Cenzurovat internet může být v krátkodobém horizontu pro vlády s autoritářskými tendencemi prospěšné. Na druhé straně ale zároveň tak drahé, že by si to propříště mohly rozmyslet. Podle analytika neziskové organizace Brookings Darrela Westa jen za minulý rok stálo záměrné omezení internetu státy, které se o to pokusily, 2,4 miliardy dolarů (59,6 miliardy korun). Nejvíc na restrikce doplatila Indie.

Analytik Darrel West se pro agenturu Brookings pokusil vypočítat, kolik zhruba jednotlivé státy stojí, pokud se z nějakého důvodu rozhodnou třeba jen na pár dnů svým občanům omezit přístup k internetu. Za tímto účelem sesbíral data, která ukazují na to, jak velká část HDP zemí, jejichž vlády omezovaly ve sledovaném období mezi prvním červencem 2015 a třicátým červnem 2016 internet, je závislá na přístupu k celosvětové síti a webovým aplikacím.

Výsledné číslo vydělil 365 a následně vynásobil počtem dní, ve kterých byl internet v dané zemi vyřazen z provozu. Čísla, ke kterým svou metodou došel, jsou podle jeho názoru pouze hrubým a konzervativním odhadem. Celková částka 2,4 miliardy dolarů, o kterou globálně státy cenzurující internet svými zásahy přišly, totiž nezahrnuje odhad ztrát příjmu na daních, které jsou nějakým způsobem se zisky z internetu svázány. Odhad rovněž nezohledňuje ani dopady na produktivitu zaměstnanců, případné ztráty investorů či spotřebitelskou důvěru. Číslo je tak spíše podceněné, píše West ve své studii.

Pokračování na Euro.cz.

Ohodnoťte tento článek!