Červnové statistiky: Internet Explorer stále vládne, Safari významně rostlo

0

Navzdory silným řečem Googlu o tom, jak je Chrome nejpopulárnějším prohlížečem na světě, musíme konstatovat, že se mu v červnu popravdě nedařilo zrovna slavně. Ale všechno pěkně popořadě. Jako obvykle srovnáváme všechny internetové prohlížeče na světě. Statistiky od Net Applications říkají, že si trochu pohoršila tržní jednička. Internet Explorer se stále nemusí bát, že by ho někdo ohrožoval. V květnu pro sebe uzmul 49,87 % trhu, v minulém měsíci pak zase o kousek méně, konkrétně 49,46 %. Po několikaměsíčním růstu se prohlížeč zastavil v dubnu na rovných padesáti procentech, od té doby opět padá.

Tržní podíl se naopak podařilo navýšit Firefoxu, který v posledních měsících prakticky konstantně ztrácí. Jeho vrcholem bylo, když ho používala zhruba čtvrtina internetové populace. Od té doby se situace v sektoru prohlížečů změnila. Nyní se ohnivá liška drží pod dvaceti procenty. Po květnových 18,16 % se jí alespoň podařilo vyškrábat na 18,34 %.

 

S osmnáctiprocentní hranicí má očividně nějaký problém Google. Když už se Chromu podařilo v předminulém měsíci vyškrábat se nad ní, nyní zase spadlo pod ní. V podstatě od začátku letošního roku se tento prohlížeč stále pohybuje mezi sedmnácti a osmnácti procenty. Z 18,05 % Chrome spadl na červnových 17,46 %. Velmi vysoký nárůst naopak zaznamenal Apple. Pro jeho platformu iOS přitom Google před pár dny vydal svůj vlastní prohlížeč. Jak se to promítne do statistik, uvidíme nejdříve za měsíc.

Tip: Google I/O 2012: Chrome pro iOS, Google Docs umí editaci bez připojení

Safari každopádně těží především ze stále se zvětšujícího trhu s iPhony a iPady. Díky tomu se mu dařilo a svůj tržní podíl navýšilo z 9,05 % na 9,78 %. Chrome se ale postupně prosazuje (a především teprve bude prosazovat) na své domácí mobilní platformě, a sice na Androidu. Google jej zde postupně protlačuje jako výchozí prohlížeč, například na tabletu Nexus 7 tomu tak bude.

 

V krátkosti se ještě podívejme na desktopové operační systémy. Windows XP zase o docela významný kousek spadla, nadále jim však náleží titul nejrozšířenějšího systému na světě. Sedmičkám se stále daří a možná už příští měsíc převezmou titul pro prastarých Ikspéčkách. Vista pozice vyklízí jen velmi neochotně. V červnu se v tržních podílech neodehrálo žádné velké drama.

  • Windows XP – z 44,85 % na 43,61 %
  • Windows 7 – z 40,51 % na 41,59 %
  • Windows Vista – z 6,88 % na 6,72 %
  • Mac OS X 10.7 – z 2,82 % na 3,12 %
  • Mac OS X 10.6 – z 2,59 % na 2,57 %

Zdroj: Net Applications

Ohodnoťte tento článek!