CES: na návštěvě u MSI – dvě desky se Z77 a externí grafický box

0

Tchajwanská čtyřka ve výrobě základních desek, Microstar International, na veletrhu CES představila dva chystané modely základních desek s čipovou sadou Intel Z77A. Tedy desky pro mikroprocesory Ivy Bridge s integrovaným grafickým jádrem. Desky jsou v podstatě totožné, což naznačuje i jejich název Z77A-GD65 a Z77-GD80. Rozdíl mezi nimi je v napájecím modulu procesoru: u obou digitální, GD65 však má „jen“ devět fází (oproti čtrnácti u GD80).

K dispozii jsou tři sloty PCIe ×16, zde bude při použití všech tří konfigurace pravděpodobně osm plus dvakrát čtyři linky (procesor dává k dispozici celkem šestnáct linek PCIe 3.0), a čtyři sloty PCIe 2.0 ×1. Desky mají zcela jistě přídavný řadič pro SATA 6 Gb/s, jelikož počet těchto konektorů dosahuje hodnoty čtyř a čipová sada poskytuje podporu pro dva. USB navíc žádné nejsou, na desce jsou tak čtyři verze 3.0 a čtrnáct 2.0. Klasikou je integrovaný osmikanálový zvuk s optickým i koaxiální S/PDIF.

MSI Z77A-GD65

Klikněte pro zvětšení

MSI také slibuje komponenty „armádní úrovně III“, což po aplikaci anti-PR filtrů znamená použití zcela standardních kondenzátorů Nippon Chemi-Con s pevným dielektrikem, kvalitních uzavřených tlumivek a doufejme i tranzistorů s nízkou hodnotou RDS. Nechybí každopádně tlačítka pro zapnutí, vypnutí a výmaz uživatelské části nastavení BIOSu přímo na desce. Poblíž je také něco, co vypadá jako kontaktní pole pro ruční měření napětí voltmetrem.

MSI Z77A-GD80

Klikněte pro zvětšení 

Možná ještě zajímavější však je koncept GUS II (Graphics Upgrade System), což je externí box pro grafickou kartu. Uvnitř se skrývá slot pro PCIe ×16, box má vlastní napájení (zvládne karty do 150 W) a konektivitu Thunderbolt. V ideálním případě to znamená v podstatě „export“ čtyř PCI Express 2.0 linek přes toto rozhraní, tedy propustnost až 2 GB/s. Zatím však neexistuje oficiální standard ani podpora tohoto řešení, i proto museli u MSI donutit systém myslet si, že karta je v PCIe slotu přímo.

MSI GUS II

Zdroj: techPowerUp, The Verge

Ohodnoťte tento článek!