Červencové statistiky: Safari získalo výrazný tržní podíl, ostatní ztráceli

0

Letní měsíce bývají výjimečné tím, že lidé méně pracují a méně sedí doma u počítače. Vybírají si dovolené, vyhýbají se televizním obrazovkám, které plní samé reprízy. Internet oproti tomu nereprízuje, což ovšem neznamená, že by mu lidé dali přednost před povalováním se u vody. Tržní podíly prohlížečů v tomto období podléhají jisté deformaci. Červenec byl z hlediska pohybů docela nudný, protože se všechno předvídatelné stalo skutečností.

Tip: Červnové statistiky: Internet Explorer stále vládne, Safari významně rostlo

Internet Explorer si pohoršil, když z červnových 49,46 % spadl na 48,95 %. Tržní dvojka, Mozilla Firefox, padala zrovna tak. Jen její uživatelská základna odjakživa čítá mnohem méně lidí. Propad z 18,34 % na 18,27 % v červenci nicméně nepatří k nejhorším. Možná jste to nepředvídali, ale i třetí nejpoužívanější prohlížeč zaznamenal propad. Chrome se totiž dlouhodobě odmítá vyškrábat přes hranici 18 %. Stále se plácá pod ní, což opět potvrzuje výsledek z uplynulého měsíce, kdy spadlo z 17,46 % na 17,14 %.

 

Když si tedy žádný z hlavních prohlížečů nepolepšil, kdo profitoval? Skutečně není možné, aby všichni ztráceli. Tentokrát si hlavní pozornost vysloužilo Safari. Nenápadný čtvrtý největší hráč v odvětví webových prohlížečů poskočil z 9,78 % na 10,50 %. Výrazný nárůst a překročení psychologické hranice podporuje rozšiřující se základna iPadů a iPhonů. Již před měsícem jste si mohli všimnout, že se jeho podíl razantně zvětšil. Gratulujeme. Vydrží ale po dvou velkých skocích Safari vražedné tempo?

 

Desktopové operační systémy se pohybují po nalajnované trajektorii, jejich tržní podíly jsou proto ještě předvídatelnější. Ikspéčka nadále vyklízí pozice, Sedmičky je nicméně zatím nepředehnaly. Příští měsíc však můžeme očekávat výměnu na prvním a druhém místě.

  • Windows XP – z 43,61 na 42,86 %
  • Windows 7 – z 41,59 % na 42,21%
  • Windows Vista – z 6,72 % na 6,60 %
  • Mac OS X 10.7 – z 3,12 % na 3,27 %
  • Mac OS X 10.6 – z 2,57 % na 2,48 %

Zdroj: Net Applications

Ohodnoťte tento článek!