Špatné zprávy pro ceny SSD. Opět sílí poptávka po paměti NAND, začne zase zdražovat

Před měsícem se čekalo, že ceny NAND budou celý rok padat. Ovšem situace na trhu se změnila a brzo ceny naopak opět začnou růst. SSD mohou začít zdražovat.

31

Před nedávnem jsme tu měli radostnou zprávu, dle níž měly letos výrazně zlevnit chronicky předražené operační paměti, ale také SSD díky zlevňování pamětí NAND Flash, které mělo v roce 2019 být hodně výrazné. Bohužel se zdá, že tato prognóza se bude plnit jenom z půlky. U NAND se totiž zdá se obrátila situace na trhu a nyní analytici předpokládají opačný vývoj – tyto čipy začnou zase zdražovat.

 

NAND zdaleka nezlevní tolik, jak se nedávno zdálo

Web DigiTimes nyní vydal zprávu, v níž s odvoláním na zdroje v tchajwanském průmyslu píše, že pád ceny pamětí se u NAND Flash může zastavit už během druhém čtvrtletí letošního roku, zatímco původně se mělo za to, že bude pokračovat celý rok. Místo toho by se možná již v Q2 mohly ceny zase začít zvedat, i když zatím není jasné, jak výrazně. V Q1 2019 se očekávalo zlevnění o 20 % a do konce roku možná celkem až o 45 %. Pokud se ale prognóza DigiTimes vyplní, budeme se asi muset spokojit v nejlepším případě jen s tím prvním přídělem.

Důvodem tohoto otočení větru je, že proti očekáváním se oživila poptávka po NAND ze strany výrobců různých zařízení. V druhém kvartálu by OEM výrobci měli už nakupovat více, než se čekalo, a distributoři již údajně začínají zvažovat zdražení. Růst nákupů potvrdil například Khein-Seng Pua ze správní rady společnosti Phison. Tržby tohoto výrobce řadičů pro SSD se v lednu zvýšily o 13,4 % proti předchozímu měsíci, což by mělo indikovat také větší prodeje NAND (i když je samozřejmě možné, že Phison převzal nějaký tržní podíl konkurenčním řadičům).

Výrobci zpomalují nástup 96vrstvých čipů

Kromě toho patrně proti zlevňování budou klást odpor výrobci pamětí NAND: Samsung, Hynix, Toshiba a Micron/Intel. Tyto společnosti mohou přiškrtit objem výroby, aby se na trh nedostávalo více čipů, než se prodává (čím vzniká převis nabídky nad poptávkou, zodpovědný za pád cen). Kromě toho podle zdrojů DigiTimes ale tyto firmy také zpomalily rozjezd výroby 96vrstvých čipů 3D NAND. Ty by měly vyšší kapacitu na jeden wafer, ale jejich produkce by opět zvýšila celkový výstup v gigabajtech a tedy zvětšila nabídku. Pozdržením jejich výroby tedy tyto firmy mohou také brzdit pád cen.

sk hynix nand ssd pameti
Paměti NAND a SSD (Foto: Hynix)

Celkově se tedy na základě těchto faktorů zdá, že se bohužel prognóza o 45% zlevnění NAND a SSD nevyplní. Ke konci roku asi díky zlevnění v Q1 stále disky mohou být levnější než na konci loňska, ale bude to v menší míře. Pokud se tento nový scénář naplní, bude tedy asi optimální doba pro nákup SSD v první polovině roku – tedy pokud budeme ignorovat problém, že v druhé polovině roku mohou zase vyjít nějaká modernější a výkonnější SSD.

Zlevňování DRAM naštěstí vypadá na správné cestě

Zatímco o NAND přicházejí tyto špatné zprávy, operačních pamětí (DRAM) se to zdá se zatím netýká. Předpověď jejich zlevňování během letoška patrně stále trvá, aktuální zprávy ji potvrzují. TrendForce nyní například vydala zprávu, podle níž by na současné zlevňování DRAM, které v Q1 dosáhne 20–30 %, naváže v Q2 snížení cen o dalších 15 %. Celkově tedy za první polovinu roku dojde k výraznému umírnění dosavadní drahoty, které by se v druhé polovině roku sad už mělo promítnout i přímo do ceny hotových modulů na koncovém trhu.

Toto je asi hodně pozitivní, protože ceny pamětí DDR4 (a také všech podobných) byly loni (a předloni) mnohem větším problémem. A stále jsou, zatímco u SSD se dá směle říct, že tyto disky jsou již docela příjemně dostupné. V letech 2016–2018 nedošlo u NAND k takové mohutné regresi jako s RAM, která u nás loni stála 2,5× tolik za 1 GB, jako v roce 2012! Takže chvíli nezlevňování či dokonce mírného zdražování NAND snadno přežijeme, kdežto u DRAM dlouhodobý trend klesání cen pořád hodně potřebujeme.

Galerie: čipy DRAM pro operační paměti a NAND pro úložiště

Špatné zprávy pro ceny SSD. Opět sílí poptávka po paměti NAND, začne zase zdražovat
Ohodnoťte tento článek!
4.7 (94.55%) 33 hlasů

31 KOMENTÁŘE

 1. Záleží co s těmi disky lidi dělají, pro domácího uživatele ta „cesta zpět“ nic neznamená, životnost je víc než dostatečná. Naopak, cena vyhrává, když teď koukám třeba na alzu, tak mě svědí ruka Intel 660P NVMe, pravda po přetečení SLC cache pomalé jako SATA, čtení ale slušné… 2TB kapacita jen za 6100 korun? 5 let záruky… Sakra to je super cena , na gamesky a storage dat, před půl rokem jsem za 6500 kupoval 1TB… shut up and take my money.

  • Zrovna 660p je práve ten disk, ktorému by som sa radšej vyhol. Keď už to ma byt na dáta, tak prečo nie klasické SATA? Hoci aj do M.2, ak človek nechce zapratať skriňu ďalšími káblami.

   Ja som na systém nedávno bral S11 Pro 512GB a neskôr plánujem nejakú vyššiu kapacitu klasického SSD na Dáta.

    • 660p je QLC NAND, takže když by se dala za stejnou cenu dostat důvěryhodný model SATA s TLC 3D NAND aktuální generace, tak v momentě, kdy neřeším co nejlepší výkon, tak bych asi taky radši bral to TLC/SATA. Ale jestli je to na hry, tak by asi stálo za to se podívat na nějaký test loading times. pokud by byl.

      • Pretože ten používa qlc bunky a keďže bude určený hlavne na časté prehadzovanie dát, tak sa tých ušetrených 5 EUR za napr. SU 800 s tlc bunkami, môže rýchlo vrátiť.
       Čo sa týka hier, tak väčšina testov dokazuje, že na tom vlastne ani moc nezáleží a hry sa občas načítajú dokonca rýchlejšie na SATA, než NVMe.

       Tiež som uvažoval o 660p, ale nič moc pekne som na ten model nečítal. 760p je úplne iný disk.

      • No ja to beriem z môjho pohladu. Dátový disk bude vystavený ukladaniu filmov, ktoré po pozretí zmažem a nahradím ďalšími. Hry dohrám, zmažem a opäť nahradim inými. RAW súbory upravím, pošlem do zálohy a opäť nahradim ďalšími. Podľa mna je dátový disk na prepis namahany viac, ako samotný systémový, kde nainštalujem čo potrebujem a viac s ním moc nehybem a keď už, tak ide o súbory malej kapacity.

       Možno sa mýlim, ale u mna to funguje takto.

      • @unreall 20.2.2019 at 20:01

       „Podľa mna je dátový disk na prepis namahany viac, ako samotný systémový, kde nainštalujem čo potrebujem a viac s ním moc nehybem“

       To ale není pravda, win zapisují logy, tempy atd, atd… mívám běžně cca 5TB zápisu na systémový disk ročně i když mám systém nainstalovaný včetně všech aplikací a měním jen drivery.

       Systémový disk, 10 měsíců 4,1TBW
       480GB disk něco kolem 3,5 roku starý 4,5TBW (gamesky)
       1TB SSD třičtvrtě roku, 1.8TBW (gamesky)

       Potřebuju velkou kapacitu pro X-Plane a scenérky se satelitníma fotkama, mám toho necelé 3TB (a to není nijak moc, asi 250GB leží už teď na SSD) ale zatím to nemělo smysl cpát na SSD protože to stálo ranec peněz, ted to začíná mít smysl když mám 2TB za 6k, vyhážu místa kde jsem neletěl ani nepamatuju, plotňák půjde z kompu a budu už čistě SSD.

       Jednou tam ty data dám a de facto na to už nesáhnu

    • Hmm, tak to potom jo, koukám, že ty SATA disky nezlevnily zdaleka tolik, co tohle.

     Respektive tady asi konečně přichází ta cenová výhoda, kterou mělo QLC dávat, ale ze začátku moc nebyla vidět.

     • teď to vidím na CZC za 5999, poslední, včera to ale měli určitě za 7400, alza minimálně včera tu cenu měla 6100 a kdo ví jak dlouho to tam za tu cenu prodávají, předpokládám že to bude max pár dní

      • Pred dvomi týždňami stal 660p niečo cez 125 EUR – 512GB verzia. Použitý bol za 112 EUR, pozeral som ponom vtedy a nakoniec bral ADATA za 108,90. Tie ceny museli takto spadnúť nedávno.

      • mám za to že to bylo v tomhle týdnu, o víkendu jsem koukal na 2TB disky, ale je fakt že jsem šel cíleně po ceně WD blue a zbytek mě tolik nezajímal, ale 6k CZK bych si všiml.

       Na systém má 960 Evo (i když zbytečně, měl jsem tehdá vzít sata s dvojnásobnou kapacitou, rychlost NVMe nevnímám) a mám směsici disků 480GB kingstom, měl jsem i druhý ale nějak umíral řadič, disk měl k 50 stupňům v idle a cosi v něm bzučelo, dostal jsem zpět peníze (5000!), přidal 1500 a koupil loni o prázdninách Samsung 860 EVO 1TB.. teď dokupuju ten Intel, chjo, nemohly ty ceny být před rokem? Měl bych krásných 4.75TB SSD prostoru, takhle je to bude o 1TB méně…

      • Nejlepší jsou ty PM953/963 formátu 22110 z ebay, na záruku kašlu, jsou to výprodeje skladových zásob a kolem 4000 je to výborná koupě.

      • To jsou ale 1TB disky, bez DPH takže s za 5 + doprava, a bez záruky nebo špatně aplikovatelné záruky. Ten intel je za 6 tisíc s DPH, s 5 letou zárukou ale hlavně 2TB

  • je to technický web, dá se předpokládat že tu bude víc technicky zdatných čtenářů kteří budou s techničtěji laděným autorem notovat.

   Důležité je že jsme v čechách, jsme národ hračičků a rádi si s technikou hrajeme, kupujeme ji…

   jde to dost znát, člověk přijde někde na diskuzi, má třeba vybrané komponenty a chce názor zkušenějších a ti začnou vyčítat leccos. Zdroj s 80+ bronze certifikací označí za pyrotechniku, levnější desce umře kaskáda jen když se na ni podívá silnější procesor, se stzock coolerem cpučko shoří, repasované ivybridge sestavy jsou elektroodpad atd, atd… U nás lidi bez problému umí utrati za takovéhle „vychytávky“ několik tisíc, ale když někomu řekneš ať těch pár ušetřených tisíc za hovadiny utratí třeba za 50% silnější grafiku, že to jeho „gaming pc“ pomůže víc než 100-200MHz víc na CPU, o 5 stupňů nižší teplota, nebo že se systém načte o 1s rychleji.

   často u lidí vidím perfekcionisty bez realistického pohledu.

   V zahraničí není problém dávat do sestav zdroje za 20 USD (například oblíbený EVGA 430W v amazon akcích), není problém mít 250GB SSD za 20 USD (všelijaké no name), když stavím PC za 5-8 set dolarů tak je nesmysl zdroj za 80, NVMe za 100…