CES 2013: Trubky, hliník, obři, Mini-ITX a vláček, aneb zajímavé skříně

0

Máme sice již víkend a veletrh CES 2013 již je týden za námi, přesto se k němu však ještě na chvíli vrátíme. Vystavováno totiž bylo vícero zajímavých počítačových skříní. Podíváme se zde tedy na takový obrazový přehled některých prezentovaných kousků. Byly vidět klasické rozměrné skříně, nejzajímavější však asi byl sortiment výrobků pro formát Mini-ITX – od variant drobných a útlých, po překvapivě vzrostlé modely pro herní PC.

Čímsi jako hvězdou byly exponáty firmy In Win. Tyto skříně jsou vlastně otevřené. D-Frame je tvořena trubkovou konstrukcí (údajně hliníkovou) a skleněnou bočnicí. H-Frame je také otevřená, v podstatě je celá složená z chladícího žebrování. Ostatně za vše hovoří na fotografie. Firma si s těmito kousky hraje na exkluzivitu. Trubková D-Frame bude vyrobena v počtu 500 kusů, skříní H-Frame bude dokonce jen stovka. H-Frame navrhla firma i pro rozměr Mini-ITX (H-Frame Mini). Možná to bude příjemnou zelenkavou barvou, ale tato varianta (vybavená 120W zdrojem) se mi zdá nejpohlednější.

In Win H-Frame Mini
In Win H-Frame Mini
In Win H-Frame MiniIn Win H-FrameIn Win H-FrameIn Win D-FrameIn Win D-Frame

In Win představil i konvečnější skříně GT1, orientované spíše na hráče. Stejně tomu asi bude u Phantomu 630 on NZXT s plně modulárním košem na disky.

In Win GT1In Win GT1 NZXT Phantom 630 NZXT Phantom 630

Podobné lomené čelo má zase skříň Throne od Rosewillu (založená na starším Thoru), který vystavoval také o něco industriálněji působící Armor Evolution. A tomuto „vážnějšímu“ designu se pro změnu podobá skříň Antec GX700.

Rosewill ThroneRosewill Armor EvolutionAntec GX700

Thermaltake ukázal novou řadu skříní s označením Urban. Jejich vnější design je oproti předchozím poměrně jednoduchý a čistý. Existovat bude několik variant s různými bočnicemi, rozměry a variacemi čel.

Thermaltake Urban S21 Thermaltake Urban S31 Thermaltake Urban S41 Thermaltake Urban S71

Zajímavou skříň pro Mini-ITX desky předvedla EVGA. V tomto případě se ovšem nejedná o kompaktní záležitost, nýbrž o cosi dimenzovaného na silné komponenty, včetně radiátoru vodního chlazení s profilem na dva 12cm ventilátory a dlouhých dvouslotových grafik. Co je obzvlášť pozoruhodné, je speciální napájecí zdroj (výkon údajně 500 W), který EVGA vmáčkla do prostoru mezi grafickou kartou a chladičem procesoru, čímž se ušetřilo docela dost místa. Jen mě napadá, že se jeho boční stěna dala použít pro vyfukování vzduchu mimo skříň.

Doplněno: Použitý zdroj je sice pro PC netypický, jde však ve skutečnosti o standardizovaný formát, který se používá v blade serverech výšky 1U. V kompaktních strojích se s nimi nepochybně začneme setkávat častěji, i když by bylo lepší, kdyby se pro osobní počítače objevila nějaká optimalizovaná varianta, napříkald využívající k ventilaci i boční stranu.

Mini-ITX od EVGA
Mini-ITX od EVGA
Mini-ITX od EVGAMini-ITX od EVGA

SilverStone také představoval skříně pro Mini-ITX. Sugo SG10 je objemný tower pro žravé komponenty a výkonné chlazení. Milo ML05 je pravým opakem: nízká skříň určená pro multimediální PC do obýváku. Mammoth MM01 byl je pro změnu pořádně velká skříň i pro desky E-ATX, počítající s radiátorem vodního chlazení v přední části.

SilverStone Mammoth MM01
SilverStone Mammoth MM01
SilverStone Sugo SG10SilverStone Sugo SG10SilverStone Milo ML05

Mini-ITX trochu jinak bylo vidět od firmy HDPLEX. H3.TODD je žebrovaná hliníková skříň určená pro pasivní sestavy. 5,5 kg kovu slouží zároveň jako pasivní chladič komponent. Vedle ní existuje i větší varianta H5.TODD (váha 7,5 kg), do níž lze nainstalovat i desku micro ATX a pomocí riseru i kartu PCI Express.

HDPLEX H3.TODD
HDPLEX H3.TODD
HDPLEX H3.TODDHDPLEX H5.TODDHDPLEX H5.TODD

Lian Li opět ukazovala vláček, který si možná pamatujete z Computexu. Firma ale měla vystavenu i skříňku PC-N1 pro Intel NUC (má černou povrchovou úpravu, ale je jak jinak než z hliníku). Na fotografiích můžete vidět také trojici počinů pro desky formátu Mini-ITX, z nichž zaujme (i když nevím, zda v pozitivním smyslu) zejména bizarně tvarovaná PC-Q30.

Lian Li PC-CK101Lian Li PC-N1Lian Li PC-Q27Lian Li PC-Q28Lian Li PC-Q27Lian Li PC-Q30
Lian Li PC-Q30

Vidět byla třeba ještě PC-A02 pro formát micro ATX, nebo pro změnu pořádně velká PC-V850 pro formát E-ATX, která má dokonce kolečka pro snazší manipulaci. Podobnou „věž“ ukázal i Corsair, a sice model s označením 900D.

Lian Li PC-A02Lian Li PC-V850Lian Li PC-V850Corsair 900D

Skoro to vypadá, že výrobci skříní svůj artikl soustředí do dvou extrémních poloh. Na jedné straně právě plechovky těchto olbřímých rozměrů pro co nejlepší proudění vzduchu a přetaktování (množství rozšiřujících slotů a pozic pro disky asi dnes moc lidí nevyužívá). A vedle nich pak čím dál větší důraz na formát Mini-ITX, který jako by se místo desek micro ATX stával druhým mainstreamem. Bude zajímavé sledovat, zda se ho chytí i výrobci OEM sestav.

 

Zdroje: AnandTech (1, 2), VR-Zone (1, 2), Engadget, techPowerUp (1, 2, 3, 4, 5, 6), PC Perspective (1, 2), Overclockers Cub, TweakTown (1, 2, 3), Brigth Side of News

Ohodnoťte tento článek!