CES 2013: Caustic Series2, akcelerátor raytracingové grafiky od Imagination

0

Ray tracing je skoro jako nukleární fúze, o níž bonmot říká, že je stále padesát let vzdálená. Osobně doufám, že se tato technologie vykreslování v herní grafice přece jen prosadí dříve, zatím tomu však nic nenasvědčuje a jak konzolové a mobilní, tak hry pro PC se stále drží metody rasterizace. Právě proto je zajímavé, že na veletrhu CES 2013 byl mezi spotřební elektronikou k vidění také grafický akcelerátor pro ray tracing. Šlo o Caustic Series2, a předváděla ho firma Imagination Technologies, kterou asi znáte jako výrobce grafik PowerVR.

O plánech společnosti Imagination, respektive její divize Caustic Professional (nabyté akvizicí původně samostatné firmy) v oblasti ray tracingu jsme zde psali počátkem loňského roku. Až letos se však mají akcelerátory ve své finalizované podobě dostat na trh, dokonce by tomu tak mělo být ještě tento měsíc. Je však třeba říct, že karty od Causticu zřejmě nikdy nebudou sloužit pro herní grafiku, jsou určené k akceleraci vykreslování v profesionálních grafických programech jako je AutoDeskMaya nebo 3ds Max.

Akcelerátor pro ray tracing Caustic Series2 R2500 (Zdroj: PC Perspective)
Akcelerátor pro ray tracing Caustic Series2 R2500 (Zdroj: PC Perspective) 

Akcelerátory budou k dispozici ve dvou variantách, jako jednočipová a dvoučipová karta. Obě používají stejné GPU, čip jménem RT2 (údajně zvládá 80 milionů paprsků za sekundu). Samotná akcelerace programů je realizována skrze knihovnu OpenRL, samozřejmě ale platí, že do softwaru musí být podpora explicitně přidána. Vedle dvou programů zmíněných výše je údajně podporováno také Rhino3D. Akcelerace softwaru Autodesk Maya 2013 byla předvedena přímo na CES.

Akcelerovaný AutoDesk Maya 2013 na CES 2013 (Zdroj: PC Perspective)
Akcelerovaný AutoDesk Maya 2013 na CES 2013 (Zdroj: PC Perspective)

Dvoučipovou variantu s označením R2500 vidíte na obrázku. Jedná se bezesporu o pěkného dlouhána. Akcelerátor údajně není příliš limitován propustností paměti, takže nepotřebuje GDDR5 a paměť je místo toho pouze typu DDR2. Za to je jí však osazeno hojné množství, celých 16 GB. Předpokládám ovšem, že je rozdělena na vyhrazené poloviny, které mezi sebou GPU nemohou sdílet, podobně jako klasických grafických karet s dvěma čipy. Spotřeba je údajně asi 60 W. Menší jednočipová R2100 si řekne přesně o polovinu, má nicméně jen 4 GB paměti.

 

Pokud se profesionální grafikou zabýváte a prahnete po rychlejším vykreslování náhledů v podporovaných programech, čeká vás ještě jedna překážka. Jak už asi tušíte, karty vůbec nebudou levnou záležitostí. Za půlčíka R2100 chce firma 795 USD, a za plnokrevnou R2500 rovnou 1495 USD.

Zdroje: PC Perspective, Caustic Professional

Ohodnoťte tento článek!