Celý plán procesorů AMD do roku 2017: Raven Ridge, Stoney Ridge, AM4, Promontory

0

Z čínskojazyčného webu BenchLife.info jsme tu měli poslední dobou docela slušnou porci ze zákulisí uniklých dokumentů – například o procesorech Skylake, ale v posledních týdnech také o připravovaných čipech AMD. Nyní tento web publikoval zatím nejucelenější přehled toho, co firma v oblasti APU a procesorů FX chystá na roky 2016 a 2017. Publikované dokumenty z interní roadmapy přitom jdou do mnohem větší hloubky než to, co známe oficiálně z prezentace na květnovém dni pro finanční analytiky.

Dokumenty, které má BenchLife k nahlédnutí tentokrát, souvisejí s předchozími dvěma dávkami od stejného zdroje, v nichž byla popsána platforma AM4 a APU Bristol Ridge na bázi Excavatoru. Dnešní porce bude třetím pokračováním, takže pokud jste předchozí nečetli, měli byste se k nim teď vrátit (zdezde), rekapitulace by se sem stěží vešla. (A ještě obvyklé upozornění: jedná se o pokoutní únik, ne oficiálně publikované slajdy, teoreticky samozřejmě může jít o zfalšované nebo už neplatné informace.)

Slajd desktopové verze APU Bristol Ridge (Zdroj: BenchLife)
Slajd desktopové verze APU Bristol Ridge (Zdroj: BenchLife)

 

APU se Zenem se jmenuje Raven Ridge

Nejprve se podíváme na uniklé roadmapy. Jak už víme, na příští rok se chystá v segmentu nyní tvořeném sockety AM3+ a FM2+ osmijádrový Zen označený Summit Ridge s TDP až 95 W a dvoukanálovým řadičem DDR4. Jím používaný socket AM4 (který ale AMD ještě v březnu označovalo jako FM3, takže ve slajdech je všude toto jméno místo AM4) bude sdílený s APU Bristol Ridge, což bude refresh Carriza určený pro desktop také s dvoukanálovými s pamětmi DDR4 a taktem až 4 GHz. GPU tohoto APU bude mít 512 stream procesorů a TDP čipů bude bude do 95 W.

Roadmapa APU a CPU AMD pro roky 2016-2017 (Zdroj: BenchLife)
Roadmapa APU a CPU AMD pro roky 2016-2017 (Zdroj: BenchLife)

Podle roadmapy by Summit Ridge měl na trhu vydržet i v roce 2017 (nebo je jeho následník zatím tajný i pro zasvěcené), Bristol Ridge bude ale roku 2017 nahrazen prvním APU s architekturou Zen. To se jmenuje Raven Ridge (mimochodem, toto jméno jsme již slyšeli od webu DigiTimes) a moc toho o něm jinak nevíme – jen to, že bude kompatibilní se socketem AM4 a bude se na něj zřejmě dát upgradovat z Bristol Ridge. Toto APU už by mohlo být 14nm, přímo v roadmapě to ale uvedeno není.

Roadmapa APU a CPU pro sockety FM2+, AM3+ a budoucí AM4 (Zdroj: BenchLife)
Roadmapa APU a CPU pro sockety FM2+, AM3+ a budoucí AM4 (Zdroj: BenchLife)

Stoney Ridge: levná a úsporná APU s bagry místo koček

Už minule jsme zjistili, že do platformy AM4 bude v roce 2016 pasovat ještě třetí kategorie čipů, APU nazvané Stoney Ridge. To bude lowendová záležitost, díky níž bude tato platforma pokrývat naráz všechny cenové segmenty. Vedle verze pro socket AM4 bude existovat ještě také mobilní pro notebooky. Ta bude mít BGA pouzdro FP4, kompatibilní s APU Carrizo a Carrizo-L, ovšem nyní už s pamětí DDR4. V dražších noteboocích se v roce 2016 objeví také APU Bristol Ridge s TDP 12–35 W jako nádrada za Carrizo a též ono bude používat pouzdro FP4. Na rok 2017 pak má být tato platforma nahrazena APU Raven Ridge se Zenem, zde už ale bude pouzdro nové, označené FP5. Zda s ním přijde také náhradník Stoney Ridge, v roadmapě uvedeno není.

V nově odhalených slajdech už můžeme nalézt také to, jak budou APU Stoney Ridge vypadat: má jít o čipy s dvěma jádry Excavator (tedy jedním modulem). Přesněji řečeno v roadmapě u tohoto čipu i u Bristol Ridge stojí „Excavator druhé generace“, v čem je ale změna proti dnešnímu Excavatoru, nevíme. Grafika APU Stoney Ridge bude mít tři bloky CU architektury GCN, což znamená 192 stream procesorů. Živeno to ale bohužel stále bude jen jednokanálovým paměťovým řadičem. Alespoň, že pro DDR4. BGA verze Stoney Ridge pro notebooky má mít TDP 6 –15 W; pro verzi do socketu AM4 údaj nemáme, asi to ale bude odpovídat APU Kabini a Beema, tedy 15–25 W.

Roadmapa mobilních APU v provedení BGA (Zdroj: BenchLife)
Roadmapa mobilních APU v provedení BGA (Zdroj: BenchLife)

Jako všechna ostatní APU pro AM4 bude mít Stoney Ridge integrovaný čipset ze základní potřebnou výbavou (4× USB 3.0, 2× SATA 6 Gb/s), bude ale umět využívat i přídavný externí čipset Promontory. Čip bude mít též řadič PCI Express 3.0 ×4 pro grafickou kartu a další dvě linky pro různé jiné použití.

V desktopové verzi pro socket AM4 bude Stoney Ridge podporovat výstup na dva monitory přes DisplayPort nebo HDMI. Ve verzi BGA pro notebooky bude umět výstupy hned tři. Notebooková verze se také bude lišit tím, že se u ní čipset Promontory, pokud bude použit, připojuje jen dvěma linkami PCI Express 3.0, zatímco na desktopové platformě AM4 to jsou čtyři. Ušetřené linky lze v noteboocích použít například pro slot M.2 (PCI Express 3.0 ×2) s podporou NVMe.

 

 

Čipset Promontory bude mít tři varianty

V tabulce na dalším slajdu (z níž už jsem vyzobl některé výše uvedené podrobnosti o APU Stoney Ridge), pak máme kromě přehledu IO vyvedeného z jednotlivých „hřbetních procesorů“ uvedeny také rozhraní a porty, které bude poskytovat onen přídavný čipset Promontory. Ten bude mít tři verze pro různě drahé desky, lišící se dostupnou výbavou.

Plná verze (tedy ekvivalent dnešního můstku A88X) poskytne 2× USB 3.1, 6×USB 3.0 a 6× USB 2.0 (ono 2+6+6 v tabulce značí, že rozhraní USB 2.0 je celkem 14, prvních osm je ale spotřebováno jako součást portů USB 3.0 a 3.1). Dále je přítomno osm 6Gb/s portů SATA, z nichž čtyři mohou alternativně sloužit jako dva porty SATA Express s NVMe (nebo se z nich snad dají udělat sloty M.2). Spolu s dvěma SATA z procesoru tedy na desce s plnotučným Promontory budete moci mít až deset portů SATA. Můstek bude umět pole RAID 0,1,10 a 5, a to ze všech deseti portů, půjde tedy spárovat disky pověšené na APU/CPU s těmi na čipsetu. Kromě toho bude ještě integrován řadič PCI Express 2.0 s osmi linkami pro další periférie, například šíťovou kartu.

Konektivita jednotlivých procesorů *Ridge a čipových sad Promontory (Zdroj: BenchLife)
Konektivita jednotlivých procesorů *Ridge a čipových sad Promontory (Zdroj: BenchLife)

Prostření verze (tedy obdoba A75/A78), má jen jeden port USB 3.1, čtyři USB 3.0 a čtyři USB 2.0. Portů SATA je jen šest, a jen dva z nich se dají použít jako SATA Express/M.2 (čili jeden port/slot M.2 s dvěma linkami). Možnosti RAIDu omezeny nejsou, řadič PCI Express 2.0 má ale jen šest linek.

Nejslabší verze Promontory pro lowend bude bez USB 3.1, má jen dva porty USB 3.0 a jen dvě SATA (s procesorem tedy na deskách budou čtyři porty). Sata Express/M.2 nebude vůbec a RAID umí jen režimy 0 a 1. Řadič PCI Express 2.0 byl oříznut na celkem čtyři linky. K procesoru budou ale všechny tři varianty připojeny stejně – pomocí rozhraní PCI Express 3.0 ×4. V noteboocích bude pro připojení použita jen polovina těchto linek (zbytek budou procesory používat na slot M.2). Ovšem většin anotebooků asi Promontory nebude obsahovat vůbec a pojede čistě na konektivitu v APU.

 

Kdy přijdou na trh?

Minule jsme zde měli informaci, že APU Bristol Ridge s Excavatorem jsou plánována k uvedení v červenci 2016 a procesory Summit Ridge na říjen 2016 (u obojího je řeč o verzi pro socket AM4). K ostatním čipům, o nichž zde byla řeč, už tak jasná data nejsou, nicméně mezi slajdy je ještě graf ukazující, jak AMD plánuje utlumovat starší čipy a rozšiřovat produkci těch nových pro platformu AM4 během let 2016 a 2017.

Odhad produkce desktopových procesorů na dnešních platformách a AM4 (Zdroj: BenchLife)
Odhad produkce desktopových procesorů na dnešních platformách a AM4 (Zdroj: BenchLife)

Pokud se podíváte na barvy pro jednotlivé čipy, pak Bristol Ridge začíná někdy v druhém kvartále 2016 a Summit Ridge v polovině třetího kvartálu 2016 (zřejmě tedy jde o začátek výroby, dejme tomu tři měsíce před uvedením na trh). APU Raven Ridge v grafu začíná v polovině Q1 2017, takže prodávat by se možná mohlo už v květnu až červnu 2017. Lowendový Stoney Ridge začíná v posledním čtvrtletí roku 2016, takže uvedení na platformě AM4 se asi dočká až začátkem roku 2017. Nicméně v mobilní roadmapě je verze v balení FP4 napsána již na rok 2016, takže toto APU jako takové by se asi mělo objevit už dřív, jen jeho socketová verze se zpozdí. AMD se nejspíš bude snažit stihnout podobné „okno“ jako s notebookovým Bristol Ridge, což by snad mohlo být v polovině roku 2016, rok po uvedení APU Carrizo – ale to jen spekulujeme.

Na posledním slajdu o socketu AM4 (alias FM3) AMD naznačuje, že by chtělo mít platformu stabilní i v následujících letech 2018–2020, pro něž je v tabulce nadepsáno „The Future of FM3 [AM4]“. Není však úplně jasné, zda to znamená pokračující kompatibilitu této platformy po roce 2017. V slajdu s roadmapou totiž AMD zase mluví o „dvouletém cyklu“ (pokud se tato poznámka netýká jen provedení BGA, tedy FP4/FP5).

Roadmapa APU a CPU AMD pro roky 2016-2017 (Zdroj: BenchLife)

Díky tomu, že kombinování čipsetů s různými CPU a APU je na AM4 řešeno docela modulárně, by ale mohlo být možné čipsety a CPU postupně inovovat při zachování určité kompatibility, takže teoreticky by socket AM4 mohl vydržet docela dlouho. Pokud ovšem nevyvstane potřeba nějakého radikálně nového druhu IO, který nebude možno vyvést z přídavné čipové sady a socket AM4 na něj nebude připraven (uvidíme, zda AMD počítá s PCI Expressem 4.0, například).

Zdroj: BenchLife.info

Ohodnoťte tento článek!