CES: Dell má už taky Ultrabook, jmenuje se XPS 13

0

Dell XPS 13 Ultrabook (neplést například se starším Dell Studio XPS 13), představený na CESu, je oficiálně prvním Ultrabookem tohoto výrobce. Nabídne relativně standardní výbavu s výhledem na relativně brzký budoucí upgrade na Ivy Bridge a tělem, které kombinuje uhlíková vlákna na základně a kov na víku.

Novinka má vcelku nenápadný design se světlým víkem a tmavým vnitřkem. Celý povrch je prostý jakýchkoliv designových výstřelků, tedy pokud za ně nepovažujete zaoblené rohy. Vnitřek je pokryt černým a naštěstí matným plastem, černá je i podsvícená klávesnice s bílými popisky, která na pohled působí velmi podobně jako ta u Vostra V131 – pokud bude skutečně stejná, je to výborná zpráva. Touchpad je podobný většině ostatních známých Ultrabooků v tom, že nemá tlačítka oddělená od dotykové plochy, což se nám naopak příliš nelíbí, ale zdá se, že to uživatelé vítají.

Displej bude pokryt odolným minerálním sklem Gorilla Glass, a to včetně rámečku. Tím pádem bude celá vnitřní strana víka lesklá. Rámeček je ale aspoň docela tenký a díky tomu je celý notebook zřejmě asi nejmenším třináctipalcovým Ultrabookem – přesné rozměry těla sice neznáme, ovšem podle fotek (a komentáře) na Engadgetu působí spíše jako dvanáctka. Tloušťka by se měla pohybovat od 6 mm v nejtenčím bodě (vepředu) k 18 mm na zadní, nejtlustší hraně, což z něj sice nedělá nejtenčí notebook na trhu, ale ani to není žádný tlouštík.

Hardwarová výbava je vcelku standardní a odpovídá ceně. Za doporučených 999 amerických dolarů bude k dispozici konfigurace s procesorem Core i5 (blíže nespecifikované dvoujádro), 4 GB RAM a 128GB SSD. Po uvedení Ivy Bridge na trh by se měl XPS 13 dočkat „refreshe“, tedy uvedení nových verzí s novými procesory Intelu; při případném nákupu po releasu Ivy Bridge si tedy dejte pozor na to, kterou verzi berete. Baterie by měla mít 47 Wh; podle výrobce by s ní notebook měl vydržet až 8 hodin, což podle našich zkušeností i přes parádně nízkou spotřebu nízkonapěťových Sandy Bridge zní spíše jako zbožné přání a 4,5-5 hodin při nějaké smysluplné činnosti zní o dost realističtěji. Pro zájemce o silnější (a dražší) konfiguraci bude k dispozici i varianta s 256GB SSD, připlatit si bude možné i za silnější procesor (ULV Core i7). Cena 1000 USD tedy vcelku odpovídá – nejedná se o nejlevnější Ultrabook na trhu, ale většina levnějších konkurentů „podvádí“ a do nejslabších konfigurací místo SSD dávají levnější hybridní pevné disky.

Trochu nás Dell ale vyděsil nabídkou datových rozhraní. Nabízí totiž pouze dvě USB (2.0 a 3.0), Mini DisplayPort, jeden 3,5mm audio jack… a to je všechno. Žádný Ethernet, žádné HDMI (!) a dokonce ani čtečka paměťových karet. Absenci alespoň základní čtečky karet formátu SD jsme vytýkali i Lenovu U300s, Dell se ale evidentně rozhodnul vydat stejnou cestou. I Samsung 900X3A první generace měl alespoň čtečku na microSD, když už se plnohodnotná nevešla, a tady by při tloušťce do 18 mm neměl být s místem problém. Čtečku SD přitom rutinně využívá každý, kdo používá fotoaparát – chápeme, že čím dál více lidí fotí mobilem, ale stejně podle nás neexistuje důvod, proč do notebooku čtečku za pár dolarů nepřidat. A absence HDMI také zamrzí, i když to je možné vyřešit redukcí z Mini DisplayPortu za tři stovky.

Celkově nám to na první pokus nepřipadá špatné – problém je v tom, že onen první pokus přichází v době, kdy některé značky oznamují svoje již druhé Ultrabooky (a začínají konečně přidávat i Thunderbolt). Dell měl snad dostatek času na zhodnocení konkurence a vyhodnocení jejich kladů a záporů, a neměl by tak opakovat „boty“ typu chybějící SD slot. Na druhou stranu, Gorilla Glass na displeji se nám líbí, relativně malé rozměry také a pokud bude klávesnice skutečně tak dobrá, jako na V131, budeme přímo nadšení, protože ačkoliv klávesnice na Ultraboocích obecně nebývají špatné, se starším Vostrem a jeho jemně podsvícenou, dobře rozloženou, měkkou a tichou klávesnicí se prostě nemohou rovnat.

Zdroj: CES 2012 / Engadget

 

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář