Černá koule do obýváku. Zotac ukazoval malé PC s neotřelým designem [CES]

0

CES 2014 již sice zavřel brány, v minulém týdnu jsme ale nestihli informovat o některých zajímavých exponátech, což teď z části se zpožděním napravíme. Byla by totiž škoda neukázat jeden zajímavý prototyp kompaktního PC, s kterým přišel Zotac. Jeho exponáty jsme se sice již zabývali, tehdy mezi nimi ale chyběl kulatý barebone označený jako Zbox 01520.

Když může mít Apple válce (dle zlých jazyků rovnou odpadkové koše), my budeme mít koule, jako by si řekli v Zotacu. Či se možná inspirovali u vzhledu Nexusu Q, vyvinutého a pak rychle opuštěného firmou Google. Zbox 01520 vychází ze stejné myšlenky a vypadá jako jednolitá a hladká černá koule. Ovšem jen zepředu. Po obvodu se totiž nachází viditelný spoj, ozdobený iluminovaným proužkem, a v zadní části pak zejména vystupují všechny rozličné porty a větrací otvory.

Zotac Zbox 01520

Právě zadní strana poněkud kazí vzhled přístroje, neboť přechází v kvádrovou základnu. Tento kompromis je asi nutný vzhledem k rozměrům základní desky a komponent uvnitř a zároveň přístroji zajišťuje stabilitu. Tato strana přístroje je ale každopádně nevzhledná (připomíná staré televizory typu CRT), takže si zájemci budou muset ve svých stylových interiérech přístroj dobře naaranžovat. Na fotografiích a videu ale přístroj vypadá působivě, hranatý zadek se naštěstí za svou mateřskou koulí dokáže schovat.

Zotac Zbox 01520
Zotac Zbox 01520

Kulatý Zbox má podobnou výbavu jako klasické barebony této společnosti, ostatně s nimi nejspíš i sdílí vnitřnosti. Srdcem je dvoujádrový Haswell Core i3-4010U s taktem 1,7 GHz a grafikou HD 4400. Obrazovku lze připojit jak k HDMI, tak i DisplayPortu, přístroj má i gigabitový Ethernet a bezdrátový modul kombinující Bluetooth a rychlé Wi-Fi 802.11ac. Přítomná je i čtečka karet, netypicky je však umístěna vzadu (spolu s porty USB 3.0/2.0), stejně jako tlačítko pro zapnutí – je to pochopitelně pro zachování čistého vzhledu z přední strany.

 

Uvnitř jsou pozice pro dva paměťové moduly SO-DIMM a prostor pro úložiště – jednak ve formě karty mSATA, místo je ale i pro 2,5″ pevný disk či SSD. Zotac bude tradičně nabízet jak neosazený barebone, tak (za příplatek pochopitelně) i celé zkompletované PC s 4 GB paměti a 500GB HDD.

Mini PC jako Nuc od Intelu, Brix od Gigabyte, stejně jako ještě déle existující Zboxy budou zřejmě do budoucna čím dál populárnější na úkor klasických velkých sestav a CES je toho asi také obrazem. Proti úpadku zájmu o osobní počítače mohou tyto krabičky bojovat právě i atraktivním designem. Lze tedy asi čekat, že výstředních či neotřelých návrhů bude mezi kompaktními barebony a mini PC přibývat.

Zdroje: Liliputing, techPowerUp, Gadget Unit, Tom‘s Hardware

Ohodnoťte tento článek!