Červ Duqu je příbuzný se Stuxnetem, mohla ho podpořit americká nebo izraelská vláda

0

Červi Stuxnet a Duqu podle všeho mají stejné autory. Druhý jmenovaný zaútočil na podzim v roce 2011, takže ho pravděpodobně ještě máte v paměti. Stuxnet je naproti tomu o rok starší a mohli byste si ho pamatovat z napadání firemního softwaru a zařízení od společnosti Siemens. Kromě toho, že byl nevídaně sofistikovaný a zákeřný, se ukázalo, že byl zacílený na Írán. Během deseti měsíců útočil na pět průmyslových zařízení. K těm patřily třeba elektrárny. 60 % nakažených počítačů byste tehdy našli právě v uvedené zemi.

Okolo situace vyvěrá celá řada spekulací. Předpokládá se, že útočníci měli na mušce íránský jaderný program. Jeden hlas z Ruska se obával toho, že by virus mohl způsobit novodobý Černobyl. Původ Stuxnetu je dodnes neznámý a podle Íránských úřadů nakonec nezpůsobil žádné zásadní zpoždění v jaderném programu. „Pouze“ posbíral spoustu informací o napadených strojích. Ty sice z bezpečnostních důvodů povětšinou nebyly připojeny k Internetu, nákaza se ale rozšířila pomocí pamětí do USB.

Podle posledních informací bylo letošní Duqu postaveno na zdrojovém kódu Stuxnetu, který se z logických důvodů považuje za první známku kybernetické války. Specialista z ruské firmy Kaspersky došel k závěru, že obě zákeřné breberky vyvinul stejný tým. Stuxnet a Duqu prý mohou být členy větší rodiny, jíž jsme dosud neměli tu čest poznat. Této červí platformě se přezdívá Tilded. Oba červíci sdílí základní architekturu. Její počátky sahají až do roku 2007, největší úspěchy avšak oslavila o pár let později.

Stuxnetem chtěl někdo s největší pravděpodobností poškodit jaderný program Íránu. Šlo a velice komplexního červa namířeného jedním směrem. Duqu se mu komplexností nápadně podobá a výzkumníci z Budapešti spekulují, že mohlo být jeho cílem ukrást citlivé materiály. Další spekulace připouští, že by útok mohl sponzorovat nějaký stát. Minimálně v případě Stuxnetu připadají nejčastěji v úvahu Izrael nebo Spojené státy.

Zdroj: Digital Trends

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář