Ceny GTX 980 a GTX 970 odhaleny. Úsporný Maxwell bude mít co obhajovat

0

Nejprve postupně unikaly specifikace. Brzy poté i neoficiální výsledky z 3DMarku. Následovaly fotky referenčních i nereferenčních modelů. No a nakonec, těsně před samotným uvedením nových karet, tu máme i cenu.


Očekává se, že GTX 980 se začne prodávat za 599 USD (bez daně). Tedy za cenu, která se podobá spíš GTX 780 Ti než GTX 780. Cena GTX 970 by naproti tomu měla být 399 USD, což je zase až nápadně blízko stávající ceně GTX 780. Žádné zázraky se bohužel nekonají. Kdo bude chtít ušetřit na spotřebě, bude si muset sáhnout hlouběji do kapsy.

Naděje vkládané do nového Maxwellu jsou poměrně velké. Nvidia si mohla doslova mnout ruce, když sledovala své fanoušky, jak s nadšením hltají každou novinku nebo uniklou informaci o jejich nových kartách. Jen tak si lze zdůvodnit takto sebevědomou cenu. Krom toho, že máme tu čest s Nvidií, která, když cítí příležitost, neváhá popustit fantazii své hamižnosti.

AMD se svou pozici na trhu pokusí uhájit poměrně logickým krokem. Referenční Radeony R9 290X by se měly už brzy z původních 599 USD začít prodávat za cenu kolem 450 USD. R9 290 by měla klesnout ze 449 USD na 350 USD. Ať už tedy české e-shopy nastaví cenu jakkoli, mělo by jít o výraznou slevu. A i když je nová R9 390X stále v nedohlednu, nemusí fanoušci z červeného táboru zoufat. Stávající highendová řada od AMD bude mít díky své výhodnější ceně pořád co nabídnout.

Zdroj: Videocardz, TechPowerUp 1, 2,

Ohodnoťte tento článek!