Češi častěji nakupují v čínských e-shopech než v EU nebo USA

5

Většina Čechů již nakupuje online a stále roste počet těch, kteří k objednávkám využívají mobil. Vyplývá to z průzkumu, který provedly společnosti Eset a Seznam.cz.

Dvě třetiny Čechů nakupují prostřednictvím notebooku a již 48 % pomocí mobilu. Před dvěma lety objednávky přes mobil realizovalo 44 % dotázaných uživatelů. „Domníváme se že, za tímto trendem je rostoucí počet nákupních aplikací různých obchodů,“ říká Miroslav Dvořák, technický ředitel české pobočky Esetu. Tři největší tuzemské e-shopy – Alza, CZC a Mall již aplikace mají, nejpopulárnější zahraniční obchody jako Amazon, eBay, Aliexpress nebo GearBest je samozřejmě mají také.

Z průzkumu dále vyplývá, že již 40 % Čechů nakupuje v čínských e-shopech, to je více než v ostatních mezinárodních dohromady. V EU nakupuje 26 % uživatelů, v USA pak 10 %. V budoucnu by se ale karta mohla obrátit. V Unii platí nová regulace, která zjednodušuje přeshraniční nákup v členských zemích.

A naopak jiná regulace, která přijde v platnost začátkem roku 2021, zruší stávající osvobození od DPH u zboží do 22 eur, které bylo importováno ze zemí mimo EU. Toho Evropané často využívají k levnému nákupu drobností v Číně, kde AliExpress atd. prodávají v podstatě za výrobní náklady a s bezplatnou dopravou, která je dotována tamní vládou. Nutnost dodatečného placení DPH by nákupy nejen prodražilo, ale také natáhlo dobu doručení. Na druhou stranu například AliExpress má evropské sklady, kde lze nakupovat dál za původních podmínek.

Zdroj: ESET

Češi častěji nakupují v čínských e-shopech než v EU nebo USA
Ohodnoťte tento článek!
4.2 (84%) 5 hlasů

5 KOMENTÁŘE

  1. to zruseni osvobozeni od DPH se me teda dotkne hodne. nejenze to prodlouzi dobu poslani zasilky o tyden az dva, ale take ji to prodrazi. nevim co, mne vadi vice. kazdopadne to bude zmanenat dvojite zdrazeni aby clovek dostal zbozi jako ted s bezplatnou dopravou, protoze navic k tem 22% bude muset volit jeste drazsi zpusob dopravy, aby ta doba, kdy to bude lezet na celnici vyrovnala rychlejsi doruceni. trochu se obavam, ze celnice budou tak prehlcene, ze to na tom zkolabuje

    • Tak musíme doufat, že si dostatek obchodníků na AliExpress zřídí evropské pobočky v některém státě EU. Už takové jsou i dnes. Zřejmě jsou to zatím takoví, kteří obchodují s takovým artiklem, jehož ceny o řád, či dva převyšují hranici 22€. Zboží kolem 100€ klidně projde i bez doplatku DPH a cla celkem běžně. Kupoval jsem takto čínskou DDC pumpu za $50 v balíku s fitinkami a pod. za více než $100, a v pohodě.

  2. Mně stačil letošní nákup v Amazon.de. Nejen, že příslušné zboží nepošlou do ČR (což umí každý Číňan od špendlíku po lokomotivu), ale ještě mají svůj způsob placení kartou, který nežral moji kartu.

    S tím nákupem jsem měl týden starostí a nemít na něm slevu 80€, tak bych se na něj vykašlal hned na začátku. Musel jsem použít přeposílací službu a nakonec jsem platil bankovním převodem. Ještě ke všemu jejich zasílací služba s ideálním jménem PIN (zkuste ji najít na netu) nezaznamenala dodání a musel jsem s nimi ještě konverzovat v tom smyslu. Jo, že jsem zboží dostal, to si poznamenali – ale zakázka je po třech týdnech stále ve stavu Zatím nedodáno. Tfuj!

    • Já kupoval teď v Black Friday na Amazon.de dvě čtečky Kindle Paperwhite 4. Zaplacení v pohodě, doprava zdarma, dopravovalo to UPS. Řidič dopředu zavolal, jestli bude někdo v tolik a tolik na doručovací adrese, nabízel i předání jinde, pokud bych doma nebyl.