700 nebude úplně nejvhodnější volba, jelikož jde o úsporný model s nízkými takty. Pro highendové herní PC by asi měl být výrazně přetaktován někam blízko k 4 GHz. Ale až uživatelské zkušenosti ukáží, zda to bude u většiny kusů snadno dosažitelné, aniž byste museli za desku připlatit víc, než třeba za Ryzen 1700X.

Podle AMD by obecně herní výkon ve srovnání s protějškem od Intelu měl být podobný. Někdy lepší, někdy horší, ale ne příliš daleko. Na grafech jsou vpravo průměrné FPS, vlevo pak snímkové frekvence pro nejpomalejší procento snímků. Toto číslo by mělo udávat typické minimální FPS při propadech v náročnějších scénách. Z mantry o dostatečně blízkém výkonu vybočuje asi jen GTA V, v kterém má Ryzen 7 1700 proti i7-7700K větší propad (na druhou stranu u i7-6800K a R7 1700X to vypadá skoro obráceně; mohlo by to ale být tím, že měl jen dvoukanálové paměti jako Ryzen a Kaby Lake).

IPC zatím kousek pod Broadwellem

V prezentaci, kterou mělo AMD pro novináře přichystanou, je jedno zajímavé místo: slajd o IPC jádra Zen. Minulý týden se firma pochlubila, že původní cíl zlepšit výkon na 1 MHz o 40 % proti Excavatoru byl překročen a jde o 52% zlepšení. Teď oficiálně uvádí i absolutní číslo pro srovnání s jádry Broadwell a Skylake/Kaby Lake. Zajímavé je to proto, že dle tohoto srovnání má ještě jistý skluz, čímž se obvykle firmy nechlubí.

Takto AMD samo charakterizuje IPC Ryzenu. Broadwell má navrch 2,7 %, Skylake 6,5 %
Takto AMD samo charakterizuje IPC Ryzenu. Broadwell má navrch 2,7 %, Skylake 6,5 %

Podle AMD je ale nyní hlavní, že je Zen dostatečně blízko. Změřeno pomocí Cinebench R15 v jednom vlákně má jádro Broadwell-E proti Zenu o 2,7 % lepší IPC a u Kaby Lake pak rozdíl naroste na 6,5 %. Pokud to otočím, má Zen 97,4 % IPC Broadwellu a 93,9 % IPC Skylake/Kaby Lake. Jde nicméně jen o tento konkrétní vybraný benchmark, skóre se může lišit dle úlohy (při masivním použití AVX2 by rozdíl byl mnohem větší).

Tento skluz se každopádně ještě může změnit v následujících generacích. AMD se chlubí, že první generace Zenu (Ryzenu) je teprve začátek. Jaká zlepšení se dají čekat v budoucnu, zatím nikdo neřekne, ale dozvěděli jsme se, že momentálně běží práce už na druhé i třetí generaci. Třetí je ve stádiu relativně raném, druhá ale údajně už docela pokročila. Zda to ale znamená, že tu bude za rok, nebo za dva, to nevím.

Menší ztráta pro (některé) hry, velký skok pro vícevláknový software

Krátce Ryzen shrnout se asi nejlíp dá již nadhozeným příměrem, že jde o podstatně levnější Intel Broadwell-E. A to v dobrém i ve zlém. Ideální je pro vícevláknové programy a zátěže, kde zastoupí osmijádro Intelu za polovinu ceny, někde ho i překoná. Tedy s výjimkou aplikací, které masivně profitují z AVX nebo AVX2, těch je však velmi málo (v praxi hlavně enkodér x265). I tam by ale mělo být vidět víc jader, pokud Ryzen posuzujete jako alternativu čtyřjádrových Core i7.

V hrách a potažmo jednovláknovém výkonu Ryzen relativně drží krok s vícejádry Broadwell-E, ale zaostává za vrcholovými čtyřjádry Core i7 Kaby Lake, s nimiž cenově také soupeří. Ta vynikají výkonem s rychlými moduly DDR4 a vysokou frekvencí, která ve starších hrách dominuje nad přínosy z více jader, jež se ale prosadí v nových hrách. Podle AMD je důležité, že herní výkon ani v situacích neškálujících her není pozadu příliš a pro hry je tak „dostatečně dobrý“ a konkurenceschopný. Určitý propad proti Core i7 se čtyřmi jádry vykompenzuje Ryzen s osmi výrazně vyšším vícevláknovým výkonem dostupným pro náročné aplikace a nové hry. Podle AMD v nich získáte výrazně víc, než ztratíte ve „čtyřjádrových“ hrách.

Ono zaostání v herním výkonu (u neškálujících/starších titulů) je vlastně hodně podobné i u Broadwellu-E, proto tedy ono přirovnání. I ten tento malý deficit vyrovnává mnohem vyšším vícevláknovým výkonem. Rozdíl proti Ryzenu je, že dostupný normálním zákazníkům je v praxi jen jeho šestijádrový model, kdežto osmijádro i7-6900K je již neprakticky drahé.

Snímek čipu Summit Ridge, na němž jsou založené osmijádrové Ryzeny
Snímek čipu Summit Ridge, na němž jsou založené osmijádrové Ryzeny

V konferenčním hovoru to bylo stručně zabaleno do výroku, že „osmijádro je to, co dřív čtyřjádro“. S tím bych asi souhlasil, neboť trend k využití více vláken a jader směřuje. Pokud je tedy CPU investicí na delší dobu než jeden-dva roky, pak by šest či osm jader mělo být lepší (ve smyslu větší hodnoty za vynaložené peníze) a trvanlivější volbou, než čtyři jádra, která jsou o něco rychlejší. Nejde přitom jen o „propagandu“ AMD. Intel příští rok sám upgraduje procesory ze čtyř na šest jader. Aktuálně tedy už i u něj dobíhá hodně přesluhující éra, kdy v maintreamovém CPU dostanete maximálně čtyři jádra a musí to stačit.

Ryzen tento přechod o třídu výš umožňuje o rok dřív, přičemž už neplatí, že dvě jádra AMD se rovnají jednomu jádru Intel jaku u FX. IPC jader je blízko a s vyššími modely běžícími blízko 4,0 GHz je tím pádem upgrade na šesti či osmijádro skutečný.

Čekání končí, AMD Ryzen je v prodeji. Přehled procesorů a dosud neznámých detailů
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlasů

46 KOMENTÁŘE

  • Při 4K/QHD gamingu by asi ani Ryzen neměl dnešní/zítřejší grafické karty moc brzdit. Jsem zvědav na „CPU benchmark“ MS FSX. Ten svou náročností asi dá Ryzenu s ohledem na jeho slabší stránky pořádně zabrat.

  • Co multicore – jen specificke multi-core ulohy. Prave jsem si prohledl review Zenu na Anandtechu a uprimne receno, neni to nic moc. Presvedcte se sami:

   http://www.anandtech.com/show/11170/the-amd-zen-and-ryzen-7-review-a-deep-dive-on-1800x-1700x-and-1700/17

   Ryzen vede jen v ulohach, ktere jsou vylozene delane na nasazeni co nejvice jader, bez ohledu na jejich vykon. Vsude jinde Intel kraluje dal. Vsimejte si hlavne Core i7 7700K. Dokaze Ryzen porazit ve vetsine testu (ve 24 z 42 testu, jeden dalsi test je vyrovnany). A to je prosim 4-jadro. Je jasne, proc AMD marketuje misto toho souboje souboj s 6900K – ten procesor je tak svazany TDP, ze zdaleka neodpovida vykonu aktualni Intel architektury – coz se AMD naramne hodi (a je to velka chyba Intelu).

   Podtrzeno secteno, AMD stale dohani vykonarchitektury vice jadry – se vsemi vyhodami i nevyhodami, ktere to ma. Ale je to dobry posun do budoucna – jedna az dve dalsi generace a AMD by se mohlo Intelu vyrovnat (tedy pokud Intel nepredvede zlepseni v pokroku ve vykonu na generaci).

   • Na Anandtech bacha, třeba testy encodingu mají blbé – vůbec neškálujou, jak by měly (viz 6900K vs 7700K).
    Nemaj je zdokumentovaná a udělali si je sami, takže čert ví, jakej tam udělali kde bottleneck. Takže na třeba v téhle disciplíně na ně nekoukám, kdyžtak tak jenom x264 HD benchmark (2pass samozřejmě), co mají v databázi, ale ne v recenzích. Ten škáluje jak má (x264 i x265 8c/16t plně využijou), kdežto ty jejich podivnosti ne.

    • Problem testu konverzi videi v konkretnich programech je v tom, ze spousta lidi si mysli, ze je to nejaky „benchmark“. Nechapou, ze podle nastaveni parametru kodeku a celkove praci s obrazem, tak dochazi k ruznym scenarum a k ruzne schopnosti vyuziti CPU. Paradoxne tak muze dochazet i k situaci pro urcite specificke nastaveni, kdy nedochazi k dobremu vyuziti vice threadu, tim padem vicejadrovych CPU.

     • Na AnandTechu údajně 4K test enkódování ve skutečnosti je tak, že 4K je rozlišení zdroje, to se škáluje na 1080p a to se enkóduje. Takže je to trochu zavádějící označení, asi to hůř škáluje než člověk podle rozlišení čeká a ještě ta změna rozlišení může dělat bottleneck, kterej člověk nečeká.
      https://twitter.com/IanCutress/status/837406402947739648
      Proto jsem radši, když se používají ty hotové benchmarky postavené nad x265 a x264, které mají definované parametry, definované video (i na obsahu sakra záleží, může dělat několikanásobné rozdíly podle náročnosti) a ví se o nich, jak dobře používají víc jader. No a hlavně jsou reprodukovatelné.

     • Ja jsem vzal pro legraci 4k 265 HEVC10 zdroj, a udelal jsem konverze do h264 1080p 2ma ruznyma profilama na mojem FX6300@4.4Ghz. Vypnul jsem konverzi audio stop a vyhodil titulky
      – VeryFast 1080p30 .. CPU zatez mezi 88-100%, s tim ze to tech 100% jen 2x lizlo a vetsinou nekde okolo 93%
      – HW 1080p30 .. CPU zatez 98-100% s tim, ze 100% drtivou vetsinu doby
      Na te moji plecce oproti Ryzenu, :)) neni problem najit nastaveni, ktere ho nevytizi i pri konverzi 4k videa.
      Osobne se trochu Anandtechu divim, pripada mi, ze pouzivaji opravdu divne nastaveni, tak nekde pro i3ku 😉

    • Jenze to je presne moje pointa. Kdyz kod prefektne neskaluje (staci aby workload byl byt jen castecne prolozeny hur skalujicim kodem – coz je realna situace odpovidajici 99% nasazeni), je i7 7700K lepsi volba.

     V testech tvori silne vicejadrove workloady, jako konverze videa, vsude temer polovinu celeho poctu testu. Jenze realita je jina. Vetsina workloadu takova neni, protoze na pocitaci delate z 99% jine veci. A z pohledu programatora – velka cast kodu se ani vicevlaknove napsat neda.

     Proto Ryzen neni zrovna pecka, i kdyz je to zasadni zlepseni na strane AMD.

     • Jenomze to je spise o tom, co od toho chces. Vezmi si, ze treba se rozhodnes si zkonvertit film na tablet (ja to delam bezne). Na mojem CPU rekneme 1-2 hodky. CO kdyz si behem tech 2 hodek budes chtit zahrat WOT nebo i pribblble CSko? Na mojem CPU to nedam dohormady. Pokud mas 7700k, tak to mozna pujde, (s nejakyma omezenima) ale na tom RYzenu o tom ani nebudes vedet…toto je priklad ze zivota. Treba ne tveho, ale meho.
      Ja netvrdim, ze je Ryzen vsude lepsi nez 7700k..a pokud je nekdo asi extremni gamer a ma jej OC@5Ghz, tak je happy. ALe s Ryzenem mam daleko vic moznosti za tu cenu. Vezmu zase priklad za sebe.. Pokud mi to zkrati konverzi filmu o 50%.. to muzou byt jednotky hodin usetrene.
      Nekdo kdo nevyuzije Ryzen a neni extremni gamer, nevyuzije ani 7700k.. bude mu staci nizsi i5ka nebo dokonce i3..

     • Vsechny jedno- az ctyrjadrove ulohy budou vyrazne rychlejsi na i7 7700K. A kdo dneska konvertuje videa? Vzdyt v dobe streamovanyho obsahu z Netflixu, Windows Store atd. si na kazdy zarizeni stahnes presne to, co na nej sedi nejlip.

   • Maudite, mne by zajimalo jak ty testy vyhodnocujes. Kouknes na graf a vidis prvni, druhy, treti, ctvrty,… ?
    Pokud chces neco porovnavat s 7700k, tak to potrebujes vzit 7700k, 6900k a 1800x. Je spousta testu, kde 7700k bude mit lepsi score i nez Intelovsky 6900k. To ale neznamena, ze 7700k je cekove rychlejsi. Taky je potreba sledovat, co je to za test. Ono jestli nejaky test treba specielne webove testy, ti daji v praxi „0.1“ms rozdil ve vykonu, tak asi je to celkem fuk ne? ALe pokud ti test ukazuje, ze treba vysledny rendering se ti muze zkratit v jednotkach hodin nebo desitek minut, tak to rozhdone uz fuk neni. To stejne pokud treba zipujes archivy.
    Je to potreba brat trochu v souvislostech a nejen koukat 1,2,3,4…
    🙂

    • Vis problem je v tom, ze nektery individua rikaji, jak je stresne vyhodnej Ryzen, protoze skoro dorovnava 2x drazdi 6900K. Jenze kdyz se na to podivas realne, tak i i7 7700K skoro dorovnava tu 6900K. Takze ano, Ryzen je vyhodnejsi oproti 6900K, ale proti i7 7700K uz ani moc ne.

     • Jeste mne napadla takova hloupost. S jednim prohlizecem se mi stavalo, ze se mi tam zblaznil Flash a ukradl si jedno cele jadro vykonu. Tim ze mam FXko, tak pokud do toho prohlizece nejdu, tak o tom vlastne nevim. Kdyz bych mel i3ku, tak budu mit problem. Kdyz to vezmu na RYzen vs 7700k ..se 7700k, ti to zpomali hry… s Ryzenem o tom nebudes vedet..
      Ryzen nemusi byt ve vsem lepsi..ale muze nabizet treba vetsi ‚komfort‘

    • otaza zni zda na trolly jako Maudit ci crrr haaa reagovat 🙂
     Ale z5 k Ryzenu. Bylo jasne ze Intel neprekona… Nema tolik financi + vyrobni proces byl puvodne urcen pro ARM procesory a pametove cipy… (je jen lehce upraven). Intel ma vyrobni procesy sity na miru ke svym procesorum. Ryzen se ukazal jako velmi univerzalni… ano nektzere hry mu nejdou nekdtere ano ale i ty co mu nejdou nejsou katastrofa a procesor si drzi stabini vykon. RYZENu vsak jsou dalsi aplikace a programy. cili chci li (potrebuji li) aby mi na PC bezelo mnoho aplikaci a virtualy a pod pak je to super procesor… A hrani zvlada taky takze ja na nej koukma velmi pozitivne… Uz nemam tolik casu na hrani mam dost prace… (v ICT). Mi tento procesor bude plne vyhovovat.
     Co vidim z meho pohledu jako vetsi minus jsou takty doufal jsem v takty 4,2-4,4 coz se nekona… 🙁

     • Nazdar Kochrene 🙂
      Kdyby u toho jeste byli i vyssi takty, tak se do nej snad zamiluju 😀
      ALe vazne, taky myslim, ze se to pekne povedlo. Ta predstava tech 8 jader a 16 threadu je hodne lakava. Ono Ty to znas, kdyz si clovek zvykne na MultiCPU, tak se spatne odvyka 😉
      To ze to ma v par hrach mensi vykon, mne vubec netlaci, jelikoz v tech novych titulech to jede fakt dobre a pokud nema clovek aspon 1080 a vyse, tak to stejne nepozna 😉

     • tombomino – přesně tak 🙂 Mensi vykon v nekterych hrach me netrapi. Zato jako ICT potrebuji mit spustene virtualy a testovat, dale se mi ma 3 tisk presunnout z domaciho fandovstvi do prace takze nastoupi Blender a pro ten je tento procesor taky jako delany… no a v neposledni rade ja casto delam s videem… Me opravdu trapi jen ty takty…
      Zvazuji zda chvilku nepockat na novejsi revizi + i CNB se prestane michat do kurzu koruny… cca za 14 dni mi ma dorazit domu RYZEN i s deskou na testy a recenzi tak uvidim.
      Kdybych chtel PC jen na hranu tak sahnu po i7-7700K…

 1. Prebrúzdal som množstvo zahraničných recenzií a v podstate najviac ich mix vystihuje tento názov „Zen is an amazing workstation chip with a 1080p gaming Achilles heel“
  zdroj: https://www.extremetech.com/gaming/245204-amds-ryzen-7-1800x-reviewed-zen-amazing-workstation-chip-1080p-gaming-achilles-heel

  K Ahilovej päte pri hrách, zrejme podľa benchmarkov treba doplniť aj výkon novodobých SIMD od AVX a AVX2.

  Spotreba je v konkurenčnom pojatí je vynikajúca, žiaľ zrejme troška to pre pracovné stanice (nie herné PC) pokazí nutnosť doplnenia dGPU (diskrétnej grafickej karty) min. super low-endovej kategórie. Neskôr to zrejme APU odstránia.

  Cena úplne vygumovala vyššie rady Intel 6C/12T a 8C/16T processorov.

  Celkovo sa teda jedná o konkurencieschopný produkt (a samozrejme microarchitektúra), hlavne v poňatí cena/výkon.

  AMD je späť!

  A teraz je len otázka, ako zareaguje trh resp. Intel čo do cien a hlavne v horizonte roka 2017 resp. 1Q 2018 s tým čo vytiahne počas tých rokov tzv. „škrečkovania do šuflíka“ tak aby bol vlk sýty a aj koza celá pretože sa nedomnievam , že aj Intelu dlhodobo vyhovovala pozícia AMD s jeho FX procesormi resp. všetkého čo postavil na bágrovej microarchitektúre.

 2. Co jsem tak prošel pár recenzí:
  Ryzen má problémy s paměťovým řadičem – je dost vybíravý, s dual rank je podpora pouze 2400MHz, cokoliv více je dílo náhody, některé 3000/3200 paměti nešli na jiné rychlosti než 2133MHz.
  Ryzen má potíže s úspornýma funkcema, třeba na některých starších BIOSech je herní výkon o kus vyšší než s novýma. Je evidentní že tohle ještě není doladěné. Podle všeho u 1700 problém není a CPU se v klidu podtaktuje na 1,4GHz zatímco Xkové cpu ani v klidu nechtějí jít na 2GHz, takže je spíše problém s onou funkcí XFR.
  Co se týče her bude podle mně lepší počkat na 4-6jádrové kousky. Takhle vlastně s 8jádry AMD podává stejný, či ve většině případů horší výkon za stejnou/vyšší cenu než I7 7700.
  Přetaktovávat tyto CPU nemá valný význam, dle kousku je max OC kolem 3,8-4,2 GHz za cenu velkého nárustu spotřeby a výkon stoupne jen o pár procent.
  Když už tak mě osobně se líbí R7 1700 – hodně úsporné osmijádro, které uchladí v klidu i dodávaný box.

 3. Přesně, konkurence konečně je. I když už hodinu po vydání, si říkám, to chce vyladěnou druhou generaci. 🙂 Ale snad to doladí i na téhle verzi. A budou zajímavé i ty ménějádrové a přijde víc desek. Ale jak jsem byl natěšený upgradovat, tak už zdaleka nejsem.

 4. Spadla kosa na kámen, render ok, hry fail, nemají peníze na vývoj, nemají peníze na nic, jen na blbý kecy, ten procesor si dělá v každé aplikaci co chce, vyloženě se to chová jak 2X4 jádrový a ne 8 jádrový procák, položit opatrně na hnůj a rychle utíkat pryč.

   • Dusana nesmíš brát vážně, i kdyby byl o 50% rychlejší, tak bude AMD špatné
    Jinak za mě dobrý, AMD dorovnalo Intel. IPC plus mínus stejný
    Herní výkon je dle očekávání Intel mírně v náskoku (čest vyjímkám, kde je lepší AMD). Při lepších optimalizacích her (nekupuju CPU na 2 roky, ale na dýl), bude AMD díky více jádrům lepší a lepší.
    V aplikacích mimo hry je zase lepší AMD, aspoň v těch, co používám.
    Takže potvrzuji objednávku 1700X + ASRock X370, moje peníze si zaslouží.

    • Do Asrocku bych nešel kvůli rychlostem pamětí. Ani u jedné desky nemají ve specifikaci více než 2666MHz. Ale pokud DDR4 už máš a třeba pomalejší, tak je to jedno. CPU skladem jsou jen ty fušny mají nějaké zpoždění 🙁
     Jinak když jsem viděl testy trochu přišel brouk do hlavy, jestli nejít do 1700.
     V jednom testu ji vytáhli na 4,1GHz a tam měly strop i 1700X s 1800X. Může to být opravdu limit pro tuhle generaci?

     • jj, mám 2x 8GB / 2666MHz, takže to mi nevadí
      Chtěl jsem právě 1800X, ale pak si řekl, že bude lepší volba 1700X + vodník. U 1700 se bojím toho TPD limitu, stejně budu čekat na desku, tak snad bude na netu víc OC testů, tak se můžu ještě rozhodnout.

     • co se týče pamětí tak naopak jediný ASrock uvedl trochu reálné specifikace. Faktem je že Ryzen má potíže s kompatibilitou pamětí a jediný Asrosk se nebál uvádět reálné zaručené takty pamětí.
      Co se týče OC je to opravdu o kusu. V některých recenzích 1800X nedokázal stabilně dát ani 3,8Ghz, naopak v některých 65W 1700 dokázal dát 4,1-4,2Ghz.

     • siddhi: Fakt nedal? Vždyť má mít boost na 4,0GHz…divné.
      O tom, že je Ryzen vybíravý, jsem četl. Noo, než bude deska skladem, nějaké ty testy ještě budou tak se uvidí. Nicméně mám připravené paměti Corsair Vengeance LPX 3000MHz (recenzenti dostávali ty samé, ale 3200MHz) tak se toho moc nebojím. Spíš jde o to, jestli desky bude umět dát tyhle frekvence a Asrock je neuvádí.

      Wendak: Jj, i já se proto jdu do 1700X. je to sice oproti 1700 příplatek, ale frekvence jsou o dost vyšší. Lepší volba než jít do 1800X kde za velký příplatek člověk dostane 200MHz navíc.

     • Maťko911: To je tedy prasárna 😀 Ale taky jsem nad tím uvažoval. Ono je opravdu možné, že u 1700 bude záležet na kusu.
      Jak říkám, mám předobjednáno ale deska ještě není, takže je čas projíždět recenze.

     • gogo1963: všechny desky od MSI to mají ve specifikaci od začátku, těch 3200MHz v OC. Asus to dříve neměl (sleduje jen X370), později specifikaci upravil a oba model X370 to umí….údajně.
      Rozhodoval jsem se mezi Asus Prime X370-Pro a MSI X370 Gaming Pro Carbon. Bohužel Asus má kolem CPU menší prostor a uchycení chladiče by se mi tam nevešlo, takže MSI jasná volba. Už aby byla skladem 🙂

 5. No čo dodať, všetko už bolo napísané po weboch…

  multicore výkon famozny, spotreba super len tie hry…

  400-500USD CPU na hry radšej 6C/12T i7 6800K než 1700X/1800X

  Ale uvidíme či sa niečo nezmení po upgraidoch…

  • jj ale tak ono jak keter nektere sedi nektere ne… Pro cloveka co jen nesedi a nepari ale potrebuje procesor aby mohl mit pustene virtualizace a vic procesu je to super procak… Az ne jednu vec jak pisu vadi mi nizky OC 🙁 cekal jsem trooosku vic…

  • Na hry je alternativa spíš ten Kaby Lake, tam bude ten rozdíl víc poznatelný, kdežto i7-6800K je asi tak napůl mezi a má dražší desku. Ale půjde přetaktovat výš než ten Ryzen, to jo.