Cena VR brýlí Oculus Rift byla trvale snížena na 399 $. Přijde i laciná 199$ alternativa

3

Pokud se chystáte skočit do rybníčku virtuální reality, máme tu pro vás dobrou zprávu. Brýle neboli VR headsety určené k stereoskopickému zobrazení stály při své loňské premiéře docela velké peníze, které asi mnoho zájemců v našich končinách odradily. Nicméně jak čas plyne, jejich ceny postupně klesají. Oculus (vlastněný Facebookem) nyní k takovému zlevnění sáhl u svého headsetu Rift.

Rift měl původně cenu 600 dolarů, ovšem při vypuštění na trh nebyly ještě k mání speciální ovladače do rukou nazvané Touch. Ty stály samotné 200 dolarů a tak kompletní řešení vyšlo na 800 dolarů. Na začátku prázdnin cena v tehdy jen dočasné slevě klesla na 400 dolarů, poté se však vrátila výš na 499 $. Ta avizovaná dobrá zpráva je, že nyní částka opět klesne na letní nižší úroveň a tentokrát už to prý má být permanentní. Podle Facebooku totiž letní akce výrazně zvýšila prodeje (a zvětšila ekosystém, což je důležité kvůli tomu, aby pro něj vývojáři měli motivaci psát hry a platit jejich nijak levný vývoj). Asi bych se ale moc nedivil, kdyby plán eventuálně slevu „standardizovat“ existoval od začátku a ona první vlna byla oficiálně označená za dočasnou jen proto, aby měli zájemci nacházející se na vážkách puzení nakoupit hned a nečekat.

V ceně oněch 399 dolarů – což v našich končinách nyní s DPH dělá 10 550 korun – budou opět zahrnuty kromě brýlí také ovladače Oculus Touch a dva senzory snímající pohyb, určené k postavení ve vašem VR doupěti. V ceně by jako dříve měl být i nějaký software pro platformu Rift a hra Robo Recall.

Prototyp autonomních VR brýlí Oculus "Santa Cruz"
Prototyp autonomních VR brýlí Oculus „Santa Cruz“

Zařízení je na trhu rok a půl a při těchto slevách už se asi někdo bude ptát, zda není tak levné je proto, že je už za rohem další model. Přímo o nějakém „Riftu 2“ zatím zprávy nejsou, ale Oculus se s nějakými novinkami podělil. Firma opět předvedla svůj prototyp „Santa Cruz“, který má fungovat autonomně bez externích senzorů. Tyto brýle ale asi nejsou nijak blízko uvedení. Příští rok se mají teprve dostat do rukou vývojářů stále ve formě prototypu a komerční uvedení pro masy může být ještě podstatně vzdálenější.

oculus-go-vr-bryleLevné brýle Oculus Go

Kromě toho chystá Oculus ještě jednu novinku, ale ani ta zřejmě není skutečným nástupcem Riftu. Firma představila brýle nazvané Oculus Go, které mají být levnou vstupenkou do VR světa, s cenou jen 199 dolarů. Nicméně toto zařízení pravděpodobně není herním headsetem, nýbrž ekvivalentem různých na Androidu a čipech ARM založených VR brýlí. Mají sice mít rozlišení 2560 × 1440 bodů, ale používají panel typu LCD (byť údajně s „rychlou“ odezvou), zatímco v Riftu je panel OLED a totéž asi zachová i Rift 2. Vývojářské sady Oculus Go by měly být dostupné už příští měsíc, ale kdy bude produkt uveden, to opět nevíme.

Aktualizováno (12. 10. 2017):

Podle webu Tom’s Hardware je Oculus Go poháněn procesorem Qualcomm Snapdragon 821, jde tedy o jeden z prvních výsledků déle trvajících VR iniciativ této firmy. Brýle jsou jako jiné podobné přístroje plně autonomní (a v tomto případě nemusíte použít telefon jako třeba u Samsung VR). Nevýhodou bude, že podporují snímání pohybu jen ve třech osách, nikoli v plnohodnotných šesti.

Ohodnoťte tento článek!

3 KOMENTÁŘE

    • Kedze Pimax ide dodavat VR sety s rozlíšením 4K na oko s 200° FOV, dúfam, že HTC aj Oculus budu konkurovať niečím podobným. Inak Pimax za 700$ ponúka displej s rozlíšením 2K na oko. V prípade, že kupuješ svoj prvý set. Ak už niekto má Vive, tak nemusí riešiť senzory a ovládače (použije tie od Vive) a potom 2K headset víde na 400$.