Cena tabletů s Windows RT nebude lidová, samotný OS bude stát přes 2 000 Kč

0

Windows RT mají být přelomovým operačním systémem Microsoftu, který firmu pevně usadí v segmentu nyní tolik oblíbených tabletů. Nad chováním Redmodských si ale určitě kdekdo klepe na čelo. Po odhánění výrobců přichází další nepříznivá zpráva. Microsoft si prý za každou licenci nového produktu – tedy za každý vyrobený tablet, který bude vybavený Windows RT – bude účtovat 85 amerických dolarů, v přepočtu něco přes 1 700 českých korun.

Oproti zařízením se stejnou hardwarovou výbavou a operačním systémem Android od Googlu tedy tablety s Windows RT budou o více než dva tisíce korun dražší, když započítáme i DPH. Podle VR-Zone se ceny tabletů při vydání budou pohybovat mezi 549 a 799 dolary (asi 11 až 19 tisíc korun), později vydané luxusnější modely by mohly stát až 899 dolarů.

Hlavní a největší konkurent Microsoftu, již zmíněný Android, je a není zadarmo. Google jej sice poskytuje bezplatně, různé nadstavby uživatelského rozhraní a exkluzivní aplikace ovšem musí výrobci rozpustit ve svých nákladech. Samsung, HTC a několik menších výrobců platí Microsoftu licenční poplatky za jeho softwarové patenty, které údajně činí $5 za každý přístroj. Výrobci zbývajících 47 % zařízení ještě šikaně a vydírání Microsoftu, jak to nazývá Google, nepodlehli.

Rozdíl v ceně je ale i tak propastný. Windows RT sice ještě nevyšly, jejich osud už ale začíná připomínat proprietární technologie, které jejich tvůrci odsoudili k živoření na pokraji zájmu. Aktuálním případem je například vysokorychlostní rozhraní Thunderbolt. To přišlo na trh později než všeobecně uznávané a zpětně kompatibilní USB 3.0, Intel mu ale „pro jistotu“ podrazil nohy ještě roční exkluzivitou pro Apple.

 

Dopadnou Windows RT podobně neslavně? Nebo síla značky Windows překoná i hendikep vyšší ceny a zařízení s revolučním systémem se stanou prodejním hitem? Co myslíte vy? Koupili byste si vy sami tablet s dlaždicemi, který by stál tolik?

Zdroj: VR-Zone

Ohodnoťte tento článek!