CES 2013: Na konzoli Steam Box byl spatřen licenční štítek Windows

0

Valve se již nesnaží popírat, že by pracovalo na vlastní herní konzoli, určené do obýváků s velkými televizními obrazovkami. Takzvaný Steam Box je již nějakou dobu ve vývoji a zahaluje ho řada tajemství. Velkého překvapení jsme se dočkali na výstavě CES 2013. Herní velikán Valve se zde chce setkat s řadou hardwarových společností, aby s některými z nich případně mohla domluvit na spolupráci. Steam Box bude určitě žhavým želízkem v ohni, jen se o něm letos oficiální cestou zřejmě moc nedozvíme.

Tip: Steam Box nakonec bude. Valve chce konzolí na bázi PC dobýt obýváky

Na výstavě bylo pořízeno rovněž několik fotografií prototypu připravované konzole. Jedna z nich zachycuje licenční štítek Windows. To je do jisté míry překvapující. Dosavadní předpoklady se klonily spíše k tomu, že se Valve zaměří na Linux. Již nějakou dobu testuje linuxovou verzi Steamu, která tak doplní klienty pro Windows a OS X. Nalijme si číše čistého vína. Kolik titulů bude při ostrém startu klienta podporovat Linux? Hry, pocházející přímo od Valve, se podpory dočkají nejdříve.

Licenční štítek Windows na prototypu konzole Steam Box
Licenční štítek Windows na prototypu konzole Steam Box | Foto: The Verge

Drtivá většina katalogu ale bude nadále kompatibilní pouze s Windows. Ani počet her pro OS X není zrovna ohromující, natož pak aby vydavatelské společnosti zajímala skutečně minoritní platforma s otevřeným zdrojovým kódem. Prototyp je nicméně prototyp a nemusí vypovídat skoro nic o konečné podobě produktu. Rýsuje se nám proto několik možných scénářů:

  • Valve nakonec ve své konzoli nasadí Linux, navzdory tomu, že ji testuje s Windows.
  • Valve se rozhodne pro Windows, protože počet her dostupných na Linuxu by čerstvé majitele konzole urazil. Až po nějaké době by Windows mohla být nahrazena Linuxem, pakliže by se situace s hrami změnila.
  • Valve vydá dvě verze konzole. Levnější bude pohánět Linux, dražší Windows.

Jak to dopadne, netušíme. Osobně se kloním k variantě, že se nejprve setkáme se Steam Boxem na bázi Windows. Všechny hry by pod tímto systémem běžely, což bude v první fázi kritické. Jinak by prodeje mohly dopadnout katastrofálně. Hodně zřejmě závisí na tom, s jakými partnery si firma nakonec dohodne. Budou ochotní podporovat Linux? Museli by zajistit ovladače a tak. Otázek máme opravdu hodně, herní velikán nicméně řekl, že se v roce 2013 žádného oznámení nedočkáme. Tím spíš nedojde na komentáře ke vlastnostem konzole.

 

Víme jen, že se chystá. Je pravděpdobné, že se dočkáme více zařízení. Valve by prý chtělo, aby si ostatní výrobci postavili vlastní Steam Box. Kromě toho, že testuje Steam pod Linuxem, zkoušela v tomto systému také kooperativní střílečku Left for Dead 2. Nedávno dokončila režim zobrazení Big Picture, jenž umožňuje snadné ovládání prostředí pomocí gamepadu. Firma ve svém vyjádření uvedla, že bude letos na trh vypuštěna řada počítačů, optimalizovaných pro Steam a režim Big Picture.

Tip: Migrace hráčů na Windows 8 pokračuje. Přešlo na ně skoro 7 % uživatelů Steamu

Současně neurčitě podotkla, že její konzole může být postavena na Linuxu, ale také nemusí. Velký šéf, Gabe Newell, se o nových Windows 8 v rozhovoru pro server The Verge nedávno opět vyjadřoval nelichotivě. Podle něj se Windows nikdy nestanou základem pro Steam Box. Čert ať se v tom vyzná, když každý z Valve povídá něco jiného. Hráči navzdory tomu na Osmičky přechází ve velkém, jak dokazuje statistika od Valve.

Drtivá většina her podporuje jen Windows
Drtivá většina her podporuje jen Windows

Zdroj: Engadget | The Verge

Ohodnoťte tento článek!