Černý pátek udělal z Jeffa Bezose (Amazon) nejbohatšího člověka na světě

0
Jeff Bezos
Jeff Bezos (zdroj: Amazon)

Akcie Amazonu po Černém pátku letěly nahoru. Během jediného dne o 2,5 procenta, za poslední měsíc dokonce o 21,9 procenta. Ze zakladatele a šéfa společnosti Jeffa Bezose se rázem stal nejbohatší člověk na světě a teprve druhý v novodobé historii, jehož celkové jmění je odhadováno na více než 100 miliard dolarů.

Podle aktuálních čísel Bloombergu měl Bezos v pátek 100,3 miliardy. Za poslední rok jde o 53% nárůst, díky dobré formě Amazonu si připsal bezmála 35 miliard dolarů. Druhý je Bill Gates s 89,1 miliardy dolarů, třetí pak Warren Buffett se 78,7 miliardy. Jeho pozici by měl brzy ohrozit pátý Mark Zuckerberg, jehož celkově jmění se odhaduje na 75,3 miliardy.

TIP: Miliardářům kraluje Putin. Má prý víc než Gates s Bezosem dohromady (Euro.cz)

Jak trefně zmiňuje Bloomberg, Gates by mohl mít přes 150 miliard dolarů. Již přes dvacet let se ovšem věnuje charitě a na dobročinné účely již vynaložil skoro 700 milionů akcií Microsoftu a 2,9 miliardy v hotovosti. Velký filantropem je také Buffett. Bezos zatím charitě věnoval akcie Amazonu, které by v současnosti měly hodnotu „jen“ okolo půl miliardy dolarů.

Jeff Bezos se kromě Amazonu stará i o jiné společnosti. V roce 2000 založil Blue Origin vyvíjející vesmírné rakety a lodě. Roku 2013 koupil noviny The Washington Post. Skrz svůj investiční fond Bezos Expeditions pak pomohl firmám jako Twitter, Uber nebo Airbnb.

Ohodnoťte tento článek!