Černý pátek pro Samsung. Applu bude muset zaplatit přes miliardu USD

0

Soud v pátek rozhodl, že Samsung ve svých tabletech a telefonech porušuje tři patenty Applu, tři designové patenty a ještě kopíruje vzhled iPhonu. Kvůli tomu přiznala cupertinské společnosti náhradu škody ve výši 1,045 miliardy amerických dolarů. Porota zároveň řekla, že Apple žádné patenty Samsungu neporušil. Apple původně požadoval odškodnění 2,5 miliardy a Samsung 422 milionů.

Samsung a Apple

Samsung podle výroku soudu porušil softwarové patenty  74693817844915 a 7864163, které se týkají rolování stránky a jejího odskoku zpět, jakmile uživatel dosáhne konce dokumentu, a zvětšování pinch-to-zoom a tap-to-zoom. Další telefony porušují designové patenty D618677D593087 a D604305, které se týkají vzhledu iPhonu a domovské obrazovky iOS. Naopak nebylo prokázáno, že by nějak okopíroval iPad. Pro Samsung byla pohoršující okolností skutečnost, že o kopírování Applu prý věděl, jak ukázaly některé dokumenty.

Pro Jikorejce je to velká prohra. Nikoliv likvidační. Společnost Samsung Electronics dosahuje čtvrtletního zisku přes 4 miliardy dolarů, takže nějaká miliardová pokuta ji nepoloží. Navíc většina zařízení, u kterých bylo prokázáno porušení patentů, se už neprodává. U těch nových Samsung funkce přepracoval (spor odstartoval v dubnu 2011).

 

Mnohem větším problémem nejen pro Samsung je, že porota potvrdila platnost patentů Applu. To může ohrozit celý mobilní trh a hlavně Google, Ten se bude muset hodně ohánět, neboť už existují možná desítky patentů, které Android prokazatelně porušuje a které patří Microsoftu nebo Applu.

Samsung už skoro prohrál v USA, byl v menších sporech poražen v Německu, Itálii, Francii nebo Nizozemsku. Nejlépe dopadl doma v Koreji, ale i tam to byla remíza.

Spor na kalifornské půdě ale ještě nekončí, Samsung se proti rozhodnutí pravděpodobně odvolá. Na Applu ještě bude, zda do konce srpna vyplní žádost o předběžné opatření k zastavení prodejů výrobků Samsung na americkém trhu. Poslední slyšení kalifornského soudu je naplánováno na 20. září.

Rozhodnutí poroty


Zdroj: The Verge